הממשלה הזמנית בלוב נחושה: בנו של קדאפי וגיסו יעמדו למשפט במדינה

דייוויד קירפטריק ומריליז סימונס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דייוויד קירפטריק ומריליז סימונס

ניו יורק טיימס

הממשלה הזמנית בלוב החריפה שלשום את העימות עם בית הדין הבינלאומי בהאג, בשאלת הסגרתם של שניים מאנשי אמונו הקרובים ביותר לשליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי: בנו, סייף אל-איסלאם, וגיסו, עבדאללה סנוסי. המאבק על גורלם הוא אבן בוחן ראשונה למידת מחויבותם של המורדים לשעבר לשלטון החוק.

שלטונות לוב מתעקשים לשפוט את שני האישים בלוב, על אף השקפת בית הדין הבינלאומי. זאת, אף על פי שהמורדים הרעיפו שבחים על בית הדין לאחר שהוציא כתבי אישום נגד קדאפי, בנו וסנוסי בגין פשעי המלחמה המיוחסים להם בדיכוי ההתקוממות נגד המשטר.

ארגוני זכויות אדם וגם חברים אחדים בממשלת המעבר בלוב אומרים כי במדינה לא קיימים עדיין מנגנוני משטרה, בתי משפט ובתי כלא, וגם לא אמצעים להגן על שופטים ועדים מפני נקמה אפשרית של מיליציות חמושות.

אף על פי כן, ממשלת המעבר הודיעה שהיא נחושה לשפוט את שני הנאשמים בלוב, בגלל הסודות שהם עלולים לחשוף על מעשיו ונכסיו של המשטר הקודם. העימות המשפטי, שהחל בשאלת הסגרתו של סייף אל-איסלאם, המצוי עתה בידי ארגון מיליציה באזור זינתן שבלוב, התרחב שלשום עם החלטת לוב לשפוט גם את סנוסי, שהיה ראש שירותי המודיעין של קדאפי.

גם צרפת מבקשת את הסגרתו של סנוסי בגין רצח של 170 בני אדם, 54 מהם צרפתים, בפיצוץ מטוס נוסעים ב-1989. סנוסי כבר הורשע בפרשה בהיעדרו בבית משפט צרפתי. על פי הדיווחים, צרפת גם היתה מעורבת בלכידתו השבוע של סנוסי בנמל התעופה של נואקשוט במאוריטניה.

לדברי משלחת רמת דרג של לוב, שיצאה מיד למאוריטניה כדי לבקש את הסגרתו, מאוריטניה כבר התחייבה עקרונית להיענות לבקשתה. "סנוסי יישב בקרוב בכלא לובי", הכריז שלשום סגן ראש הממשלה הזמנית, מוסטפא אבו-שגור.

גורמים רשמיים בבית הדין הבינלאומי בהאג ובמאוריטניה חולקים על קביעה זו. "שום התחייבות מסוג זה לא ניתנה", אמר בכיר בממשלת מאוריטניה, שביקש לא לפרסם את שמו. אחד מעורכי הדין המקורבים לבית הדין הבינלאומי טען כי עדיין לא נפלה ההחלטה היכן ייערך המשפט. לדבריו, המשפט עשוי להתקיים בלוב, אם המדינה תצליח להוכיח שהיא תקיים משפט אמין והוגן.

בתוך כך, קבל עורך דין מירושלים, שנשכר בידי בתו של מועמר קדאפי, עיישה, על כך שהממשלה הזמנית של לוב לא מאפשרת לאחיה סייף אל-איסלאם למנות לעצמו סנגור.

תגובות