המצוד אחר מראח |

שרשרת ארוכה של כשלים ומחדלים

המחבל היה נתון זמן רב במעקב, כיוון החקירה היה שגוי, והאגדות של שר הפנים; לא בטוח שכוחות הביטחון ראויים לברכותיו החמות של סרקוזי

אנשיל פפר
שליח הארץ לטולוז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
שליח הארץ לטולוז

עם סיום מבצע ההשתלטות על דירתו של מוחמד מראח שבמהלכו הוא נהרג ושלושה שוטרים נפצעו, ניתן להתחיל ולמנות את המחדלים של שירותי הביטחון הצרפתים בפרשה.

ראשית - המצוד הגדול אחר מראח, שבו לקחו חלק מאות חוקרים ושוטרים, החל למעשה רק ביום שני בצהריים בעקבות הפיגוע בבית הספר "אוצר התורה". זאת למרות שארבעה ימים קודם לכן, לאחר שנרצחו החיילים הצרפתים – היה ברור שנמצא בשטח גורם שחוזר על אותו דפוס פעולה, וסביר היה אז להניח כי יפעל שוב.

שנית – במשך ימים התמקדו שירותי הביטחון והמודיעין בחשד כי מדובר בגורמים ניאו-נאצים העומדים מאחורי הרציחות, והזניחו כיווני חקירה אחרים. זאת, למרות שמראח היה על הכוונת של שירותי הביטחון בצרפת והיה מוכר להם כפעיל איסלאמי רדיקלי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

ולבסוף, מבצע הפריצה היום לביתו של מראח. אקורד הסיום של המצוד הגדול ביותר בתולדות צרפת רק מגביר את סימני השאלה שכבר צצו על התנהלות מערכת ביטחון הפנים הצרפתית, שנכשלה בהערכת הסיכון שנשקף מהמחבל.

שר הפנים הצרפתי גיאןצילום: רויטרס

על אף ההערכות כי מראח כבר אינו בחיים, הוא עדיין היה בתוך הדירה כשפרצו אליה השוטרים, כשברשותו נשק ותחמושת. המצור המורכב, שעד לסופו נראה היה כאילו הוא התנהל בסבלנות, הסתיים בכל זאת בנפגעים ובמותו של מראח, וזאת למרות הנחיה מפורשת של נשיא צרפת ניקולא סרקוזי לעצור אותו בחיים.

ועוד מילה על שר הפנים הצרפתי, קלוד גיאן, שלכאורה ניהל את המבצע מהשטח ולא ניתן היה להפריד בינו לבין מצלמות הטלוויזיה בימים האחרונים. גיאן התראיין לכלי התקשורת בתדרוכים אינסופיים וסותרים, וסיפר סיפורי אלף לילה ולילה על המשא ומתן שהתנהל במהלך שעות המצור הארוכות.

אתמול, למשל, הוא הבטיח כי בעוד שעה קלה מראח צפוי להסגיר את עצמו וכי הוא לא מתכוון להתאבד. אך היום נאלץ השר להודות כי משהו השתבש בלוגיקה של מראח, אותה לוגיקה שהוא עצמו טרח לבנות ולטפח לעיני המצלמות. הודעה יצאה גם מארמון האליזה המברכת את כוחות הביטחון על סיום המבצע. לא כל כך ברור על מה היה לברך.

Read this article in English: In their hunt for the suspect, French police made a series of mistakes

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ