דמיאניוק הוכרז בגרמניה "חף מפשע" כי ערעורו לא נידון

מות דמיאניוק הביא להפסקת הליך הערעור שלו על הרשעתו בסיוע לרצח 28 אלף יהודים. לפי החוק הגרמני, הוא נחשב כעת חף מפשע ואין לו רישום פלילי

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ג'ון דמיאניוק, שמת לפני שבוע בגרמניה, הוכרז שם רשמית "חף מפשע", אף שהורשע בסיוע לרצח של 28 אלף יהודים במחנה ההשמדה סוביבור. הסיבה היא שהוא מת לפני שבית המשפט קיבל את ההחלטה בערעור שהגיש על הרשעתו. בימים הקרובים תוטס גופת דמיאניוק מגרמניה לארה"ב, שם ייקבר על ידי משפחתו.

מבחינה מעשית, אין להגדרה המשפטית של דמאניוק כחף מפשע כל משמעות. ואולם מבחינה סמלית ותודעתית, חזקת החפות הרשמית של דמיאניוק מחזקת את טענת משפחתו שהוא לא אשם. היא גם עשויה לשחק לידי מכחישי שואה וניאו-נאצים בעולם.

מרגרטה נוצל, מנהלת מחלקת הדוברות של בית המשפט במינכן, שבו נידון התיק של דמיאניוק, הפתיעה באמצע השבוע כששחררה לפרסום את ההצהרה ה-באה: "לפי החוק הגרמני, דמיאניוק עדיין, מבחינה טכנית, נחשב חף מפשע". ההכרזה לא זכתה לתשומת לב תקשורתית ולא עוררה הד ציבורי.

דמיאניוק בבית המשפט במינכןצילום: רויטרס

אתמול הופנתה אליה על ידי "הארץ" שאלה ישירה: "האם המשמעות היא שאין כל רישום לכך שהורשע? האם תיקו של דמיאניוק ריק ונקי?". על כך השיבה: "כן, המשמעות היא שלדמיאניוק אין רישום פלילי".

היא פירטה את הסיבות לכך: "מבחינה חוקית כל אדם נחשב חף מפשע, עד שהורשע. במשפט הזה אי אפשר לתקוף משפטית את הרשעתו של דמיאניוק, בשל מותו. ההרשעה נותרה, לפיכך, רק בגדר עובדה היסטורית".

עורך דינו הגרמני של דמיאניוק, הד"ר אולריך בוש, הוא שהביא לפרסום ההודעה הזו מטעם בית המשפט במינכן. בשיחה עם "הארץ", שהתנהלה אתמול בדואר אלקטרוני, אמר בוש: "אחרי מותו של הלקוח שלי, הופצה הצהרה שקרית, שלפיה דמיאניוק מת כפושע מלחמה אשם ומורשע. התקשורת הגרמנית והבינלאומית קיבלה את הגרסה הזו, והכפישה את הלקוח שלי, כשהציגה אותו כמי שהוביל 28 אלף איש לתאי הגזים בסוביבור".

בתגובה לפרסום השגוי הזה, לטענתו, פנה הד"ר בוש לרשויות המשפט הרשמיות בגרמניה, בדרישה שיפרסמו הבהרה ש"הלקוח שלי מת חף מפשע ובלי הרשעה", וש"הרשעתו בידי הערכאה הנמוכה יותר אינה תקפה".

"זה מה שקרה כעת, ההודעה הזו מטהרת את שם הלקוח שלי ומחזירה את כבודו", אמר ל"הארץ". לדבריו, "זו נחמה גדולה למשפחתו, בעת הכאב על האובדן של הבעל והאב, שסיים את חייו לבד בגרמניה הרחוקה. גרמניה, שגרמה לא רק למותם של מיליוני יהודים, אלא גם למוות ולסבל אינסופי לו ולחבריו החיילים" (חיילי הצבא האדום שנפלו בשבי הגרמני, ע"א).

את הרשעתו של דמיאניוק הוא כינה "שערורייה משפטית". "הייתי ואני עדיין משוכנע, שבית המשפט העליון היה מקבל את ערעורו ומזכה אותו עוד השנה, לולא מת דמיאניוק", אמר.

לדבריו, "ההכרזה של בית המשפט בדבר חפותו של דמיאניוק מוכיחה את חוסר ההיגיון של המאמץ הגרמני, 70 שנה אחרי המלחמה, להוכיח לפתע, באמצעים חוקיים שנויים במחלוקת, כי אדם זר היה אחראי לשואה", הוסיף.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

עורך הדין הגרמני שייצג את קורבנות דמיאניוק במשפט, הפרופ' קורנליוס נסטלר, אמר אתמול ל"הארץ" בתגובה: "לא, הוא לא חף מפשע. (רק) מבחינה טכנית-משפטית - לא מבחינה רשמית - הוא נחשב אדם ששמורה לו חזקת החפות". עם זאת הוא תהה: "למה כל זה חשוב? מצד אחד קיימת חזקת החפות, שבאופן טבעי עומדת גם לדמיאניוק, אך מצד שני יש את ההרשעה, שבה נקבע ובוסס, שהוא שירת בסוביבור וסייע לרצח".

אפרים זורוף, מנהל מכון ויזנטל בירושלים, "צייד הנאצים האחרון", אמר שההודעה הזו "הזויה לגמרי".

בשנה שעברה הרשיע בית המשפט במינכן את דמינאיוק בסיוע לרצח של יותר 28 אלף יהודים במחנה ההשמדה סוביבור בפולין. לאחר שנגזרו עליו חמש שנות מאסר, עירער דמיאניוק על ההחלטה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ