הקרב על נשיאות צרפת: הביטחון דחק את הכלכלה

שירות "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירות "הארץ"

מנהיג המפלגה הסוציאליסטית בצרפת, פרנסואה הולנד, האשים את הנשיא ניקולא סרקוזי בכך שכשל במימוש הבטחותיו להשליט חוק וסדר במדינה, זאת בניסיון לנצל לטובתו את הביקורת שהוטחה בסרקוזי על הטיפול במתקפת הטרור בטולוז בשבוע שעבר, ולחזק את מעמדו במירוץ לנשיאות צרפת. בחלק מהסקרים שנערכו בימים האחרונים הולנד מוביל על יתר המתמודדים, אף על פי שתחום הביטחון, הנמצא בימים אלה בראש סדר היום בצרפת, הוא אחת מנקודות התורפה שלו.

הקמפיין לקראת הסבב הראשון של הבחירות לנשיאות צרפת, שייערך ב-22 באפריל, צפוי להיות מבחן מפרך להולנד, לנוכח העובדה שהן סרקוזי והן ז'אן-לוק מלאנשון, מועמד "חזית השמאל", מאיימים כעת על יתרונו בסקרים. ביטוי להחרפה בטון הארסי במערכת הבחירות אפשר למצוא בכך שסרקוזי צוטט כמי שכינה את הולנד "אפס", בכתבת פרופיל שפירסם העיתון "לה מונד". "הוא לא שווה ומתחילים לראות את זה", אמר הנשיא על פי הדיווח.

בסביבתו של סרקוזי מגלים סימנים של אופטימיות, לנוכח סקר מעודד, שלפיו 74% מהצרפתים מרוצים מהאופן שבו התמודד הנשיא עם אירועי הטבח בטולוז. סרקוזי הגביר את הלחץ על הולנד בסוף השבוע, וחזר והאשים אותו כי הוא "רך מדי", כהגדרתו, ביחסו בענייני ביטחון.

הולנד, שביקר בקורסיקה בקמפיין הבחירות, יצא למתקפת נגד. "בשאלת הביטחון (סרקוזי) החמיץ את המטרות שלו במיגור האלימות נגד בני אדם, שהתגברה, והקטין את מספר השוטרים ב-10,000 משרות, ובאזורים עירוניים חסרים אמצעים להיאבק בכנופיות", אמר הולנד. בהתייחס לקורסיקה, מקום לידתו של נפוליאון בונפרטה, הסובלת מאלימות של ארגוני המאפיה, אמר הולנד כי "בחמש השנים האחרונות היו כאן 20 מעשי רצח. ב-2011 היו 22 מעשי רצח ו-16 ניסיונות לרצח - שיא בצרפת ובאירופה. והם מנסים להטיף לנו מוסר בענייני ביטחון?".

לתקרית בטולוז השפעה לא נוחה מבחינת הולנד, שכן היא דוחקת אותו הצדה ברגע מכריע בקמפיין, בעוד ההתמודדות הקשוחה של סרקוזי עם המשבר תופסת את מרכז הבמה. הולנד מעוניין להסיט את תשומת הלב בחזרה לסוגיות כלכליות שעומדות במרכז הקמפיין שלו. למרות זאת, הוא נאלץ לצאת ולהיאבק נגד סרקוזי בסוגיות ביטחוניות, בזמן שסרקוזי מתאמץ להשאיר את הנושא בראש סדר היום זמן רב ככל האפשר.

הולנד מעוניין לעורר עניין בקרב הציבור בנושאים כמו שיעור האבטלה, המתקרב ל-10%, כוח הקנייה של הציבור והמחסור בדיור.

לפני המתקפה בטולוז הראו סקרים כי נושאים אלה מעסיקים את המצביעים יותר מביטחון והגירה. מעל לכל הולנד ממשיך לקוות שהפופולריות הנמוכה של סרקוזי תאפשר לו לנצח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ