סוף המצוד |

למרות השאלות הקשות, נמנע הרצח הבא

בצרפת ישאלו היכן היו שירותי המודיעין וביטחון הפנים, אך הרצח הבא שכבר תוכנן, לא ייצא אל הפועל. איך זה ישפיע על קמפיין הבחירות שיתחדש?

ספי הנדלר - צרובה
ספי הנדלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי הנדלר - צרובה
ספי הנדלר

הפרשה שהחלה למעשה לפני עשרה ימים, עם רצח החייל הראשון בטולוז ב-11 במארס, הגיעה אחר הצהריים לסיומה בתום מצור מורט עצבים. אין זהו סוף טוב, לא כאשר רוצח נחוש המתהדר בהשתייכות לאיסלאם הקיצוני הצליח להוציא להורג שבעה צרפתים בתוך כשבוע ימים ולפצוע שני שוטרים שניהלו את המתקפה האחרונה.

כעת יהיו בצרפת מי שישאלו מדוע לא חוסל בירי מבחוץ ומדוע נעשה בכל זאת ניסיון ללכוד את מראח בחיים, אחרי שהתברר כי הוא מעוניין למות כשאהיד. בה בעת העובדה שהחקירה שהואצה מאוד מאז הטבח ב"אוצר התורה" הביאה לאיתורו של החשוד במסע הרצח בתוך פחות מ-48 שעות וחיסולו בלא שפעל נגד אזרחים נוספים מאפשרת לשחרר גם אנחת רווחה. הרצח הבא, שכנראה כבר היה מתוכנן, לא ייצא אל הפועל.

ועדיין עולות שאלות קשות שכבר מתחילות לצוץ בשיח הציבורי בצרפת: מדוע לא היה מודיעין מדוייק יותר אודות הצרפתי שביצע שני מסעות חשודים לאפגניסטאן? היכן היו שירותי ביטחון הפנים היעילים מאוד של צרפת שהצליחו עד כה למנוע פיגועי אל-קאעדה על אדמת המדינה? מדוע החקירה לא הועברה כבר אחרי מעשה הרצח הראשון או השני של החיילים ליחידה למניעה טרור בפרקליטות הצרפתית? מדוע המשטרה נותרה פסיבית אל מול תלונות של שכנה מטולוז שטענה שוב ושוב כי מראח מנסה לגייס את בנה לג'יהאד? על כל השאלות האלו יצטרכו האחראים לתת תשובה לאור הקורבנות שהפיל החשוד במסע הרצח שלו.

בה בעת אסור לשכוח את הצדדים המוצלחים בפעולה הצרפתית הנחושה: התגבורת חסרת התקדים של חוקרים שהובהלה למקום כדי לבדוק במקביל עשרה כיווני חקירה עד שיתברר המניע וייתפס האחראי לשורת מעשי הרצח שזיעזעו את צרפת. חקירת הבזק שעד שלשום בערב עשתה רושם של מאמץ נואש באפלה התקדמה למעשה במהירות מרשימה. ברגע שזוהה מוחמד מראח כאחראי לגל הרציחות - כוחות הביטחון הצליחו לנטרל אותו ולהבין ממנו מה היו מניעיו. הם גם עצרו את בני משפחתו (אמו ואחיו) והשיבו לצרפתים בכלל ולתושבי טולוז בפרט, חלק מתחושת הביטחון האישי שנלקחה מהם בחודש מארס 2012 שייזכר לדראון עולם.

וישנה כמובן השאלה הפוליטית. מסע הבחירות שלכאורה "הושעה" על ידי חלק מן המועמדים חוזר כעת במלוא עוזו. נציגי הקהילות היהודית והמוסלמית שיצאו אתמול מפגישה בארמון האליזה הפצירו בפוליטיקאים שלא להפוך את האירועים הטראגיים לכלי ניגוח במערכת הבחירות. אבל לכל ברור שלדרמה אותה חוותה צרפת בימים האחרונים תהיה גם השפעה פוליטית על מסע הבחירות לנשיאות שנכנס למעשה לישורת האחרונה. הסיבוב הראשון יערך בעוד חודש בדיוק (22 באפריל) והשני שבועיים לאחר מכן בשישה במאי. השבועות הקרובים יהיו ללא ספק גם שבועות של סערה פוליטית בצרפת.

Read this article in English: The next attack has been prevented, but difficult questions remain

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ