זכויות אחרי המוות |

סין שוקלת לראשונה להפסיק לקצור איברי נידונים למוות

אחרי שנים של מחאה, נראה שסין עושה צעדים ראשונים להפסקת קצירת איברים להשתלות מאסירים שנידונו למוות. בו בזמן, מנסה הממשלה לעודד תרומות איברים בחברה המסורתית המתנגדת לכך

קית בראדשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קית בראדשר

ממשלת סין מתכננת להפסיק, בתוך שלוש עד חמש שנים, את קצירת האיברים מאסירים שהוצאו להורג ואת השימוש בהם לצורך השתלות. אם בייג'ין תעמוד בהבטחה, תגיע לסיומה אחת מההתנהלויות האפלות והמושמצות ביותר שלה, שנמשכת עשרות שנים.

כלי התקשורת הממלכתיים הרבים בסין פרסמו ביום שישי האחרון מאמרים, כנראה מתואמים, המספרים על יתרונות תרומות איברים על ידי הציבור הסיני. הם הביאו את דבריו של סגן שר הבריאות, הואנג ז'ייפו, שנאם יום קודם לכן בוועידה בעיר האנגז'ו, על התוכנית להפסיק לקצור איברים אחרי הוצאות להורג. לפי סוכנות הידיעות הרשמית "שינחואה", השר אמר כי "הבקשה להפסיק את תרומת האיברים של אסירים שנידונו למוות מייצגת את החלטת הממשלה".

הואנג לא התייחס לבעיות האתיות של קצירת איברים מאסירים. הוא העלה, לעומת זאת, בעיה רפואית. לדבריו, שיעור הזיהומים הפטרייתיים והבקטריאליים באיברים שנקצרו מאסירים גבוה ביותר, ומשום כך תוחלת חיי המושתלים בסין נמוכה תמיד מהנורמה של מושתלים במדינות אחרות.

לדברי מנתח העוסק בהשתלות איברים בבית חולים בהונג קונג, בין האסירים המרצים עונשי מאסר בבתי הכלא בסין יש שיעור גבוה של מכורים לסמים בהזרקה לווריד, וזו אחת הסיבות לריבוי הזיהומים במושתלים. מושתלי איברים מטופלים בעיקר בתרופות נוגדות דחייה שמדכאות את מערכת החיסון, ומותירות את החולים חשופים לכל זיהום או דלקת שסבל מהם התורם.

אסירים בבית סוהר בקונמינג במחוז יונאן בסיןצילום: רויטרס

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

ניקולס בקלין, חוקר בכיר של ארגון זכויות האדם Human Rights Watch בהונג קונג, בירך על ההודעה. הארגון נאבק במדיניות הזאת מאז 1994. אבל הוא ציין כי הואנג, שיהיה השנה בן 66, עומד לפרוש מתפקידו יחד עם רוב חברי ההנהגה הוותיקה של המדינה.

משמעות הדבר היא שהדור הבא של המנהיגים ונציגי משרד הבריאות של סין יצטרכו להתמודד עם השאלה כיצד לקבל די תרומות איברים, ללא התלות הגדולה שנוצרה באיברי אסירים שהוצאו להורג. "לא ברור לי אם יהיה לממשלה רצון פוליטי לקיים את ההבטחה הזאת", אמר בקולין.

במשך שנים רבות סירבה סין לחוקק חוק שיסדיר את תרומות האיברים, או את ההגדרה למוות מוחי. החשש היה שבאזורים עניים יותר בסין, או באזורים שלא אוכפים בהם את החוק, הרופאים יתפתו להקדים ולקבוע שאדם מת מוות מוחי.

הקבינט של סין, "מועצת העם", פרסם ב-2007 תקנות לתרומת איברים מרצון. מאז הוא נאבק להפוך את הנוהג לפופולרי, בעיקר משום שלפי המסורת הסינית, המתים אמורים להיקבר או להישרף כשכל האיברים בגופם.

"קרן דואי הואה", ארגון זכויות אדם שבסיסו בסן פרנסיסקו, מעריכה כי בשנה שעברה הוצאו להורג בסין כ-4,000 בני אדם. אף על פי שמדובר הוצאות להורג רבות ביותר מבכל מדינות העולם האחרות יחד, עדיין מדובר בשיפור - בהשוואה ל-8,000 בני האדם שלפי ההערכות הוצאו להורג בסין ב-2007.

היתה זאת השנה שבה בית המשפט העליון של המדינה קיבל את הסמכות לבחון סופית כל גזר דין מוות שאושר בערכאות נמוכות יותר.

ממשלת סין אינה מפרסמת נתונים סטטיסטיים על הוצאות להורג. לפי דיווחים בתקשורת הסינית על הוצאות להורג, רוב הנידונים למוות הם סוחרי סמים וחברי כנופיות. במקרים נדירים מוציאים להורג גם נציגי ממשלה או מנהלים בכירים, שהיו מעורבים בפרשות שחיתות גדולות או סיכנו את ביטחון הציבור.

ארגוני זכויות אדם מתחו במשך שנים ביקורת קשה על נוהלי ההשתלות בסין, שיצרו תמריצים לבתי כלא להוציא להורג אסירים ולמכור את איבריהם. הארגונים גם גינו את סין על שאינה מתייחסת להמלצת ארגון הבריאות העולמי לקחת איברים רק מאנשים שמתו מוות מוחי. סין מתירה לקצור איברים מאנשים שלבם חדל לפעום.

לפי "צ'יינה דיילי", בטאונה הרשמי של המפלגה הקומוניסטית בסין, לכל איבר שנקצר, לאחר שנתרם מרצון, ממתינים ברחבי המדינה 150 חולים. היום חיים בסין כ-300 אלף חולים סופניים הסובלים ממחלות כבד, אך ב-11 השבועות הראשונים של השנה נעשו בסין רק 546 השתלות כבד או איברים חיוניים אחרים.

חשש תמידי במצב הנוכחי הוא האם האסירים ובני משפחותיהם נתנו הסכמה לתרומת האיברים ללא לחץ מצד נציגי הכלא. משפחות אסירים שהוצאו להורג מתלוננות לעתים כי איש לא נתן אישור לתרומה, ושהן קיבלו גופות שנתפרו לאחר שהוצאו מהן כמה איברים. בתי הכלא בסין טוענים בתגובה כי אסירים אלה עברו נתיחה שלאחר המוות.

מאז השנה שעברה נשאלים מבקשי רשיונות נהיגה בסין אם יהיו מוכנים לתרום את איבריהם במקרה מוות. בפברואר 2011 אישרו המחוקקים שינויים בחוק הפלילי, ולפיהם נאסר על קצירת איברים בכפייה, או קצירת איברי ילדים לצורכי השתלות. כתבי האישום שהוגשו השנה בגין עבירות כאלה מעידים שבעיית שוק ההשתלות השחור טרם באה על פתרונה.

תרגום: גיתית גינת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ