פליטת הפה של דה נירו: מוקדם לגברת ראשונה לבנה

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

כתבת "הארץ" בארה"ב

זו לא רק עונת הבחירות בארה"ב, אלא גם עונת העלבונות, ובאווירה רווית מתחים זו, לפוליטיקאים קל מאוד להיעלב - במיוחד כשהעלבון מכיל בתוכו פוטנציאל לרווח פוליטי. אך השחקן רוברט דה נירו כנראה לא חשב על זה כשדיבר השבוע באירוע גיוס תרומות לטובת הקמפיין של הנשיא ברק אובמה. דה נירו דיבר על רעייתו של הנשיא ושאל, "קליסטה גינגריץ', קרן סנטורום, אן רומני - האם אתם באמת חושבים שהמדינה כבר מוכנה לגברת ראשונה לבנה? זה מוקדם מדי, נכון?"

במשרד הדוברות של מישל אובמה חשבו שהבדיחה לא היתה ראויה, והרפובליקאי ניוט גינגריץ' הביע עלבון בשם אשתו. "זה בלתי נסלח. בשם רעייתי ובשם קרן סנטורום ואן רומני, אני חושב שדה נירו עשה טעות", אמר גינגריץ'. "אני חושב שהמדינה מוכנה לגברת ראשונה חדשה, ולא חייבים להציג את העניין במונחים של גזע".

לעומת זאת, אן רומני, אשתו של המועמד הרפובליקאי המוביל מיט רומני, לקחה את זה בקלות. בראיון לסי-אן-אן אמרה שהדרך הקלה ביותר להסתבך בפוליטיקה היא לספר בדיחות, ו"רוברט דה נירו בדיוק למד את זה".

בסופו של דבר, דה נירו התנצל. "זו היתה מחווה סטירית שלא נועדה להביך אף אחד, במיוחד לא את הגברת הראשונה", אמר. אך הקומיקאי הסאטירי ביל מאהר חשב שהעלבונות וההתנצלויות כבר חצו את גבול הטעם הטוב, ובמאמר ב"ניו יורק טיימס" תהה: "מתי בדיוק חשבנו שיש לנו את הזכות לעולם לא לשמוע משהו שאנחנו לא אוהבים?". מאהר אף קרא להעניק חנינה כוללת להתבטאויות חסרות רגישות מימין ומשמאל. "אני לא רוצה לחיות במדינה שבה אף אחד אף פעם לא אומר שום דבר מעליב. בשביל זה יש את קנדה". בינתיים, בקמפיין של מיט רומני התמודדו השבוע עם בעיה מסוג אחר, ונאלצו לבצע בקרת נזקים בעקבות פליטת הפה של יועצו הבכיר, אריק פרנסטרום. היועץ אמר שלשום לסי-אן-אן שאחרי שרומני יזכה בפריימריז ויתמודד מול אובמה בבחירות לנשיאות, הוא ישנה את עמדותיו. "זה כמעט כמו בלוח מחיק: אתה רק מנער אותו מעט ואז אפשר להתחיל מחדש".

תוך יממה מפליטת הפה, הוציאה המפלגה הדמוקרטית סרטון שבו רומני מוצג על גבי לוח מחיק בו הוא מצהיר כי הוא רפובליקאי שמרן, ולאחר מכן מוצג הציטוט מהראיון של פנסטרום בו הוא אומר שהוא מתכוון "לנער את הלוח קצת ולהתחיל מחדש". אך רומני יכול להתנחם בתמיכתו הרשמית של מושל פלורידה לשעבר, ג'ב בוש, שגם דחה השבוע סופית את הספקולציות כי הוא עשוי להודיע על התמודדות של הרגע האחרון בבחירות הרפובליקאיות.

תגובות