איראן עלולה להפעיל סוכנים בארה"ב לביצוע פיגועים

"כבר לא ברור שהיא רואה בתקיפה בשטח ארה"ב חציית קו אדום", אמר מומחה לוועדה בקונגרס האמריקאי - שבוחן גם את הגברת הסיוע למימון כיפת ברזל

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

איראן עלולה להפעיל את סוכניה בארה"ב במטרה לבצע פיגועים וסיכולים, עקב העלייה במתיחות בין המדינות – כך אמרו אתמול (רביעי) בכירים לשעבר מהאף-בי-איי ומשטרת ניו יורק לוועדה לביטחון פנים של בית הנבחרים האמריקאי. כתמיכה לטענתם, הזכירו הדוברים את התוכנית לחיסולו של השגריר הסעודי בוושינגטון, שנחשפה בשנה שעברה.

חברי הוועדה, שדנו באיום שמהווים איראן וחיזבאללה על ארה"ב, הגיעו למסקנה כי מאות פעילי חיזבאללה ותומכי הארגון פועלים במדינה, ואם תינתן פקודה מאיראן, הם עלולים להסב את פעילותם מגיוס תרומות וציוד לביצוע פיגועי טרור. יו"ר הוועדה אף אמר כי ייתכן שחלק מ-80 הדיפלומטים האיראנים השוהים בשטח ארה"ב הם מרגלים. בוועדה גם הביעו דאגה מההשלכות האפשריות של שיתוף הפעולה ההדוק בין ישראל לארה"ב.

"ארה"ב ובעלות בריתה כבר מעורבות במלחמת צללים עם איראן. זה כבר לא ברור שאיראן רואה בתקיפה בשטח ארה"ב חציית קו אדום", העיד בפני חברי הוועדה מתיו לוויט, חוקר מכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון. "בקהיליית המודיעין של ארה"ב מעריכים שמנהיגי איראן מעוניינים יותר מבעבר לאשר תקיפות בשטח ארה"ב".

"החיזבאללה", אמר לויט, "ראה בארה"ב במשך שנים פרה חולבת, עם רשת תומכים שסייעו בגיוס כספים באמצעות ארגוני הצדקה ואיתור הציוד הדרוש לארגון. ארגוני הביון האמריקאים כבר דיווחו בעבר על פעולות מעקב שביצעו אנשי החיזבאללה במדינה, והזהירו שלארגון יש יכולות לבצע פיגועים ברחבי העולם- כמו אל-קאעדה". לויט הוסיף שלהערכת גורמי המודיעין, לא תמיד יש שיתוף פעולה בין איראן לחיזבאללה, ולעיתים קיימת תחרות בין השתיים. לפי הגורמים, גם אם איראן תפקוד על חיזבאללה לבצע פיגוע בארה"ב, ההחלטה הסופית תהיה של חיזבאללה.

לויט גם אמר שאם ישראל תתקוף באיראן, לא ברור אם חיזבאללה ישגר טילים לעבר ישראל, שכן הדבר יגרור פעולת תגמול מאסיווית. עם זאת, פעילי חיזבאללה ברחבי העולם וודאי "יתבקשו לבצע את פיגועי הטרור הא-סימטריים, שניתן לבצע בלי לקחת אחריות ישירה, מה שיקשה על פעולת תגמול ישראלית".

בתוך כך דנים בקונגרס גם בהגברת הסיוע למימון כיפת ברזל. חבר הקונגרס הדמוקרטי הווארד ברמן יזם את הצעת החוק המאפשרת לנשיא לדרוש סיוע נוסף - אם ממשלת ישראל תבקש להציב סוללות נוספות בשטח. בשנת התקציב 2011, הקונגרס אישר 205 מיליון דולר למימון "כיפת הברזל". כעת, חבר הקונגרס הווארד ברמן אומר כי המערכת שווה השקעה. "כשהטרוריסטים הפלסטינים פתחו במתקפת הטילים האחרונה על אזרחי ישראל, "כיפת הברזל" הצילה חיים ומנעה הסלמת האלימות למשבר בהיקף גדול יותר. ישראל צריכה להיות מסוגלת להגן על עצמה, וארה"ב צריכה לעמוד לצד בעלת הברית שלנו בימי הצורך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ