סופו של המצוד הגדול |

מוחמד מראח קפץ מהחלון ונהרג; הנשיא סרקוזי: לא נסבול מעשים כאלו על אדמתנו

כוח משולב של יחידות מובחרות פרץ למבנה שבו התבצר המחבל בשעות הצהריים הוא הסתתר בשירותים, אך כשהשוטרים סגרו עליו הוא התפרץ וירה לעברם בתום קרב יריות קצר הוא קפץ מהחלון ונמצא מת על הקרקע 2 שוטרים נפצעו

אנשיל פפר
טולוז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
טולוז

15:48: עורך עורך הדין כריסטיאן אטלין, שייצג בעבר מספר פעמים את מוחמד מארח בבית המשפט, טוען בשיחה עם אנשיל פפר שליחנו לטולוז כי הציע למשטרה ביומיים האחרונים לתווך בינם לבין מארח שהתבצר בביתו, אך לא נענה. "פגשתי אותו לפני שלושה וחצי שבועות כשייצגתי אותו במשפט תעבורה, ראיתי שהוא נרגע מאד בתקופה האחרונה, לא היה לי זקן והוא סיפר לי שהוא עומד להתארס. אינני מבין איך הוא עשה את הדברים שמייחסים לו. אני מכיר אותו מאז היה בן שבע עשרה, הוא מאד התבגר וחבל שהמשטרה לא ניצלה את שירותיי".

15:46: התובע של פאריס מאשר כי המשטרה השיגה את סרטון הווידיאו המתעד את מעשיו של מוחמד מראח. לדבריו, מראח לבש אפוד מגן בעת שכוחות הביטחון הסתערו לביתו.

14:49: ספי הנדלר מסכם את הפרשה שהחלה ב-11 במארס עם רצח החייל הראשון בטולוז. הוא סבור כי אף שיש מי שישאלו בצרפת שאלות רבות, סיום הפרשה מאפשר לשחרר גם אנחת רווחה: הרצח הבא, שכנראה כבר היה מתוכנן, לא ייצא אל הפועל.

14:20: ניקולא סרקוזי כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת בעקבות הריגתו של מוחמד מראח. "אני רוצה להביע את תנחומי ואת תודתה של האומה לקורבנות", אמר הנשיא. "אני רוצה להודות לשר המשפטים ולכוחות הביטחון. הכל נעשה כדי שהרוצח יובא לדין, אבל זה לא היה אפשרי לסכן עוד חיים ונאלצנו לפעול כפי שפעלנו".

לדברי סרקוזי, "העם הצרפתי צריך להתגבר על זעמו ולא לתת לו ביטוי. לאזרחים המוסלמים שלנו לא היה קשר למעשים הללו: לפני שהרוצח הרג יהודים, הוא הרג חיילים מוסלמים. על החברה שלנו להיות מאוחדת בהגנה על הערכים שלה. אנחנו לא נסבול מעשים כאלו על אדמתנו".

8 מתוך 8 |
שוטרים מחוץ לבית החשוד, הבוקר
1 מתוך 8 |
מוחמד מראח. צילום מסך: מ-France 2
2 מתוך 8 |
שוטרי משטרת צרפת לאחר סיום המצור על ביתו של מראח

הנשיא ציין כי צרפת תנקוט צעדים עתידיים חריפים יותר בהתמודדותה עם הטרור: "נקדם חקיקה לפיה כל אדם שיגלוש באתרים הקשורים לטרור או לאידיאולוגיה של טרור יובא לדין. כל מי שיסע לחו"ל כדי לעסוק בטרור או להתקשר עם גורמים הקשורים לטרור יירדף על ידנו ויובא לדין. הוריתי על חקירה של אידיאולוגיות הקשורות לטרור בבתי הכלא, לא נוכל להרשות שבתי הכלא שלנו יהפכו כר לאידיאולוגיות הללו. אלו המסקנות שאנחנו צריכים להסיק, ועלינו להישאר מאוחדים", כך סרקוזי.

13:47: נשיא צרפת ניקולא סרקוזי עתיד לכנס מסיבת עיתונאים בזמן הקרוב, שבה יתייחס לראשונה למצוד אחר החשוד מארח. בינתיים הוא שלח הודעה המברכת את כוחות הביטחון שהשתתפו במבצע.

13:16: שר הפנים הצרפתי ערך מסיבת עיתונאים מאולתרת בזירת האירוע. "בשעה עשר וחצי (שעון צרפת) הושלכו לדירה שלושה רימוני הלם", מסר, "משלא זוהתה תגובה – הכוח המיוחד של המשטרה נכנס פנימה דרך דלת הדירה והחלונות, שתריסיהם הוסרו עוד בלילה".

לדבריו, החשוד התחבא בשירותים, אך כשהשוטרים התקרבו אליו הוא התנפל עליהם. "הרוצח יצא בדהרה עם תת-מקלע לעבר השוטרים וירה לעברם, הם ניסו לתפוס מחסה ולירות בו בחזרה" סיפר, "לבסוף - הוא קפץ מהחלון עם אקדח בידו. הוא נמצא מת על הקרקע".

12:53: אנשיל פפר, שליח "הארץ" לטולוז, מדווח טלפונית מזירת האירוע: התסריט שממנו חששו כוחות הביטחון הצרפתים במשך 30 השעות האחרונות התממש. לפני כרבע שעה פרץ כוח משולב של יחידות מובחרות לתוך דירתו של מוחמד מראח, החשוד ברצח שבעה בני אדם.

חרף ההערכות הראשוניות שהוא איננו בחיים - בעיקר מכיוון שנותק עמו הקשר - מראח המתין לכוח בדירה כשברשותו נשק ותחמושת. על פי דיווחים - הוא פתח באש, ופצע שני שוטרים. המחבל נורה מאש כוחות הביטחון ונהרג במקום.

12:51: בצרפת מאשרים - מוחמד מראח נהרג במהלך פשיטת כוחות הביטחון.

12:41: ערוץ פראנס 24 מדווח כי מראח התנגד בעת שכוח המשטרה פרץ למבנה. על פי דיווח ראשוני, שני שוטרים נפצעו - אחד במצב קשה.

מפה: בית החשוד, זירת הפיגוע - לחצו להגדלה. GoogleEarth

12:35: מקור משטרתי טוען בראיון לסוכנות הידיעות אי-אף-פי כי החשוד מראח מת. עם זאת, הדיווח עדיין לא אושר על ידי גורם רשמי בצרפת.

12:27: יריות נשמעו מהבית. חלק מכלי התקשורת בצרפת מפרסמים דיווחים לא מאושרים שמראח מת. לא ברורה מידת מהימנותם, בשל העובדה שנמשך הירי במקום.

11:59: לה מונד מדווח כי כוח של המשטרה החל להיכנס לבניין שבו התבצר מוחמד מראח. סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי מצטטת מקור משטרתי שטוען כי האירוע "על סף סיום".

11:40: סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת על שלושה פיצוצים חזקים ביותר שנשמעו בקרבת דירתו של החשוד. מקור משטרתי מסר לסוכנות הידיעות כי מדובר ברימוני הלם שהושלכו לעבר הבית.

10:50: אנשיל פפר מדווח כי הולכות ומתחזקות ההערכות כי החשוד אינו בחיים. הקשר האחרון שנוצר איתו היה אמש ב-22:30 בלילה ומאז כוחות הביטחון במקום לא שמעו ממנו. הוא גם לא הגיב לפיצוצים שבוצעו בסמוך לקירות ביתו. עדי ראיה מדווחים כי אמבולנס הגיע לקרבת הבית, ואלונקה קורבה לדירה.

מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת, מרין לה פן, אמרה בראיון לתחנת רדיו בצרפת, כי הפיגוע בטולוז מראה שיש לרדוף את הפונדמנטליזם המוסלמי. "במשך עשר שנים אני טוענת כי לא מעריכים כראוי את האיום הפונדמנטליסטי. יש לבדוק מהיכן מגיע המימון של סלפים ואימאמים מסוימים". היא קראה לכל המוסלמים "העומדים לצידנו", להלחם נגד הקיצונים.

9:46: אנשיל פפר מאשר כי בשעות האחרונות נותק הקשר עם החשוד. המשטרה המקומית עדיין לא פורצת למבנה, בעיקר בשל החשש מהאפשרות שבמקום הוטמנו חומרי נפץ או שהוא יארוב לכוחות. חלק מהפיצוצים בלילה קרעו פתח בקיר הבית.

שר הפנים הצרפתי ציין בראיונות לתקשורת המקומית כי בניגוד לדברים שאמר מראח אתמול, לפיהם הוא מתכוון להסגיר את עצמו, כעת נראה שהוא רוצה למות ולא להיכנע.

9:38: שר הפנים גיאן אמר הבוקר לתקשורת הצרפתית כי לא ברור האם מראח עדיין בחיים. לדבריו, חשד זה עולה משום שלא היתה תנועה בדירתו בשעות האחרונות, ולמשטרה לא היה קשר איתו במהלך הלילה. "שמענו שתי יריות במהלך הלילה, אך לא ידוע מה המקור שלהן", מסר.

9:07: עיתון צרפתי מביא הבוקר עדות מפורטת של אשה, הטוענת כי התריעה מספר פעמים כי החשוד במעשי הרצח בטולוז, מוחמד מראח, מסוכן לציבור. ספי הנדלר מביא את עדות האשה, הטוענת כי מראח ניסה לגייס את בנה לג'יהאד ב-2010, והגיב באלימות כשהמשפחה פנתה למשטרה.

8:19: שר ההגנה הצרפתי בראיון לטלוויזיה הצרפתית: "אנחנו רוצים לתפוס אותו בחיים, כדי שנוכל להביא אותו למשפט. אנחנו מכירים את המוטיבציה שלו ומקווים למצוא את שותפיו, אם יש כאלה".

06:50: קולות פיצוצים נשמעים מדי חצי שעה מחוץ לביתו של מוחמד מראח, ככל הנראה במטרה להתישו, ולגרום לו להסגיר עצמו. המצור על ביתו של מראח, החשוד ברצח שבעה בני אדם, נמשך מעל ל-24 שעות. הוא עדיין לא הסגיר עצמו, וכרגע לא מתנהל עימו משא ומתן.

03:51: התובע של מחוז טולוז, מישל ואלה: "זה לא כל כך פשוט להשתלט על החשוד. אנו עדיין ממתינים"

02:50: הדי פיצוצים וקולות ירי נשמעו מאזור הדירה בה מתבצר החשוד.

01:59: עדי ראייה בזירה דיווחו כי אדם המכוסה בשמיכה תרמית הוברח בניידת מאזור האירוע.

01:17: שר הפנים הצרפתי אישר את ההערכה: הפיצוצים נועדו להלחיץ את מראח כדי שיסגיר את עצמו. מבצע ההשתלטות טרם החל.

01:10: מאז שלושת הפיצוצים לפני 25 דקות לא נשמעו באזור הדי פיצוצים או ירי. כמה מכלי התקשורת בצרפת סבורים שישנה אפשרות כי הפיצוצים נועדו להלחיץ את מראח ולגרום לו להסגיר עצמו, כפי שהבטיח במהלך היום.

00:46: סגן ראש העיר טולוז: החלה המתקפה על ביתו של החשוד. שלושה פיצוצים נשמעו מאזור הבית בו מוחמד מראח מתבצר.

23:58: שר ההגנה הצרפתי: "מה שאנחנו רוצים זה לתפוס אותו בחיים, כדי להביא אותו למשפט, להבין מה היו מניעיו ולגלות מי היו שותפיו, אם היו".

22:30: בשעה 21:00 (שעון צרפת) כובו אורות הרחוב סביב ביתו של מוחמד מראח, והופעל מיסוך על מכשירים סלולריים. הטלוויזיה הצרפתית מדווחת כי כ-30 אנשי יחידה מיוחדת של משטרת צרפת נערכים סמוך לדירה.

22:16: שר הפנים הצרפתי, קלוד גיאן, הודיע כי מוחמד מראח יסגיר עצמו הלילה. לדברי השר, מראח ביקש זאת כדי לעשות זאת בצורה "יותר דיסקרטית".

21:45: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התקשר למקבילו ניקולא סרקוזי ושוחח עמו על מתקפת הטרור. על פי הדיווח בלה-פיגארו, גורמים צרפתים דיווחו כי אובמה בירך על מאמצי משטרת צרפת וביקש מסרקוזי להעביר את תנחומיו למשפחות ההרוגים.

21:16: רשת פראנס 2 מפרסמת תמונות ראשונות של מוחמד מראח, החשוד בירי.

לכל העדכונים השוטפים שדווחו אתמול מתחילת המצור

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ