בארה"ב אישרו: דמיאניוק יוטס לקבורה בקליוולנד

גופתו של פושע המלחמה הנאצי בן ה-91 תוטס בשבוע הבא לקבורה בעיר שבה התגורר. גורמים שונים הביעו חשש שקברו יהפוך מוקד עלייה לרגל לניאו נאצים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פושע המלחמה הנאצי, ג'ון דמיאניוק, יוטס לארה"ב וייקבר בקילוולנד שבמדינת אוהיו, שם חי עם משפחתו בעשורים האחרונים. ההחלטה על כך התקבלה בגרמניה, שם מת ביום שבת, לאחר כמה ימים של אי ודאות באשר למקום קבורתה של גופתו.

תחילה סברו כי לא ניתן יהיה להטיסו מחוץ לגרמניה, שכן הוא נטול אזרחות, לאחר שדרכונו האמריקאי נשלל כשהוסגר לגרמניה לפני כמה שנים. ואולם, בעקבות פניית עורך דינו הגרמני לרשויות, הוחלט להתיר את הטסתה של הגופה לארה"ב. הקונסוליה האמריקאית המקומית במינכן מסייעת בכך.

ככל הנראה, גופתו תוטס לארה"ב בתחילת השבוע הבא.

גורמים שונים הביעו חשש כי מקום קבורתו ייהפך למקום עלייה לרגל לניאו-נאצים. אפרים זורוף, ראש מכון ויזנטל בירושלים, אמר: "אין לי ספק, כי קבורה שלו תהפך להפגנת סולידריות ותמיכה לדמיאניוק. דמיאניוק הוא האדם האחרון בעולם שראוי לסימפטיה".

ג'ון דמיאניוקצילום: אי-פי

ואולם, משפחתו הכחישה כל קשר לארגונים או גורמים ניאו-נאציים בארה"ב או מחוץ לה. בנו, ג'ון דמיאניוק ג'וניור, הוסיף כי דמיאניוק בעצמו היה קורבן של הנאצים, כשבוי מלחמה סובייטי, ולכן אין כל חשש שנאצים יעלו לרגל לקברו. מומחים אחרים הסכימו עמו, והוסיפו שדמיאניוק היה "דג רקק" מאוקראינה וכלל לא גרמני, כך שקברו לא צפוי לעניין איש מלבד קרובי משפחתו ומקורביו. הרב מרווין היר, מייסד מרכז ויזנטל בלוס אנג'לס, הוסיף: "הוא לא היטלר".

בתוך כך, דוברת בתי המשפט במינכן, מסרה כי באופן רשמי, לפי החוק הגרמני דמיאניוק נחשב "חף מפשע", שכן הוא מת בטרם התקבלה ההכרעה על הערעור שהגיש לבית המשפט. דמיאניוק, אשר הורשע בשנה שעברה בסיוע לרצח 28 אלף יהודים בסוביבור, נידון לחמש שנות מאסר, אך ערער על כך לבית המשפט. ביום שבת הוא מת בבית אבות בדרום גרמניה, בטרם התקבלה החלטה בעניינו. הדוברת הדגישה עם זאת, כי מדובר ב"חפות" מינהלית בלבד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ