מורים והורים בצרפת מחרימים את שיעורי הבית

קמפיין שצובר תאוצה בצרפת טוען כי שיעורי הבית חסרי תועלת ומגבירים את אי-השוויון: "אם התלמיד לא הבין בכיתה, הוא לא יבין גם בבית"

קים וילשר | גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קים וילשר | גרדיאן

קבוצה של הורים ומורים בצרפת פתחה באחרונה בקמפיין חדש נגד שיעורי הבית. חברי הקבוצה, שקוראים להחרים לשבועיים את שיעורי הבית, טוענים כי המטלות הן חסרות תועלת, מעייפות ורק מגבירות את אי השוויון בקרב התלמידים. לדבריהם, השיעורים מעבירים את האחריות להורים וגורמים למתיחויות בינם לילדיהם. כחלופה מציעים מורים והורים אלה קריאת ספרים.

"אם הילדים לא מצליחים לעשות את המטלות בבית הספר, אין סיבה שהם יצליחו בכך בביתם", אומר ז'אן-ז'אק חזן, נשיא FCPE, אגודת ההורים הגדולה בצרפת, שמייצגת הורים ותלמידים ברוב מוסדות החינוך במדינה. "מבקשים מההורים לעשות את העבודה שצריכה להיעשות בכיתות הלימוד".

בהודעה שפרסמה אגודת ההורים אף נטען כי "אם התלמיד הבין את השיעור והצליח לעשות את התרגילים בכיתה, שיעורי הבית במקרה זה הם בזבוז זמן. אם הוא לא הבין את הנלמד בכיתה, הוא לא יגיע להישגים טובים יותר בבית ללא מורה שיוכל לסייע לו".

השאלה אם ילדים צריכים להכין שיעורי בית עוררה ויכוח סוער בצרפת כבר ב-1912. מאז 1956 הוחלט כי לא יוטלו שיעורי בית בבתי ספר יסודיים. ואולם מורים רבים מתעלמים מהאיסור, ושולחים את התלמידים לבתיהם עם רשימת תרגילים ומטלות. תלמידים שסיימו בית ספר יסודי מקדישים, לרוב, לא יותר משעה בכל ערב להכנת השיעורים. בסופי שבוע או בימי רביעי, שבו סגורים רוב בתי הספר, מוקדש לכך זמן רב יותר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם 

לדברי קתרין שברון, נשיאת ארגון מורים בשם "המכון לבתי ספר מודרניים" (ICEM), שיעורי הבית מחריפים את אי השיוויון בין התלמידים. "לא לכל המשפחות יש הזמן או הידע הדרוש לסייע לילדיהם", היא אומרת.

תומכי החרם טוענים כי הם אינם מבקשים לבטל את חובת הכנת המטלות או התרגילים, אלא פשוט ליישם חובה זו בשעות הלימודים בבית הספר, לא בבית. "המורים אינם מבינים עד כמה הם מלחיצים את הילדים כשהם מטילים עליהם שיעורי בית", אומר חזן.

לפי הערכות, לקבוצת המתנגדים לשיעורי הבית אין סיכוי רב להביא לביטולם, אפילו לא לשבועיים. עם זאת, בשבועיים האחרונים נרשמו כבר יותר מ-22 אלף כניסות לבלוג שהקימו יוזמי החרם, בשם "ערב ללא שיעורי בית". היוזמים מקווים להחזיר בכך את הוויכוח למרכז סדר היום הפוליטי.

אבל לא כל ההורים מסכימים ליוזמת קבוצת המורים וההורים. מרים מנס, העומדת בראש התאגדות ההורים PEEP, טוענת כי שיעורי בית הניתנים לילדים בבית ספר יסודי מכינים אותם לחטיבת הביניים. "כמובן חשובה המידתיות", היא אומרת, "אבל הדרך הטובה ביותר ללמוד היא לחזור על החומר שנלמד בכיתה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ