התשובה של ג'יי סטריט לאיפא"ק: שלום במקום תקיפה באיראן

‫עלייה חלה בהשתתפות השנה בוועידת השדולה היהודית; עמוס עוז אמר על הבימה: "העם האיראני הוא לא אויב של ישראל"

נטשה מוזגוביה
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

כ-2,500 בני אדם התכנסו אמש (שבת) במרכז הכנסים בוושינגטון לוועידה השנתית השלישית של השדולה היהודית ג'יי סטריט, המזוהה עם השמאל. ביומיים הקרובים יאזינו המשתתפים לנאומים ודיונים, ישתתפו בסדנאות ויתפללו יחדיו - עד להסתערות המסורתית על לשכות חברי הקונגרס ביום שלישי, נושאים בפיהם מסר של תמיכה בישראל ובשלום. מסר השלום, שדורש מישראל לעשות וויתורים כואבים, הפך את ג'יי סטריט לסדין אדום בעבור הארגונים הוותיקים יותר בקהילה היהודית האמריקאית, ביניהן איפא"ק (השדולה הפרו-ישראלית).

לפתחם של חברי ג'יי-סטריט ניצב השנה אתגר לא פשוט: להבהיר שיש עדיין אלטרנטיבה לשלום למרות הקיפאון המדיני והספקות ביחס לפתרון שתי המדינות. חברי השדולה ינסו להעביר מסר שלפיו אין צורך לחכות לתוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב בשביל לנסות להתניע מחדש את התהליך. מעניין יהיה לשמוע גם את עמדת השדולה ביחס לסוגיית הגרעין האיראני.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

עמוס עוז בוועידה, אתמולצילום: ג'יי סטריט

זכייתו של ברק אובמה בבחירות לפני ארבע שנים עוררה תקוות בקרב אנשי ג'יי-סטריט, אולם כשמונה חודשים לפני מערכת הבחירות הבאה, ניכרת בהם אכזבה. השדולה הוותיקה יותר, איפא"ק, היא עדיין ברירת המחדל בעבור הממשל האמריקאי, רפובליקאי ודמוקרטי כאחד. בעוד שלוועידת איפא"ק באו השנה כ-13 אלף משתתפים ובראשם אובמה עצמו, בוועידת ג'יי-סטריט צפויים להשתתף רק כמה אלפים.

אינדיקציה ברורה למעמדה הנוכחי של השדולה הוא הנציגות הרשמית הדלה של ממשל אובמה ושל ממשלת ישראל. מהבית הלבן יגיעו היועץ לביטחון הלאומי של סגן הנשיא ג'ו ביידן, טוני בלינקן, והיועצת הבכירה של אובמה, ואלרי ג'רט. את ישראל ייצג סגן השגריר בארה"ב, ברוך בינה.

מייסד השדולה, ג'רמי בן עמי, הכריז בגאווה שהשנה נרשמו להשתתף בוועידה 25% יותר אנשים משנה שעברה. עם זאת, הוא הודה שרבים בחרו לא להגיע, שכן לדבריו המציאות לא מעוררת תקווה. "אנו מאוכזבים מהסטטוס קוו, ולא ניתן לתחזק אותו", אמר. הוא מתח ביקורת על מדיניות ממשלת ישראל שרק "משלמת מס שפתיים" לתהליך השלום ופוגעת בו על ידי הרחבת ההתנחלויות. "תנו אדמה למדינה הפלסטינית - או תשמרו על האדמה ותקריבו את המהות הדמוקרטית והיהודית של ישראל". כיום, הוסיף, ישנם חברי קונגרס שמעלים הצעות חוק התומכות בסיפוח איו"ש, והפעילים יכולים לשנות את המצב הזה.

אחת מהנואמות אמש היתה סתיו שפיר, ממנהיגות המחאה בקיץ האחרון, אותה הציג בן עמי בתור "אחת הפעילות המסרבת לוותר".

וועידת ג'יי סטריט, אתמולצילום: ג'יי סטריט

שפיר מתחה ביקורת על נאומו של ראש הממשלה נתניהו בוועידת איפא"ק: "לרוב בושה, הוא השווה את החיים שלנו לחיי הסבים שלנו בגטו. אנחנו לא רוצים את זה. אנחנו רוצים תקווה. הסבים שלנו בנו את המדינה תחת איומים גדולים יותר".

גם הסופר עמוס עוז התארח אמש בוועידה. הוא סיפר לקהל שהוא מסתובב בארה"ב 45 שנה, "ותמיד ניסו להשתיק אותי ולהגיד שבישראל אנחנו יכולים להתווכח, אבל כאן אנחנו צריכים להיות מאוחדים. אני אומר כן, אבל למה מאוחדים תחת הדגל המיליטריסטי הנצי של איפא"ק, ולא של ג'יי סטריט אוהבי השלום? יש יותר מדרך אחת להיות יהודי טוב, ציוני טוב ולתמוך בישראל. אף אחד לא יכול לטעון לבעלות על ציונות".

עוז טען ש"פשרה היא לא העדר יושרה, לא במילון שלי. במילון שלי פשרה היא מילה נרדפת לחיים. ההפך מפשרה זו פנאטיות ומוות. אחרי מאה שנות מרירות, זה לא הגיוני לצפות מהישראלים והפלסטינים שיקפצו לירח דבש - אלא לגירושים כואבים. ואף אחד לא עוזב את הבית - פשוט מפצלים אותו לשתי יחידות דיור קטנות יותר".

יום אחד, ניבא עוז, "תהיה שגרירות פלסטינית בישראל ושגרירות ישראל בפלסטין, והן יהיו במרחק הליכה זו מזו, כי הן יהיו במזרח ומערב ירושלים". עוז השווה את פיתרון שתי המדינות ל"ניתוח כואב" - כשהרופאים פחדנים. "אם מר נתניהו הנערץ ויד ימינו, מר אהוד ברק הנערץ, היו באמת מתחייבים לפתרון שתי המדינות וגבולות 67 עם שינויים - היה להם רוב בממשלה הנוכחית ורוב בציבור".

עוז הוסיף שתקיפה באיראן תהיה טעות. "המשטר האיראני הוא אחד הגרועים, אך זה לא נכון לגבי העם האיראני. יש להם מעמד ביניים פרגמטי, והם אויבי המשטר שלהם, לא של ישראל".

השאלה שעדיין נותרה פתוחה היא אם לג'יי סטריט יש מה להציע לישראל בטווח הקצר. איפא"ק הוכיחה בשבוע שעבר שהשדולה הוותיקה והחזקה יכולה לספק לישראל את תמיכת הקונגרס, שדן הגברת הסיוע למימון כיפת ברזל. בנתיים, ג'יי סטריט עושה שירות בעיקר לקהילה שלה - בשינוי השיח על ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ