יהודי טורקיה: להסיר מיד פרסומת לשמפו עם היטלר

מנהיגי הקהילות היהודיות בטורקיה מוחים על פרסומת לשמפו, שבה מככב הצורר הנאצי. יצרנית השמפו: "זו פרסומת הומוריסטית"

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

הרבנות הראשית של איסטנבול ביקשה היום (שני) מחברת תמרוקים בטורקיה להוריד מהאוויר פרסומת לשמפו לגברים, שבה נראה אדולף היטלר נואם בעצרת ומפציר בגברים לא להשתמש בשמפו שמיועד לנשים.

הפרסומת, שאורכה 13 שניות, משודרת בטלוויזיה הטורקית בשבועות האחרונים. יצרנית השמפו, חברת "מעבדות ביוטה", מסרבת להפסיק אותה. "השימוש בהיטלר, שהאידיאולוגיה האכזרית שלו אחראית למותם של עשרות מיליונים, כדי לעודד קניה של מוצר, אינו מתקבל על הדעת", נכתב בהודעה שפרסמה הרבנות של איסטנבול באתר האינטרנט שלה.

סילוויו עובדיה, מראשי הקהילה היהודית בטורקיה, אמר כי בכוונתו להגיש תביעה משפטית נגד חברת ביוטה, בשל התעקשותה להמשיך לשדר את הפרסומת בטענה שהיא "הומוריסטית". לדברי עובדיה, "הפרסומת מבזה גם נשים". העיתון הטורקי "הוריאט" תיאר את הפרסומת כ"חסרת אחריות וחסרת טעם".

בטורקיה חיים כ-20 אלף יהודים, רובם באיסטנבול, ובשנים האחרונות היו כמה התקפות על הקהילה היהודית. ב-2003 מתו 27 בני אדם בפיגועים בשני בתי כנסת. מנהיגי הקהילה הביעו דאגה מהאנטישמיות הגוברת במדינה, מאז הידרדרות יחסי ישראל-טורקיה בעקבות הפשיטה על המשט לעזה ב-2010, בה נהרגו תשעה אזרחים טורקים.

בשנים האחרונות היו כמה מקרים שבהם נעשה שימוש בדמותו של היטלר ובתקופה הנאצית בפרסומות. בתחילת השנה, פרסם מכון כושר בדובאי כרזות שבהן תמונה ממחנה ההשמדה אושוויץ, שעליהן נכתב: "תגידו יפה שלום לקלוריות".

בשנה שעברה נפתחה חקירה נגד יזם אוסטרי, שמכר בקבוקי שנאפס שעליהם תמונה של היטלר. ב-2009 כיכב היטלר בקמפיין גרמני למלחמה באיידס.


הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ