כן למרשמלו טבעוני, לא לחרם על ישראל

בקואופרטיב המזון שבברוקלין התלהטו הרוחות באחרונה בעקבות ההצעה להחרים מוצרים ישראליים. בסופו של דבר ניצחו הפלפלים הצהובים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

חברי קואופרטיב המזון של פארק סלופ דחו אמש (שלישי) ברוב גדול את ההצעה להצביע על הצטרפות לחרם בינלאומי על מוצרים ישראליים. ההצבעה הביאה לסיומם דיון מעמיק וסכסוך יצרי בין החברים בקואופרטיב שברובע ברוקלין. בימים האחרונים התערבו בעניין גם פוליטיקאים רבים ובכירים במדינת ניו יורק, שכינו את ההצעה "מסע צלב אנטישמי" ו"רעיון בלתי מתקבל על הדעת".

ההצבעה התקיימה בפגישה החודשית של חברי הקואופרטיב, שהועברה ממיקומה הרגיל – בבית כנסת – לאולם גדול בבית ספר תיכון. לאחר שעשרות חברים השמיעו את טיעוניהם, 1,005 חברים הצביעו נגד החרם, ו-653 הצביעו בעד. ג'ף פראנט, חבר הקבוצה, אמר כי "אף על פי שהיו טיעונים רבים בעד החרם, ההשלכות השליליות והמחלוקת גברו עליהם".

לפי הודעת הקואופרטיב שפורסמה לקראת ההצבעה, המוצרים שלא יהיו זמינים יותר לחברים אם ההצעה תעבור, כוללים, בין היתר: מכשירי סודה-סטרים, פפריקה אורגנית, קוסקוס, ממרח זיתים, מרשמלו טבעוני ופלפלים צהובים אורגניים. בהודעה טרחו לציין כי "הרשימה עשויה להשתנות".

פלפלים מהונדסים גנטית בערבהצילום: מו"פ ערבה תיכונה וצפונית

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

ההצבעה עוררה בשבועות האחרונים סערה תקשורתית, ועיתונאים החלו להידפק על דלתות הקואופרטיב ברחוב יוניון. פעילים למען החרם חילקו מנשרים. פוליטיקאים התבטאו בחריפות. לפחות במקרה אחד, נגררו הקבוצות היריבות לקרב אגרופים.

ליז רוברטס, חברת הקבוצה התומכת בחרם, חלק מהתנועה העולמית BDS, אמרה כי "ההצבעה מוכיחה שעדיין נותרה עבודה רבה במאבק נגד דיכוי העם הפלסטיני. עם זאת, השגנו יעד חשוב: תנועת ה-BDS נכנסה לתודעתם של אלפי חברי קואופרטיב וזכתה לחשיפה בזרם המרכזי".

המתנגדים לחרם זכו השבוע לחיזוק מצד ראש העיר ניו יורק, מייקל בלומברג, שנדרש לסוגייה במסיבת עיתונאים בברוקלין. בלומברג אמר כי ישראל היא שותפה כלכלית ופוליטית של ארה"ב ותהה על עצם הבחירה של הקואופרטיב להתערב בדיון על ענייני חוץ. "אני לא יודע מה הקשר בין כל הנושא הזה למכירה של מזון", אמר.

תומכי החרם סיפרו כי קיבלו מסרי תמיכה מפעילים פוליטיים וארגונים למען צדק חברתי, בהם הסופרת אליס ווקר, הארגון האנטי-מלחמתי "קוד ורוד" והפוליטיקאי הפלסטיני מוסטפא ברגותי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ