אולמרט בג'יי סטריט: "ישבתי עשרות שעות עם עבאס, יש לנו פרטנר"

רה"מ לשעבר נאם בכנס ג'יי סטריט בארה"ב, וסיפר על המתווה שהציע לאבו מאזן: "נשבר לי הלב ליזום וויתור על הריבונות בהר הבית, אבל אין דרך אחרת"

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

הוועידה השנתית של השדולה היהודית בארה"ב – ג'יי סטריט – תסתיים היום (שלישי) לאחר שלושה ימים עמוסים בנאומים, דיונים ושיחות מסדרון. כ-700 מתוך 2,500 המשתתפים יגיעו לגבעת הקפיטול, ייפגשו עם 225 חברי קונגרס או עוזריהם, ולפי מייסד השדולה ג'רמי בן עמי - ינשאו בפיהם מסר על פתרון שתי המדינות לשני עמים.

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נאם הלילה בוועידה, וסיפר ארוכות על תוכנית השלום שהציג ליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן). "אולי הייתי זוכה כאן לתשואות לו הייתי אומר שהכל באשמתנו, אבל אני ביליתי יותר זמן עם ההנהגה הפלסטינית מכל מנהיג ישראלי אחר: נפגשתי עם אבו מאזן 36 פעמים, שעות בכל פעם, ודנו בנושא אחד בלבד - פתרון שתי המדינות... יש לנו פרטנר. אבו מאזן מעולם לא אמר שהוא תומך בטרור, גם בעידן ערפאת, אז אל תגידו לי שאין פרטנר. הוא רוצה שלום עם ישראל. אולי לא שלום שאנחנו רוצים, אבל בשביל זה מנהלים משא ומתן. ואני לא צריך שאבו מאזן יגדיר את מדינת ישראל - כשתהיה מדינה פלסטינית, תהיה לצדה מדינה יהודית דמוקרטית של ישראל, וזה סוף הסיפור".

אולמרט סיפר ש"שבר לי את הלב" לשבת מול אבו מאזן ולהציע לו "שלא תהיה ריבונות לא שלנו ולא שלהם על הר הבית. אל תמחאו לי כפיים - תבכו איתי. בשביל יהודי להציע דבר כזה, זה רק כשמגיעים למסקנה שאין דרך אחרת להבטיח קיומה של מדינה יהודית דמוקרטית ריבונית".

וועידת ג'יי סטריט, אתמולצילום: ג'יי סטריט

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

אולמרט אמר שההסכם העתידי יתבסס על קווי 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים. "לצערי, הפלסטינים מעולם לא אמרו כן לתוכנית הזאת. אני מתפלל לאלוהים שלמנהיגי העם היהודי יהיה האומץ להיפרד מדוגמות העבר ולהתקדם".

בנוגע לאיראן, אמר אולמרט כי "אין לפסול שום אופציות, וישראל צריכה לבנות יכולות להתמודד עם המצב הזה למקרה שנאלץ להבטיח את קיומה של ישראל, אבל בתור מוצא אחרון, לא ראשון". פעילה מהקהל צעקה לו בתגובה: "לא עוד מלחמה!"

שגריר ישראל בארה"ב מייקל אורן החליט השנה - כמו בשנה שעברה - לא להגיע לוועידה (ראש נציגות אש"ף בארה"ב, מען רשיד עריקאת, דווקא כן נכח בכנס).  עם זאת, השנה חל שיפור ביחסי הממסד הישראלי והשדולה, המזוהה עם השמאל: הדיפלומט הוותיק ברוך בינה, שמונה לאחרונה לתפקיד סגן השגריר, ייצג את "ישראל הרשמית" - כפי שהציגו אותו - ונאם בפני הקהל. בהקשר זה אמר אולמרט כי נוכחותו של נציג רשמי של מדינת ישראל זו "אבן דרך היסטורית בשביל הקהילה היהודית במדינה הזאת... אולי לא כל אחד מכם הסכים עם כל מה שמר בינה אומר, אבל הדבר הכי חשוב הוא שמדינת ישראל החליטה לשלוח אותו. וחילוקי דעות הן דבר טבעי".

בינה אמר בנאומו כי הקהילות היהודיות בישראל ובארה"ב התפתחו בדרכים שונות, ולמרות שהיחסים ביניהן "חשובים ביותר", עליהם להישען על העקרונות שיבטיחו את השותפות ביניהן. "בניגוד לקיומכם הבטוח בחופים השמחים האלה, בגבולות שלנו יש טילים ותהו ובוהו", אמר בינה. "בניגוד אליכם, עלינו לפעמים לקבל החלטות של חיים ומוות. אנו מקבלים בברכה את דעתכם, אך אנחנו אלה שצריכים לשלם את המחיר בסוף. אין לנו טווח טעות. ואני אגיד את זה בצורה הכי פשוטה: אנו זקוקים לכם שתעמדו לצידנו".

"ממשלת ישראל, הוסיף, "מחויבת לשלום עם הפלסטינים, אך הם דוחים את השלום פעם אחר פעם. איכות הפודינג נמדדת באכילתו - ואותנו מאכילים בסיסמאות נגד ישראל והיהודים, כאילו דבר לא השתנה".

בינה הזכיר לפעילי ג'יי סטריט שהם "לא סתם מבטאים את דעותיהם" במסגרת חופש הביטוי, אלא מנסים לקדם סדר יום בקרב המחוקקים האמריקאים. הוא דחק בהם לשמור על האיזון: "אם אתם מספרים להם על המחסומים - ספרו להם גם על אבל של המשפחות השכולות שאיבדו יקיריהם בפיגועי הטרור. ספרו להם איך אנחנו קולטים עליה מאתיופיה. אנו מודים לכם על דחייתכם את הקריאות לחרם וסנקציות על ישראל, ואני מקווה וסומך עליכם שלא תתנגדו שוב לוטו של ארה"ב על החלטת מועצת הביטחון של האו"ם המגנה התנחלויות".

בתום דבריו זכה בינה למחיאות כפיים, אך מייסד הארגון בן עמי הזכיר שהשדולה נוסדה בשביל להשמיע את קולם של היהודים האמריקאים, שחשבו שאין סתירה בין זכויות הפלסטינים לביטחון ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ