בכירים בניו יורק נגד חרם על מוצרי מזון מישראל

כוונת קואופרטיב ותיק מברוקלין להחרים את ישראל הקימה עליו רבים מהפוליטיקאים המקומיים - אף שמדובר בחרם סמלי בלבד

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

פוליטיקאים בכירים רבים בניו יורק הביעו אתמול (שני) התנגדות נחרצת לכוונת קואופרטיב המזון הוותיק Park Slope Food Co-op להחרמת מוצרים מישראל. הדברים נאמרו יום לפני הצבעה ראשונית הצפויה להיערך בנוגע להצעה הסמלית בעיקרה של הקואופרטיב, שחנותו נמצאת ברובע ברוקלין.

קריסטין סי. קווין, דוברת מועצת העיר ניו יורק, כינתה את היוזמה "לא מתקבלת על הדעת". ביל דה בלסיו, איש ציבור מקומי אחר, טען כי ההצעה היא "שיגעון". סקוט מ. סטרינגר, נשיא רובע מנהטן, תיאר את הרעיון כ"מסע צלב אנטישמי".

בהתייחסו לסוגיה שעלתה במהלך מסיבת עיתונאים בברוקלין, אמר ראש העיר ניו יורק, מייקל בלומברג, כי ישראל היא שותפה כלכלית ופוליטית של ארה"ב ותהה על עצם הבחירה של הקואופרטיב להתערב בדיון הנוגע לענייני חוץ. "אני לא יודע מה הקשר בין כל הנושא הזה למכירה של מזון", אמר בלומברג.

ראש העיר הודיע כי הוא יעודד את תושבי העיר לעשות יותר עסקים עם ישראל, ולא פחות, והזכיר כי מדינת ישראל הוקמה לאחר הצבעה באו"ם - שמטהו שוכן בניו יורק. "לדעתי אין לזה כל קשר לאוכל", אמר על החרם. "העניין הוא שיש אנשים המעוניינים לראות את ישראל נקרעת לגזרים ואת תושביה נטבחים, ואמריקה לא תיתן לזה יד".

הצעת החרם, שמקורה בארגון בינלאומי המטיף לבידוד כלכלי וסנקציות על ישראל, יצרה אווירה של רוח רעה בין יושבי השכונה בקואופרטיב בן 39 השנים, המוכר בברוקלין כחנות לממכר מזון אורגני עם נטייה למעורבות חברתית. חברי הקואופרטיב החליטו להצביע היום (שלישי) על האפשרות לערוך משאל על החרם, שיהיה סמלי בלבד, שכן בקואופרטיב נמכרים בסך הכל שישה מוצרים מישראל, ובהם פפריקה, ממרח זיתים ומרשמלו טבעוני.

יחד עם זאת, עצם הדיון כבר עורר סערה בלב שכונה אמידה ובעלת רקע חזק של מעורבות חברתית ופוליטית, ממנה יצאו כמה דמויות פוליטיות משפיעות בעיר. "זה המגרש הביתי שלי," אומר ביל דה בלסיו, תושב ותיק בשכונת Park Slop המתמודד בבחירות לראשות העיר שיערכו ב-2013, בראיון טלפוני שהעניק לניו-יורק טיימס.

"אני רוחש הרבה כבוד לקואופרטיב ולהיסטוריה שלו, ויתכן שבמובן מסוים זה גם מה שמניע אותי", אמר דה בלסיו, שאינו חבר בקואופרטיב. "כואב לי שארגון שעשה דברים כה טובים, החליט לשכשך במים עכורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ