האחדות בין הדתות התבררה כזמנית

ההפגנה שארגנו יהודים ומוסלמים למען סובלנות התבטלה אחרי שנודעה זהות הרוצח. הנימוק: חשש מקטטה

שירלי סיטבון, פאריס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיטבון, פאריס

מנהיגים מוסלמים ויהודים הופיעו בימים האחרונים יחדיו בטלוויזיה הצרפתית והציגו חזית מאוחדת בעניין הפיגוע בטולוז, אך בכירים בקהילה היהודית אומרים שאין להם אשליות: יש פער עמוק בין יהודים למוסלמים בצרפת.

"אל תגידו לי שהמוסלמים בצרפת מעריכים את היהודים. 50% מהם שונאים יהודים", אומר הרב מישל צרפתי ל"הארץ". הרב, מייסד אגודה למען ידידות בין יהודים למוסלמים, מסתובב ברחבי צרפת שנים ומטיף למתינות. "רבים שונאים את היהודים משום שאימאמים קיצונים משמיצים יהודים בדרשותיהם. הם אומרים שאנחנו בובות של ישראל. מוסלמים מתונים מנסים להיאבק בשנאה הזו, אך הם מאוימים ואינם מקבלים סיוע מהמדינה".

הרצח בטולוז לא שיפר את היחסים בין הקהילות. אחד מראשי המוסלמים המתונים, דאליל בובאקר, אימאם המסגד של פאריס, הוזמן לארמון האליזה יחד עם יושב ראש קרי"ף, רישאר פראסקייה, והרב הראשי של צרפת, ז'יל ברנהיים. הוא הבטיח שהמוסלמים יתפללו למען כל קורבנותיו של הרוצח, כפי שהיהודים עשו לאחר הטבח בבית הספר. כמוהו היו מוסלמים רבים שהביעו סולידריות עם הקהילה היהודית. ואולם, באופן כללי, יש תחושה שמעשי הרצח בכל זאת רק הגדילו את הפער בין הקהילות.

ראש הממשלה בביקור תנחומים אצל משפחת סנדלר צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

"תסתכלו בפורומים באינטרנט. אחדים מהמנהיגים הקיצונים מותחים ביקורת על האהדה שהיהודים נהנים ממנה מאז הרצח", אומר צרפתי. חבר אחר באגודה למען ידידות בין יהודים למוסלמים נחרד מדבריהם של מוסלמים שהביעו הערצה לרוצח. "בעיניהם, מוחמד מראח הוא גיבור. למרבה הצער, דעה זו אינה נדירה כפי שאפשר לחשוב".

תחושת האי-נוחות השוררת בין שתי הקהילות היא אחת הסיבות לכך שקרי"ף פרש מההפגנה שהיתה מתוכננת למען הסובלנות. הארגון הודיע בתחילה שישתתף בה, אך ביום שלישי, כשהתברר שהרוצח הוא מוסלמי קיצוני, כל הארגונים ביטלו את השתתפותם מסיבות שונות.

"הרוצח אותר, אין כעת סיבה להפגין", הסביר פראסקייה שלשום בלילה בטלוויזיה הצרפתית. ואולם, מקורות בקרי"ף מסרו כי הארגון חשש מהתנגשויות בין הקהילות. אחדים מחבריו אף התייחסו לתגרות בין צעירים יהודים מהליגה להגנה עצמית לבין איסלאמים קיצונים מהפרברים בצפון פאריס.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

ואולם, לאחר מכן דווח שההפגנה תתקיים למרות הכל, אחרי שארגונים נגד פאשיזם וארגון סטודנטים יהודים, שפרשו ממנה בתחילה, שינו את דעתם. "יש מתח, כמובן. אנשים נרצחו. זה אך טבעי שהמתח יגבר", אומר ל"הארץ" בנז'מין אטבאן מהארגון האירופי נגד פאשיזם. "אבל זו בדיוק הסיבה שאנו חייבים להפגין נגד השנאה. חייבים להוכיח שאנחנו מאוחדים".

בקרי"ף היו אתמול מי שהביעו חשש שההפגנה תנוצל למטרות פוליטיות. לדבריהם, ארגונים המתנגדים לפאשיזם וארגונים שמאלניים יאמרו שהאשם ברציחות הוא הימין הקיצוני. "במקום למתוח ביקורת על האנטישמיות והטרור, הם יתמקדו בגזענות ובלה פן", אומר סמי גוזלן, העומד בראש הקהילות היהודיות בפרברים של צפון פאריס. "אני לא מתנגד לביקורת על לה פן, אבל הם סוטים מהבעיה העיקרית, שהיא האנטישמיות והטרור".

אותם אנשים בקרי"ף מציינים כי גם הימין הקיצוני יוכל לנצל את העצרת ולמתוח ביקורת על האיסלאם, המוסלמים וההגירה. צרפתי מאמין כי זו בדיוק הסיבה שקרי"ף אינו משתתף בעצרת. "הכל פוליטיקה", אומר הרב שמאמין כי סרקוזי ביקש מקרי"ף לבטל את הצעדה. "לפני שהם נכנסו לאליזה ביום שלישי, הם תמכו בלהט בקיום ההפגנה. אבל אחרי שיצאו ממנו, היא בוטלה. סביר להניח שסרקוזי הורה להם לבטל אותה משום שהפגנה עשויה להועיל ללה פן ולהזיק לו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ