ארה"ב פיצתה את משפחות קורבנות הטבח באפגניסטאן ב-50 אלף דולר

בנוסף, שילמו האמריקאים 11 אלף דולר לכל אדם שנפצע במהלך מסע ההרג של חייל המארינס רוברט ביילס

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

ארה"ב שילמה 50 אלף דולר פיצויים על כל הרוג ו-11 אלף דולר על כל פצוע במתקפת הירי שביצע לפי החשד חייל אמריקאי בדרום אפגניסטאן, כך דיווחו אתמול גורמים אפגניים.

למשפחות הקורבנות נאמר כי הכסף בא מהנשיא ברק אובמה. התשלומים הגבוהים יחסית הם הצעד האחרון שנוקט הבית הלבן לשיקום היחסים עם אפגניסטאן בעקבות התקרית, המאיימת למוטט את היחסים המתוחים ממילא.

רוברט ביילס מואשם שיצא בלא רשות מבסיסו ב-11 במארס, ונכנס בחשאי לבתים בשני כפרים סמוכים ופתח באש על משפחות בעת שישנו. הוא הואשם ב-17 סעיפי אישום בגין רצח בכוונה תחילה ובפשעים נוספים. אם יורשע ייתכן שייגזר עליו עונש מוות.

הרציחות נעשו בתקופה של מתח רב ביחסים בין ארה"ב לאפגניסטאן בעקבות שריפת ספרי קוראן בבסיס אמריקאי בפברואר. השריפה - שתוארה כטעות על ידי גורמים אמריקאיים - הביאה להתפרצות מהומות ולתקיפות אלימות, שגרמו למותם של 30 בני אדם, בהם שישה חיילים אמריקאים.

רוברט ביילס בתרגיל צבאי בקליפורניה, בשנה שעברה צילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

  לא היו הפגנות אלימות בעקבות מתקפת הירי ב-11 במארס, אולם הולכות וגוברות הדרישות לעשות צדק לפי אמות מידה אפגניות, מאחר שביילס הוטס אל מחוץ לאפגניסטאן לבית כלא צבאי אמריקאי. ביילס מוחזק בכלא צבאי בפורט ליבנוורת, קנזס.

  רבים באפגניסטאן ממשיכים לטעון כי בתקרית במארס השתתפו כמה יורים, ומאשימים את הממשל האמריקאי בכך שהוא משתמש בביילס כשעיר לעזאזל. לטענת הממשל, לעומת זאת, היורה פעל לבדו.

  שני בכירים אמריקאים אישרו כי הפיצויים שולמו, אולם סירבו להתייחס לסכומים, ואמרו רק כי התשלומים משקפים את האופי המזעזע של האירוע. הבכירים דיברו בעילום שם עקב רגישות העניין. בעבר קיבלו ניצולי מתקפות סכומי פיצויים נמוכים יותר מרשויות אפגניסטאן - 2,000 דולר על כל הרוג ואלף דולר על כל פצוע.

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ