עופר אדרת
עופר אדרת

לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה, נבחר ראש עיר יהודי לעיר פרנקפורט, המרכז הפיננסי של גרמניה. בבחירות המוניציפאליות נבחר אתמול (ראשון) פטר פלדמן מהמפלגה הסוציאל דמוקרטית, לראש העירייה.

פלדמן, בן 53, מכנה עצמו "יהודי ליברלי". בעבר היה אחד המקימים של הקבוצה היהודית הסוציאל-דמוקרטית בתוך מפלגת ה-SPD. הוא זכה אתמול ב-57% מהקולות וניצח את המועמד מהמפלגה הנוצרית-דמוקרטית, מפלגת השלטון בראשותה של אנגלה מרקל.

ניצחונו נחשב להפתעה בגרמניה, ומסיים 17 שנים בהן לא כיהן נציג מהמפלגה בראשות העיר. פלדמן חי בפרנקפורט עם בת זוג ויש להם ילדה בת שלוש. ב-1 ביולי הוא ייכנס לתפקידו החדש.

הזהות היהודית לא שיחקה כל תפקיד במסע הבחירות של פלדמן. "העובדה שהנקודה הזו לא היתה נושא במערכת הבחירות מעידה על החוזק של העיר הפתוחה והליברלית שלנו", אמר לאתר האינטרנט של העיתון היהודי-הגרמני "יודישה אלגמיינה". "הדת היא נושא חשוב בעיני, אבל רק כעניין אישי", הוסיף. הנושאים בהם התמקדה מערכת הבחירות שלו היו פנימיים, וכללו דיור, חינוך ומאבק בעוני.

פטר פלדמן במהלך קמפיין הבחירות צילום: רויטרס

פרנקפורט היא העיר החמישית בגודלה מבחינת אוכלוסייה והמרכז הפיננסי של גרמניה. מתוך 700 אלף תושבים, כ-7,000 הם יהודים. לצד ברלין ומינכן, מתקיימת בה פעילות ענפה של הקהילה היהודית.

לפני עליית הנאצים לשלטון, הקהילה בפרנקפורט היתה השנייה בגודלה במדינה, אחרי ברלין. ב-1924 כיהן בה ראש עיר יהודי, לודוויג לנדמן, שהוחלף ב-1933, לאחר עליית הנאצים. לנדמן פעל לפיתוח העיר כמטרופולין, יזם מפעלי בנייה ופעל לשיפור התשתיות. שניים מעוזריו - אדריכל וגזבר - היו אף הם יהודים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ