חיסול בשידור ישיר

מצור של 32 שעות על ביתו של מוחמד מראח הסתיים במותו בקרב יריות. את התהיות כיצד הפך צעיר צרפתי לטרוריסט איסלאמי הוא לוקח לקבר. סרטי הרציחות שצילם נמצאים בידי החוקרים, וכנראה גם הועלו לרשת

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

שליח "הארץ" לטולוז

שלושים ושתיים שעות של מצור סביב בית דירות שבו התגורר המחבל מוחמד מראח, הסתיימו אתמול לפני הצהריים בקרב יריות קצר בו נהרג האיש שהודה ברציחתם של שלושה חיילים צרפתים בשבוע שעבר ושל הרב יונתן סנדלר, בניו אריה וגבריאל ומרים מונסונגו ביום שני השבוע בבית הספר "אוצר התורה" בטולוז.

התובע הכללי פרנסואה מולין, שפיקח על החקירה, אמר לאחר הפריצה ש"עשינו הכל כדי לעצור אותו בחיים", אבל הוא לא הותיר ברירה וצלף משטרתי ירה בראשו. במסיבת עיתונאים שנערכה לאחר המבצע אמר מולין כי סרטוני הרציחות שאותם צילם מראח במצלמת ה"גו-פרו" שלו, נמצאו בדירה וככל הנראה כבר פורסמו ברשת. לדברי מולין, "הוא אמר שהוא פרסם אותם, אבל אנחנו לא יודעים איפה, כיצד ומתי". מולין סירב להתייחס לשאלות אם המבצע הוא הצלחה או כישלון ואמר שהעיקר כי האיום הוסר.

ארב חמוש ולבוש אפוד

במשך כל היום שקדם לפריצה לביתו, הבטיח מראח לצוות המשא ומתן של משטרת צרפת, שדיבר אתו באמצעות מכשיר קשר שהושלך פנימה לבית, כי תוך כמה שעות יסגיר את עצמו. אולם, בסביבות השעה עשר וחצי בלילה, נותק הקשר עמו לאחר שלדברי המשטרה אמר כי הוא "מוכן ללכת לגן עדן" ושהוא רוצה למות כשהוא אוחז בנשק. אנשי היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור של משרד הפנים הצרפתי השליכו בלילה כמה רימוני הלם, בסמוך לדירת קומת הקרקע, וכן ביצעו פיצוצים שפתחו את החלונות ואת דלת הדירה. מבפנים נשמעו יריות בודדות ובבוקר, העריך שר הפנים קלוד גואן שיתכן כי מראח כבר אינו בחיים. ההערכה המבצעית של צוות היחידה המיוחד, שהיה אמור להיכנס לדירה, היתה שמכיוון שלא נשמע ממנו אות חיים במשך שעות רבות, קיימת סבירות גבוהה כי הוא התאבד או התמוטט מאפיסת כוחות.

באחת עשרה וחצי בבוקר, פרץ הצוות לתוך הדירה, תוך כדי זריקת רימוני הלם. לא נשמעה כל תגובה מצד מראח והלוחמים נכנסו באטיות והפעילו מצלמות רובוטיות לבדוק את החדרים. כשהגיעו לחדר האמבטיה, פרץ החוצה מראח כשהוא יורה ככל הנראה בשני אקדחים במקביל אל עבר הלוחמים ופוצע שלושה מהם. על פי התחקירים שביצעו הצרפתים, הוא הצליח לירות כ-30 כדורים, לפני שניסה לקפוץ מהחלון הפתוח, אבל באותו רגע נפגע מהירי של הלוחמים הצרפתים ונהרג ככל הנראה במקום. על פי דיווחים בצרפת, ירו השוטרים כ-300 כדורים.

בניגוד להערכות המשטרה, התברר שמראח ארב להם והתכונן היטב לכניסתם. הוא היה לבוש באפוד מגן ובמקום נמצאו כלי נשק, תחמושת ובקבוקי תבערה. כמו כן נמצאו בדירה סרטים שצילם מראח תוך כדי ביצוע שלושת פיגועי הירי, באמצעות מצלמה שחיבר לגופו. בפיגוע בשבוע שעבר, שבו רצח את שני החיילים, הוא נשמע צועק "אללה אכבר".

אתמול עלה ביו-טיוב סרטון המציג לכאורה את רגעיו האחרונים של מראח. הסרטון צולם בידי אחד מדיירי האזור, שהפנה את מצלמתו לעבר מרפסת דירתו של מראח במשך 30 שעות.

הקונספציה נכשלה

ההוראה לעצור את מראח בחיים בכל מחיר הגיעה ישירות מהנשיא ניקולא סרקוזי והובילה למצור הממושך ומורט העצבים שהתחיל בשלוש וחצי לפנות בוקר ביום רביעי כשכוחות משטרה ויחידות מיוחדות הקיפו את דירתו בשכונת קוט פאבה ליד מרכז טולוז, לאחר שמראח התקשר לערוץ הטלוויזיה France24 והתרברב במעשיו מבלי להזדהות בשמו.

המטרה המרכזית של כוחות הביטחון הצרפתים היתה לנסות ולהוציא ממראח, לאחר מעצרו, מידע שישפוך אור על האופן שבו הוא עצמו נסע לפקיסטאן ואפגניסטאן ועבר שם לאיסלאם הרדיקלי. כמו כן רצו החוקרים לאסוף פרטים על צעירים אחרים שעברו תהליך דומה וכן לברר אם היו למראח שותפים נוספים, מעבר לאחיו עבדל קאדיר, שכבר נמצא בידי המשטרה.

מראח לקח חלק מהמידע הזה אתו לקבר, אבל בשעות שלאחר מבצע ההשתלטות, החלו להתפרסם פרטים נוספים על עברו. בין השאר, התברר שבניגוד לפרסומים קודמים, הוא לא היה אסיר בכלא קנדאהר שבאפגניסטאן, אבל בעת שהותו במדינה, העלה את חשד המשטרה האפגנית שעיכבה אותו לחקירה והעבירה אותו לכוחות נאט"ו, שדאגו להחזרתו לצרפת. מקור צבאי אמריקאי מסר לעיתון "לה מונד" שכשגורש מאפגניסטאן, נמצאו בדרכונו של מראח גם חותמות שהעידו על כך שביקר קודם לכן בישראל, ירדן ועיראק.

כמו כן, התפרסם אתמול שלאחר הפיגוע השני שביצע מראח, שבו נהרגו שני חיילי צנחנים צפונית לטולוז, פרסם ארגון איסלמיסטי קטן בשם ג'ונד אל-חליפא שהוא לוקח אחריות על שני הפיגועים. לא ברור עדיין אם באמת היה קשר בין מראח לבין הארגון.

עורך דינו של מראח, כריסטיאן אטלין, שייצג אותו בבתי משפט כמה פעמים, מאז שהיה בן 17, בא אתמול בצהריים לביתו של מראח וטען ש"הצעתי למשטרה שישתמשו בי כמתווך. מוחמד מכיר אותי וסומך עליי ואולי יכולתי להוציא אותו משם בשלום. הם לא היו מוכנים לעשות זאת". לדברי אטלין, פגש את מראח באחרונה לפני ארבעה שבועות, כשייצג אותו במשפט תעבורה. "הוא נראה הרבה יותר רגוע מבעבר", סיפר, "הוא לא היה מזוקן ולא דיבר על שום דבר קיצוני. הוא אמר שהוא עומד להתארס. כל מה שקרה בימים האחרונים בכלל לא מתאים לו".

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, שהזדרז לאחר המבצע לשגר ברכות לכוחות המיוחדים שהשתתפו בו, הצהיר אתמול שבכוונתו לאסור בחוק את הגלישה באתרים התומכים בארגוני טרור ובגזענות. הוא אמר שהורה לארגוני הביטחון והמודיעין להגביר את הפיקוח על אזרחים צרפתים המבקרים במדינות כמו אפגניסטאן ובמקביל אמר ש"האזרחים המוסלמים שלנו לא קשורים למניעים המטורפים של הטרוריסט".

עם סיום המצור, באה לקצה גם התקופה שבה צרפת לקחה פסק זמן ממערכת הבחירות לנשיאות בשל פיגועי הטרור והמצוד אחר מראח. סקר שפורסם אתמול מראה שסרקוזי עשוי לזכות ברווח פוליטי מאירועי הימים האחרונים. על פי הסקר, שנערך על ידי חברת CSA לקראת הבחירות הקרבות לנשיאות צרפת, סרקוזי יזכה בהפרש קטן בסיבוב הראשון באפריל, אך יפסיד ליריבו פרנסואה הולנד בסיבוב השני במאי, בתוצאה של 36% מול 45% להולנד. זוהי התוצאה הגבוהה ביותר שלה זכה סרקוזי בסקרים עד כה.

בסקר אחר, שנערך בימים שלישי ורביעי, זכה הולנד ל-29.5% תמיכה בסיבוב הראשון, וסרקוזי ל-28%. הסקר מראה צמצום בפער שהיה בין השניים בסקרים קודמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ