איך להפיל במדינה קתולית

באירלנד מאפשרים הפלות רק אם חיי האם בסכנה, ורבות טסות לבריטניה להפסיק את ההריון. הנושא צף מחדש לאחר שבית הדין האירופי קבע שהחוק מנוגד לחוקה האירית ועקב ירידת קרנה של הכנסייה

קרול ריאן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרול ריאן, ניו יורק טיימס

"גברת סי", כפי שהיא מכונה גם במסמכי בית המשפט, סבלה מסוג נדיר של סרטן. היא ביקשה לברר אם הריונה מסכן את חייה. ואולם, היא לא הצליחה למצוא רופא באירלנד שישיב לה על כך. היא פנתה לבית הדין האירופי לזכויות אדם, שקבע בשנה שעברה כי חוקיה הנוקשים של אירלנד נגד הפסקת הריון הם הפרה של החוקה במדינה. בעקבות הפסיקה, כינסה ממשלת אירלנד קבוצת מומחים, ובהם רופאים מיילדים, פסיכיאטרים ועורכי דין כדי לדון במה שנחשב בעבר לטאבו במדינה - הקלת המגבלות הדרקוניות על הפלות. מסקנותיהם צפויות להתפרסם בקיץ הקרוב.

ואכן, נראה כי ההפלות חוזרות לסדר היום באירלנד, שחוקיה בעניין זה הם מהמחמירים באירופה. פסיקת בית הדין לזכויות אדם, יחד עם הירידה במעמד הכנסייה הקתולית באירלנד, מעוררת תקווה לשינוי בקרב התומכים בהפלות במדינה.

לכנסייה הקתולית היתה ועדיין ישנה השפעה רבה על המדיניות החברתית של אירלנד. עם זאת, נדמה כי היא מתחילה להתערער. נאומו של ראש הממשלה אדנה קני בקיץ שעבר, שבו תקף את הוותיקאן לאחר שנחשפה פרשה נוספת של התעללות מינית של כמרים בילדים, הוביל לשינוי במערכת היחסים בין דבלין לכס הקדוש ולערעור במעמד שגרירות אירלנד בקרית הוותיקאן.

הפסקות הריון היו מחוץ לחוק באירלנד ללא קשר לנסיבות עד 1992. באותה שנה אף מנע החוק מילדה בת 14 שנאנסה לצאת מהמדינה ולהפיל את עוברה. באותה שנה קבע בית המשפט העליון באירלנד כי יש זכות חוקתית להפלה כאשר "קיימת סכנה אמיתית" לחיי האם (הילדה שנאנסה היתה אובדנית). עם זאת, על אף דיונים שנערכו בתקשורת מאז, לא התקבלה באירלנד כל חקיקה המבהירה מתי זכאית אשה לבצע הפלה חוקית, והחוק נותר מעורפל. נשים כמו גברת סי, המעוניינות להפסיק את הריונן מסיבות בריאותיות, מצטרפות לכ-150 נשים איריות שנאלצו לצאת לבריטניה כדי להפיל מאז הפכו שם ההפלות לחוקיות ב-1967.

כרזה נגד הפלות שפורסמה לפני משאל עם שנערך בעניין באירלנד, ב-2002. הממשלה כינסה קבוצת מומחים לדון בהקלות בהפלות, ומסקנותיה צפויות להתפרסם בקיץצילום: רויטרס

בשנה שעברה נחשף בעיתון האייריש טיימס סיפורה של מישל הארט, חולת סרטן במצב סופני. הארט ניסתה להסביר כיצד חוק ההפלות האירי משפיע על נשים הסובלות מבעיות בריאותיות חמורות. היא נאלצה לנסוע לבריטניה לאחר שבקשתה לביצוע הפלה באירלנד נדחתה. הארט תיארה כיצד נזקקה לעזרה כדי לעלות למטוס. "כל אדם פחות חולה ממני אינו אמור לטוס לבריטניה. זה לא הוגן ולא אנושי", סיפרה הארט, שמתה זמן קצר לאחר מכן.

בנובמבר האחרון פורסם סקר שנערך בקרב 750 רופאים ומרצים, ושתוצאותיו רמזו על שינוי בגישת הקהילה הרפואית בנוגע להפסקת הריון. לדבריו, 52% מהנשאלים תמכו בזכות ההפלה, 24% אמרו כי יש לאשר הפלה רק במקרים מסוימים ו-11% הביעו תמיכה מוחלטת באיסור על הפלות. "הרופאים דוגלים בבחירה חופשית משום שהם רואים את השפעת החוק על הנשים האיריות", אומרת ד"ר מרי פאווייר, דוברת אגודת "רופאים בעד הבחירה". לדבריה, "לאורך ההיסטוריה, הרופאים באירלנד התנגדו להפלות, ואף התבטאו לגבי זה באמצעי התקשורת, אך המצב השתנה ב-20 השנים האחרונות".

מאז שנות ה-90 שינו האירים את תפישתם בעניינים כגון הומוסקסואליות, גירושים ונישואים חד-מיניים, אולם לא ברור כיצד משפיעה גישתם על הדיון בהפלות.

סקרי דעת קהל שמתבצעים באירלנד מציגים תוצאות מגוונות, זאת לפי הגורמים שהזמינו אותם. ב-2011 דווח כי 61% מהנשאלים בסקר שנערך מטעם תנועה המתנגדת להפלות קראו להגנה על עוברים ולהימנעות מהפסקת הריון; ואילו סקר מטעם קבוצה התומכת בזכותן של נשים להפיל את עוברן, שנערך ב-2010, קבע כי 75% מהנשאלים תמכו בהקלה בחוק ההפלות. מתנגדי ההפלות משוכנעים שגם כיום הם מהווים את הרוב באירלנד.

"יש אופוזיציה גדולה מאוד באירלנד להפסקת הריון", אומרת ניאם אוי בהריאן ממכון Life. "אם המצדדים בהפלות מאמינים שהעם האירי עומד מאחורי התנועה לאישור הפלות, בואו נקיים משאל עם ונבחן זאת". ב-1991 חתמה אירלנד על אמנת מאסטריכט, שנועדה להבטיח שיתוף פעולה אירופי בענייני חוק ומשפט, והיוותה בסיס לאיחוד האירופי, אולם דרשה להוסיף סעיף המונע את התערבות האיחוד בחוק ההפלות האירי.

אף על פי שלא מדובר בסיבה היחידה להתנגדות להפלות, יסודותיה הקתוליים של אירלנד היו מאז ומתמיד הגורם הדומיננטי שמאחורי החוק. פטסי מקגארי, כתב לענייני דת באייריש טיימס, אומר כי היחס לעניין ההפלות השתנה בשנים האחרונות. "אין ספק שהידרדרות הכנסייה הקתולית ריככה את ההתנגדות להפלות", אמר, בהתייחסו לפרשות המביכות שנחשפו לאחרונה. "עמדת הכנסייה לאורך השנים בנושא ברורה לחלוטין ובלתי מתפשרת", הוא אומר. "עם זאת, יש עשרות אלפי נשים באירלנד שעברו הפלות, כך שהמצב היום שונה מזה שהיה בשנות ה-80".

פסיקת בית הדין האירופי לזכויות האדם איששה את חששותיהם של הארגונים המתנגדים להפלות, במיוחד במצב שבו המדינה כולה זקוקה לסיוע פיננסי בינלאומי כדי למנוע פשיטת רגל. "בשעה כזו, כאשר האיחוד האירופי וקרן המטבע העולמית מנהלים למעשה את המדינה ולנו לא נותרה עוד ריבונות כלשהי, הדבר האחרון שאנשים רוצים הוא החלטות שיוכתבו לנו בידי גוף חיצוני", אומרת בהריאן. "פעילים התומכים בהפלות מנצלים למעשה בתי דין חיצוניים כדי לכפות הפלות על העם האירי כולו", היא אומרת.

תרגום: יעל גרינפטר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ