יוון מציגה: הנאצים החדשים

בצל המשבר הכלכלי, מציגה התקשורת היוונית את מנהיגי גרמניה במדים נאציים, בעוד שבגרמניה מתוארים היוונים כעם עצלן וכפוי טובה. דרכים חדשות נבחנות כדי לפייס את העמים

הארי פאפאכריסטו, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארי פאפאכריסטו, רויטרס

יוון ציינה אתמול את יום עצמאותה תחת אבטחה כבדה. אלפי שוטרים חסמו רחובות ברחבי הבירה אתונה, בזמן המצעד הצבאי שהתקיים, מחשש להפגנות נגד צעדי הצנע והקיצוצים במדינה. בפעם הראשונה מאז החלו לקיים את המצעד, שנועד לציין את ההתקוממות היוונית נגד האימפריה העותמאנית ב-1881, לא הורשה הציבור לצפות בחלקים נכבדים ממסלולו. האמצעים הוכחו כיעילים, והיום עבר בשקט יחסי, עם עימותים בודדים בלבד בין כוחות הביטחון למפגינים.

הפגנות מחאה נגד צעדי הצנע והקיצוצים שנועדו לחלץ את יוון מהמשבר הכלכלי אינן מחזה נדיר במדינה. הממשלה אישרה באחרונה סדרה של קיצוצים נרחבים במטרה לזכות לסיוע כספי מהאיחוד האירופי, וצעדים אלה גוררים זעם וביקורת נוקבת ביוון.

ההפגנות אינן מופנות אך ורק כלפי הממשלה, והמפגינים מאשימים את גרמניה בהפעלת לחצים לבצע את הרפורמות שנדרשות על ידי האיחוד האירופי. גם מרקל וגם שר האוצר הגרמני, וולפגנג שויבלה, הוצגו בתקשורת היוונית בתור הנאצים החדשים, והיו אף ש"הלבישו" אותם במדי הרייך השלישי, כולל צלבי קרס. מפגינים יוונים אף שרפו דגלי גרמניה וגם בהפגנות הופיעו בובות של מרקל במדי נאצים.

מפגינים שורפים את דגל גרמניה באתונה צילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

כדי לשפר את היחסים המתוחים ולחזק את שיפור הפעולה בין גרמניה ליוון, מינתה קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, את הנס-יואכים פוכטל כדי לבחון דרכים להשיג את המטרה.

פוכטל לא עונה על הדימוי של הביורוקרט הפרוסי הקר, שמתכנן לכפות משמעת גרמנית נוקשה על היוונים הכורעים תחת נטל החובות. פוכטל, גבר מלא שמחת חיים בן שישים מאזור היער השחור, עומד בזמנו החופשי בראש הרכב כלי נשיפה ומכהן כנשיא הכבוד של מועדון לרכיבה על גמלים.

העבודה הראשונה שלו, כילד שחי סמוך לגבולה המערבי של גרמניה, היתה לאסוף חלזונות ולמכור אותם לכוחות הצרפתיים שכבשו את האזור במלחמת העולם השנייה. לדבריו, הוא רוצה להנחיל יוזמות דומות בעבודתו החדשה: לעודד גרמנים לעבוד יחד עם היוונים כדי להתגבר על היריבות שהתפתחה בתקופת משבר האירו.

במשרדו של פוכטל במשרד העבודה של גרמניה תלויים מגוון תצלומים שלו: ממאוריטניה, כשהוא נוהג בטרקטור בדרום גרמניה או עם ההרכב המוזיקלי בביקור בסין. על שולחן העבודה שלו מונח הספר "האומללות שבלהיות יווני", מתנה שקיבל לדבריו מאחד מאורחיו. "בין גרמניה ליוון יש ידידות ארוכה", הוא אומר. "אך כשמסתכלים בכותרות הנוכחיות - במיוחד בתקשורת היוונית - מבינים שהחברות הזאת נמתחה עד קצה גבול היכולת".

התעקשותה של מרקל על כך שיוון תבצע את הקיצוצים הקשים בתמורה לסיוע של האיחוד האירופי, ליבתה את הכעס ביוון. ניסיונותיה של ברלין להוציא מידי יוון את השליטה בתקציב שלה, במו"מ על תוכנית ההצלה השנייה למדינה, רק העצימה את תחושות העוינות בין שתי המדינות. לצד ההפגנות נגד גרמניה שהתקיימו ביוון, גם כלי התקשורת הגרמניים לא חוסכים ביקורת. הצהובון הפופולרי "בילד" נוהג לתאר את היוונים כעצלנים, מושחתים וכפויי טובה.

מפגין מציג תמונה של מרקל במדים נאציים באתונה, באוקטוברצילום: רויטרס

פוכטל, שתואר בתקשורת היוונית כגרמני שתלטן, קיבל את המשימה לקדם פרויקטים שעשויים להיטיב עם שתי המדינות. מאחורי הקלעים הוא עמל לדחוף את מספר השותפויות בין ערים גרמניות ליווניות, לשכנע קרנות גרמניות להשקיע ביוון ולעודד גרמנים משדות התמחות שונים לייעץ לרשויות יוון בסוגיות שונות, החל בתיירות וכלה בטיפול בפסולת. "עלינו לנסות לחזור למצב שבו יש לנו כותרות שמביעות אהדה לעם היווני, ורגישות לעובדה שהם עומדים בפני קיצוצים", אומר פוכטל.

לפי פרשנים, גם בחירתו של נשיא גרמניה החדש, יואכים גאוק, עשויה לשפר את היחסים בין המדינות ואת תדמיתה של גרמניה, המשחקת את תפקיד השוטר הרע במאמצי האיחוד לפתור את משבר החוב.

ליוון וגרמניה יש היסטוריה מורכבת, שמסבכת עוד יותר את הוויכוח הנוכחי. היוונים סבלו זוועות שביצעו הנאצים ובעלי בריתם במלחמת העולם השנייה. באתונה לבדה, יותר מ-300 אלף אזרחים מתו מרעב בתקופת הכיבוש, שנמשכה יותר משלוש שנים. פעולות תגמול נגד הפרטיזנים היוונים הסתיימו בטבח של עשרות אלפי בני אדם נוספים. עם זאת, בעשורים שאחרי המלחמה הגיעו לגרמניה יוונים רבים. הם שהו בה כמהגרי עבודה וסייעו לשקם את המדינה ההרוסה, תוך שהם בורחים מהקשיים הכלכליים והדיכוי הפוליטי בבית.

הקשרים בין המדינות חלחלו עמוק. יותר מ-300 אלף יוונים חיים בגרמניה, ומהווים את אחת הקהילות האתניות הגדולות במדינה. כמעט אחד מתוך עשרה יוונים עבד, למד או חי בגרמניה. כשני מיליון גרמנים מבלים את החופשות שלהם ביוון מדי שנה, יותר מבכל מדינה אחרת.

למרות הקשרים האלה, שיתוף הפעולה בין המדינות כמעט לא קיים. רק כשלושים שותפויות בין ערים גרמניות ליווניות פועלות כיום, בהשוואה למשל לאלפיים שיתופי פעולה בין גרמנים לצרפתים. עידוד שיתוף הפעולה הפך לעדיפות ראשונה בברלין, וגורמי ממשל בעיר מזדעזעים מהדימויים הנאציים שבהם השתמשו היוונים.

אחת השותפויות שמתקיימות במשך חצי עשור מתנהלת בין אוראוקסטרו, פרבר יוקרתי ההולך ונחלש של סלוניקי בצפון יוון, לדטמולד שבמדינת המחוז נורדריין-וסטפליה במערב גרמניה. דטמולד מייעצת לגורמים באוראוקסטרו כיצד לאסוף פסולת בצורה יעילה יותר, איך לנצל מאגרי אנרגיה וכיצד להבטיח גישה טובה יותר לתקציבים אירופיים.

משרדו של ראש העיר דטמולד, ריינר הלר, צופה על בית הקפה אירופה בכיכר העיר, שם נוהגים להיפגש תושבים ממוצא יווני. להלר אין אשליות כי צעדים קטנים כאלה יכולים להציל את יוון מנפילתה התלולה. אולם הוא מאמין ביצירת קשרים מקומיים הדוקים יותר כדרך להתמודד עם המפולת. "יוון פשטה רגל", הוא אומר. לדבריו, "איננו יכולים להציל את יוון מכאן, מדטמולד. אבל אנחנו יכולים לגרום לאנשים לדבר זה עם זה ולחשוב על דרכים להרוויח כסף עבור הקהילות המקומיות שם".

שותפות אחרת מתקיימת בין סוהוס, שבה כ-3,000 תושבים, כשעה נסיעה מערבה מסלוניקי, לבין שטגליץ במחוז ברלין. סוהוס, המפורסמת בקרנבל שלה - שבו מקומיים עוטים תחפושות של בעלי חיים ורצים ברחובות, מצלצלים בפעמונים ושותים זיפורו, סוג של אוזו מקומי. העיר התפתחה הודות לחקלאות ומוצרי חלב, אך מאז משבר האירו האיחוד האירופי החל לקצץ בסובסידיות לחקלאות מהן נהנתה.

ב-1999 הקים אחד מתושבי העיר אגודת תרבות מקומית שהעמיקה את קשרי העיר עם שטגליץ. אחד מתושביה הראשונים של העיר הגרמנית שביקר בעיר היוונית היה כריסטיאן גויני, חבר מפלגת השלטון של מרקל. באוקטובר שעבר הוא שאל את עמיתיו היוונים אם הם מעוניינים להשתתף ב"שבוע הירוק", היריד החקלאי הגדול בעולם המושך אליו כ-400 אלף מבקרים לברלין, והם הסכימו. הדוכן הקטן שהקימו ביריד זכה להצלחה אדירה, והוצג גם ביריד תיירות גדול שנערך בברלין. "אנחנו מנצלים את ועידת התיירות הבינלאומית בברלין כדי לקרב בין מומחי תיירות גרמנים ויוונים", אומר פוכטל.

חודש לפני הוועידה הגיע לאתונה שר הכלכלה הגרמני, פיליפ רסלר, לביקור מתוקשר בלוויית 60 אנשי עסקים מהשורה הראשונה. המשלחת הגיעה כדי לבדוק אפשרויות השקעה ולחפש דרכים שבהן יוכל הידע הגרמני לסייע בשיקום הכלכלה היוונית. רבים מהמנהלים האלה עוסקים בתחום הסולרי, אך הם חזרו לארצם מלאי ספקות על התשתיות והמימון.

זיגריד סקרפליס-ספרק, נשיאת האיגוד הגרמני-יווני ולשעבר פוליטיקאית במפלגה הסוציאל-דמוקרטית, רואה פוטנציאל ענק ביחסים בין שתי המדינות. "הגרמנים טובים בארגון והיוונים טובים באלתור", היא אומרת. "יחד הם יכולים להיות מצוינים". עם זאת, היא גם מגלה פסימיות בשל צעדי הקיצוץ שגרמניה ושותפותיה באירופה מבקשות מהיוונים לבצע.

היא קושרת את המצב הנוכחי לתקופה שאחרי מלחמת העולם הראשונה, אז אולצה גרמניה המובסת לחתום על הסכמי ורסאי, צעד שנתפש כגורם מרכזי לעליית הנאציזם. לדבריה, "יש טיפשות ויהירות בעמדה הגרמנית השמרנית ביחס ליוון, וחוסר יכולת לזכור את ההיסטוריה שלה עצמה".

תרגום: גיתית גינת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ