בג'יי-סטריט לא מחכים לבחירות כדי לנסות לחדש את המו"מ המדיני

הוועידה השלישית של שדולת הארגונים היהודים-אמריקאים המזוהים עם השמאל הישראלי, "ג'יי-סטריט", נפתחה אמש בוושינגטון

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

הוועידה השלישית של שדולת הארגונים היהודים-אמריקאים המזוהים עם השמאל הישראלי, "ג'יי-סטריט", נפתחה אמש בוושינגטון. לאורך הכנס, שיימשך עד לאמצע השבוע, ישתתפו פעילי שלום, זכויות אדם וסטודנטים יהודים בסדנאות, תפילות ודיונים, ובסיומו ישגרו לקונגרס מסר שעיקרו תמיכה בישראל ודחיפות השלום.

בין הנואמים השנה: ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, הסופר עמוס עוז, נציגת התנועה הרפורמית בישראל ענת הופמן, והעיתונאי פיטר ביינרט שעורר בשבועות האחרונים סערה בקהילה היהודית האמריקאית. זאת, לאחר שבמאמר שפרסם ב"ניו יורק טיימס" לרגל צאת ספרו החדש "משבר הציונות", קרא להחרים את ההתנחלויות.

לפתחם של חברי ג'יי-סטריט ניצב השנה אתגר לא פשוט: להבהיר שיש עדיין אלטרנטיבה לשלום למרות הקיפאון המדיני והספקות ביחס לפתרון שתי המדינות. חברי השדולה ינסו להעביר מסר שלפיו אין צורך לחכות לתוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב בשביל לנסות להתניע מחדש את התהליך. מעניין יהיה לשמוע גם את עמדת השדולה ביחס לסוגיית הגרעין האיראני.

זכייתו של ברק אובמה בבחירות לפני ארבע שנים עוררה תקוות בקרב אנשי ג'יי-סטריט, אולם כשמונה חודשים לפני מערכת הבחירות הבאה, ניכרת בהם אכזבה. השדולה הוותיקה יותר, איפא"ק, היא עדיין ברירת המחדל בעבור הממשל האמריקאי, רפובליקאי ודמוקרטי כאחד. בעוד שלוועידת איפא"ק באו השנה כ-13 אלף משתתפים ובראשם אובמה עצמו, בוועידת ג'יי-סטריט צפויים להשתתף 2,500 איש בלבד. גם הממשל הסתפק בנציג בדרג זוטר יחסית, היועץ לביטחון לאומי של סגן הנשיא, אנטוני בלינקן. בעקבות כמה פרסומים ביקורתיים בעניין, בחר לבסוף הממשל לשדרג את נציגותו בכנס ושיגר אליו את ואלרי ג'ארט, יועצת בכירה של אובמה, הנחשבת לבעלת קשרים הדוקים עם הקהילה היהודית.

בכל הנוגע לנציגות הישראלית בכנס, חל השנה בהחלט שיפור ניכר. בשנה שעברה התעלמה שגרירות ישראל בוושינגטון מהאירוע, לאחר שהנהגת ג'יי-סטריט קראה לממשל שלא להטיל וטו על החלטת מועצת הביטחון המגנה את התנחלויות. השנה ינאם בכנס סגן ראש המשלחת לוושינגטון, ברוך בינה. מדובר בדיפלומט בדרג שגריר ומי שהיה מופקד עד לאחרונה על יחסי ישראל-ארה"ב במשרד החוץ. הנשיא שמעון פרס ידבר אל המשתתפים במסר וידאו מוקלט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ