משבר זהות בשדולת ג'יי סטריט: השמאל היהודי בארה"ב מחפש כיוון

בתום הכנס השלישי מאז הוקמה, השדולה השמאלנית עוד לא הצליחה לשנות את השיח על ישראל בוושינגטון

כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בארה"ב

ביום האחרון של הוועידה השנתית השלישית של ג'יי סטריט, כ-700 מתוך 2,500 משתתפיה הסתערו על לשכות חברי הקונגרס, בניסיון לשכנע אותם בדחיפות הפתרון של שתי המדינות לשני עמים.

השדולה היהודית הצליחה לקבוע פגישות ב-225 משרדי קונגרס, מספר דומה לשנה שעברה. אחרי שנשיא ארה"ב ברק אובמה נאם לפני שבועות ספורים בכנס איפא"ק, לכנס של ג'יי סטריט הוא שלח נציגים זוטרים יחסית: היועצת הבכירה ואלרי ג'רט והיועץ לביטחון הלאומי של סגן הנשיא ג'ו ביידן, טוני בלינקן. הנאומים של שניהם הזכירו את הנאומים שנשמעו באיפא"ק, והתמקדו במחויבות הממשל האמריקאי לביטחון ישראל.

מייסד השדולה, ג'רמי בן-עמי, אמר ל"הארץ" שקיווה לשמוע השנה מנציגי הממשל האמריקאי על נכונותם למעורבות גדולה יותר בתהליך השלום, אך למרות אכזבתו, הוא אינו חושב שהקונגרס הוא מקרה אבוד. "הם רוצים לשמוע אותנו. אנחנו רק צריכים לספק להם את המרחב הפוליטי לדבר על זה בקול", אמר.

משתתפים בכנס ג'יי סטריט בוושינגטון, אתמול. לראשונה ישראל שלחה נציג רשמי מטעמה צילום: נטשה מוזגוביה

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

בינתיים התברר שמאז הקמתה ב-2008, השדולה הצעירה לא הצליחה לשנות את השיח על ישראל בוושינגטון. מאות הצעירים שדיברו בהתלהבות על אהבתם לישראל, בעודם לובשים חולצות עם הכיתוב "אני אוהב את פתרון שתי המדינות", נראו כמו משתתפים בגיבושון הזהות של השמאל האמריקאי הצעיר יותר מאשר חברים בארגון פוליטי. עם זאת, ג'יי סטריט הצליחה לשנות מעט את השיח על ישראל בקהילה היהודית האמריקאית. אם בעבר סירבה מדינת ישראל להכיר בשדולה הקטנה, השנה נאם לראשונה בוועידה נציג משגרירות ישראל, סגן השגריר ברוך בינה. הנאום של בינה הזכיר בסגנונו את נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועידת איפא"ק: הוא הזכיר נביאים, גטאות, טילים וכאוס בגבולות ישראל, טען שהפלסטינים הם שדחו פעם אחר פעם את השלום, ורמז שלג'יי סטריט אין זכות לקדם מדיניות העשויה לפגוע בישראל "מהחופים המאושרים האלה". "בניגוד לכם, עלינו לקבל לעתים החלטות של חיים ומוות. אנו מקבלים בברכה את דעתכם, אך אנחנו אלה שצריכים לשלם את המחיר בסוף".

בינה הזכיר לפעילי ג'יי סטריט שהם "לא סתם מבטאים את דעותיהם" במסגרת חופש הביטוי, אלא מנסים לקדם סדר יום בקרב המחוקקים האמריקאים, ודחק בחברים הצעירים לשמור על סיפור מאוזן: "אם אתם מספרים למחוקקים האמריקאים על המחסומים, ספרו להם גם על האבל של משפחות שכולות שאיבדו את יקיריהם בפיגועי הטרור. ספרו להם איך אנחנו קולטים עלייה מאתיופיה".

השתתפו בכנס גם דוברים פלסטינים, שדנו בצעד הבא של הרשות, והושמעה לא מעט ביקורת על ישראל. הסופר עמוס עוז טען שלאיפא"ק אין מונופול על ציונות, ואחת ממנהיגות המחאה החברתית, סתיו שפיר, אמרה שמטרת הביקור שלה היה "לספר לאנשים את הסיפור שלנו, שלא נשמע מפי נתניהו, שמדבר על הכלכלה הפורחת והדמוקרטיה המשגשגת. אנחנו רוצים להוציא את היהודים האמריקאים מהקופסה הזאת", אמרה שפיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ