אזרחי פולין תומכים בקיצוץ התקצוב לכנסייה, החשמנים מתכוננים למאבק

הצעת חוק בוורשה מבקשת לקצץ את תקציב מוסדות הדת. רוב אזרחי פולין מצדדים בקיצוץ, וסבורים שהכנסייה עשירה מספיק כדי לוותר על כספי משלם המסים. החשמנים לא מתכוונים לוותר בקלות

רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה

בימים אלה החל בפולין הקרב הגדול על מעמדה של הכנסייה מול מוסדות המדינה. הממשלה מתכננת שינויים מרחיקי לכת במימון הכמורה הקתולית, הכנסיות וארגונים דתיים אחרים, בעוד החשמנים יבקשו לשמור על התקציב הגבוה שהם מקבלים. ההפתעה הגדולה היא שרוב אזרחי פולין, המדינה הקתולית ביותר באירופה, מצדדים בקיצוץ.

הגורם שמאיץ את ההליך הוא יוזמה של מפלגה חדשה - "תנועת פאליקוט", הפועלת יחד עם מפלגת "איחוד השמאל הדמוקרטי", לביטול הקצבות הענק מתקציב המדינה למוסדות הכנסייה. היוזמה זוכה לתמיכה מפתיעה של רוב הציבור. אזרחי פולין סבורים שהכנסייה עשירה דיה כדי לוותר על כספי משלם המסים - כ-28 מיליון דולר בשנה - בעיקר עתה, כשהוחזר לה הרכוש שהוחרם בידי הכובשים הנאצים והקומוניסטים ששלטו במדינה עד 1989.

התקציב הרשמי הממשלתי לכנסיות, "קרן הכנסיות", מהווה רק חלק מהממון הזורם כל שנה לקופתן. לפי חישובי מומחים, מעבר לכספים הללו מוציא האוצר, בדרכים שונות, עוד כ-200 מיליון דולר על שכר מורי הדת בבתי הספר הממלכתיים, כ-5.5 מיליון לשירותי דת בצבא ועוד סכום דומה לשימור כנסיות ומנזרים עתיקים. לכך יש להוסיף את העובדה שהכנסיות אינן מדווחות על הכנסותיהן לרשויות, וכי איש אינו יודע כמה כסף משאירים באי הכנסיות על המגשים בתום תפילות יום א'.

האפיפיור הפולני יוחנן פאולוס השני באיטליה, ב-2004צילום: אי-פי

המפנה שחל בשנים האחרונות מאפיין בעיקר את בני הדור הצעיר והמשכיל, ציבור הבוחרים העיקרי של מפלגת השלטון. ציבור זה הוא שהניע את ראש הממשלה לאמץ את ההצעה השנויה במחלוקת ואף להציג אותה כיוזמתו. הצעות החוק השונות לא הוגשו עדיין לדיון בבית הנבחרים, אך מופיעות כבר באתר האינטרנט של הממשלה.

הכנסייה הקתולית לא מעוניינת בעימות גלוי עם דעת הקהל והממשלה, אך נראה כי לא תסכים בקלות לוותר על מקור ההכנסה. החשמנים החשובים במדינה אינם דוחים על הסף את ההסדרים המוצעים, אך מביעים התנגדות לכל שינוי שלא יבוא כתוצאה מהבנה הדדית, שתושג במשא ומתן.

ראשי הכנסייה מודאגים גם מסקר שלפיו 61% מהנשאלים מתנגדים גם להצעה ממשלתית - שנועדה לרכך את הפגיעה במוסדות הדת - לרשום שליש אחוז ממסיהם לטובת הכנסיות וארגונים דתיים אחרים (גם לקהילה היהודית והמוסלמית). תרומה כזאת הייתה מביאה לכנסייה סכום של כ-30 מיליון דולר בשנה. אזרחים רבים מנמקים את התנגדותם בטענה כי תשלום באמצעות מס הכנסה מכריח אותם להצהיר על דתם, דבר הנוגד את החוקה. יש לציין כי תרומה באמצעות אחוז קטן של מס הכנסה מקובלת בספרד, באיטליה ובמדינות נוספות באיחוד האירופי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ