פקיסטאן: הטליבאן אימן 85 צרפתים מוסלמים, ייתכן שגם את מראח

מתגבר החשד כי אחיו של המחבל היה מעורב בפיגוע לאחר שאיכון הטלפון הסלולרי שלו העלה כי הוא שהה בסמוך לביה"ס היהודי בזמן הרצח

ד-פ-א
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א
אי-פי

יומיים אחרי הריגתו של מוחמד מראח, המחבל שרצח שלושה ילדים ורב בבית הספר היהודי בטולוז, וכן שלושה חיילים צרפתיים, טוענים היום (שבת) גורמים במודיעין הפקיסטאני, כי 85 אזרחים צרפתים ממוצא מוסלמי התאמנו יחד עם הטליבאן בשלוש השנים האחרונות. לדברי המקורות הפקיסטאניים אמרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי הם עדיין חוקרים אם מוחמד מראח היה חלק מהקבוצה זו. לדבריהם, רובם המכריע של חברי הקבוצה מחזיקים באזרחות כפולה - צרפתית וממדינות שונות בצפון אפריקה. כזכור, מוחמד מראח שהה בפקיסטאן ב-2011 ולטענתו בתקופםה זו ערך אימונים עם פעילי אל-קאעדה במדינה.

בתוך כך, ממשיכה המשטרה הצרפתית בחקירתה, במטרה לברר אם מראח פעל לבד, כפי שטען באוזני כוחות הביטחון שצרו על ביתו. היום שוחררה לביתה אמו של המחבל שנעצרה ביום רביעי בעוד אחיו ורעייתו הועברו לידי היחידה לחקירת טרור בפאריס.

אחיו של מוחמד מראח, עבדל קאדר - שנעצר ביום בו פשטה המשטרה על ביתו של המחבל, כמו גם על בתים נוספים באזור - תואר על ידי המשטרה כמוסלמי קיצוני והוא נחקר על קשר אפשרי בינו לשורת מעשי הרצח שביצע אחיו. כמה כלי תקשורת בצרפת טוענים כי עבדל קאדר מראח הכחיש בחקירתו  שידע על מעשי אחיו, אך הבהיר לחוקרים כי הוא "גאה" בהם. האח, שבמכוניתו נמצאו ביום רביעי חומרי נפץ כבר נעצר ב-2007 בשל חשדות לקשר שקיים עם אנשי ג'יהאד בעיראק, אך שוחרר מבלי שהוגש נגדו כתב אישום.

עבדל קאדר מראח או רעייתו (במרכז) מובל להמשך חקירה בפאריסצילום: אי–פי

העיתון לה פאריזיאן דיווח כי המשטרה שביצעה איכון לטלפון הסלולרי של עבדל קאדר מראח מצאה כי הוא שהה סמוך לבית הספר היהודי ביום הפיגוע. בנוסף דווח כי שני האחים סעדו יחדיו ארוחת ערב בלילה שלפני הפיגוע בו נהרגו הרב יונתן סנדלר, בניו אריה וגבריאל ומרים מונסנגו.

בבסיס החקירה עומדת השאלה כיצד הצליח מוחמד, מכונאי רכב מחוסר עבודה בן 23, שתואר על ידי ראש המודיעין הצרפתי "כישלון קטן מהפרברים" לשים את ידיו על מצבור כלי נשק ואקדחים גדול כפי שהתגלה בדירתו מבלי להיעזר במימון חיצוני או תמיכה לוגיסטית.

בניגוד לאחיו של המחבל, אמו בת ה-55, בה נעשה שימוש ביום רביעי במטרה שתצליח לשכנע את בנה להיכנע שוחררה היום ממעצר. העיתון לה פיגארו דיווח כי בשלב זה עדיין לא ברור אם זוליקחה עזירי תעמוד בפני האשמות כלשהן. עורך דינה של האם טען אמנם שהיא שוחררה ללא חשד, אך מידע זה לא אומת על ידי גורם רשמי. לדבריו של עורך הדין "עולמה התהפך לחלוטין. היא הרוסה. בשום שלב היא לא יכולה היתה לדמיין שבנה היה זה שעשה את זה".

אמו של אחד החיילים שרצח מוחמד מראח במהלך צעדה לזכרו, היוםצילום: אי-אף-פי

בעוד משפחתו הקרובה של המחבל עומדת תחת חקירה, דודו, שהזדהה בשם אחמד אמר היום לעיתון הצרפתי לה פוינט כי למרות שמוחמד היה "בלתי יציב", הוא מעולם "לא יכול היה לדמיין" שאחיינו הוא האחראי להתקפות אותן הגדיר "ברבריות" שהביאו למותם של שבעה אנשים.

הדוד, שגר בטולוז אמר כי "כשהבנתי שהרוצח תוקף צפון אפריקאים ויהודים אמרתי לעצמי כי 'אני יכול להיות הבא בתור'". לדבריו, "מעולם לא דמיינתי שמוחמד עלול להיות הרוצח הסדרתי" וסיפר כי למד על החשדות נגדו מהטלוויזיה. הוא הוסיף כי "לדת אין שום קשר לזה. הוא עבד לבד, הוא היה תמיד בלתי יציב". הדוד, אחיה של אם המחבל הדיגש כי הוא מביע את הזדהותו עם כאבן של משפחות הקורבנות.

היום הורידה ממשלת צרפת את הכוננות מפני פיגוע טרור בדרום מערב המדינה מהדרגה הגבוהה ביותר, כך אמר שר הפנים, קלוד גיאן, לסוכנות הידיעות הצרפתית. אזור טולוז הושם תחת רמת הכוננות הגבוהה בעקבות הרצח בבית הספר היהודי  בפעם הראשונה בתולדות המדינה. קודם לכן, בכל צרפת הוגדרה רמת כוננות בדרגת החומרה השנייה הכי גבוהה.

בדבריו, גם דחה שר הפנים את הביקורת הנמתחת ביומיים האחרונים על המבצע ללכידת מראח והמחדלים שקדמו לאיתורו. הוא אמר כי הביקורת "שואבת את השראתה ממניעים פוליטיים" והיא "אינן במקום".

אתמול פרסמה רשת הטלוויזיה הצרפתית "פראנס סרטון ווידאו המציג תמונות ראשונות מתוך הדירה בה התבצר מוחמד מראח. בסרטון - שלטענת הרשת צולם אתמול - ניתן לראות את ההרס הרב שספגה הדירה לאחר שכוחות הביטחון פשטו עליה אתמול והרגו את מראח: הרהיטים מנופצים והקירות שבורים ומחוררים בכדורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ