קתרין אשטון: "העימות בסודאן עלול להסלים למלחמה"

סודאן ודרום סודאן הסכימו לפעול לפתור את העימות ביניהם בתום 3 ימי לחימה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

בתום שלושה ימי לחימה, שכללו הפגזות מהאוויר וקרבות טנקים, סיכמו אתמול סודאן ודרום סודאן לפעול לפתרון העימות ביניהן. ההחלטה התקבלה בעקבות הצהרה שפרסמה שלשום מועצת הביטחון של האו"ם, בה הביעה חשש כבד מהעימותים הצבאיים לאורך הגבול והתריעה כי הם עלולים להידרדר למלחמת אזרחים נוספת בין שתי המדינות.

אתמול נודע כי הקרבות פסקו. העיירה חגליג, הנמצאת כ-15 קילומטרים מהגבול ובה פועל אחד ממרכזי הנפט של דרום סודאן, ספגה הפצצות אוויריות בימים האחרונים ונראו בה גופות רבות וטנקים מפויחים. למרות זאת, לא נגרם נזק ממשי לשדות הנפט שבאזור.

העימותים בין שתי המדינות גרמו לחששות כבדים באו"ם ובאיחוד האירופי מפני אפשרות של הסלמה צבאית באזור. "המשך הפעולות הצבאיות לאורך הגבול עלול לגרום לעימות נרחב", נמסר אתמול מלשכת שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, שקראה לצדדים לנצור אש ולשבת מיד לשולחן המשא ומתן. 15 המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם קראו אף הן לשתי המדינות לגלות איפוק מרבי ולחדש את השיחות, כדי לפתור בדרכי שלום את המחלוקות על השיתוף ברווחי הנפט, שאלת האזרחות והוויכוח על אבאיי, מחוז הגבול העשיר בנפט.

שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון האשימה את ממשלת סודאן בהסלמה בגבול וקבעה כי חרטום הפעילה כוח צבאי באופן לא פרופורציונלי. ארצות הברית גם קראה לדרום סודאן להפסיק לחמש את קבוצות המורדים הפועלות בסודאן, על אף שדרום סודאן הכחישה כי היא פועלת בדרך זו.

שתי המדינות חתמו ב-10 בפברואר על הסכם הימנעות מהתקפה, בסיום שיחות שנערכו בתיווך האיחוד האפריקאי. אולם כמה ימים לאחר מכן האשימה דרום סודאן את סודאן בהפגזת עיר הגבול ג'או, ומאז הסלימה האלימות באזור הגבול. כך חזר בו נשיא סודאן, עומאר אל-באשיר, מכוונתו לפגוש בשבוע הבא את נשיא דרום סודאן, סלבה קייר, לשיחות פיוס שנועדו לפתור את המשבר.

בג'ובה ובחרטום אמרו אתמול כי נציגים בכירים מטעמן יגיעו היום לאדיס אבבה שבאתיופיה, בניסיון לגבש הבנות בין המדינות. "אנו מצפים להשיג הפסקת אש", אמר המתווך הראשי של דרום סודאן, פאגן אמון, "בכוונתנו להפסיק את הלחימה באזור ולהבטיח שהיא לא תתפשט למלחמה בין שתי המדינות". האחראי ליחסי החוץ בסודאן, רחמנתאללה מוחמד עוסמן, מסר כי חרטום אינה מעוניינת במלחמה, אך התריע כי "אם דרום סודאן תרצה להסלים את המצב, נגן על עצמנו".

גם שגריר סודאן באו"ם, דאפאללה אלחאג' על עוסמן, העביר שלשום מסרים דומים כשהבהיר כי הכוחות המזוינים של ארצו "מוכנים להגן על כל סנטימטר למען השלמות הטריטוריאלית שלנו".

חתימת הסכם השלום ב-2005 ציינה את סיומה של מלחמת אזרחים בת 21 שנה בין דרום סודאן, בה חי רוב ממוצא אפריקאי, לצפון המדינה, הנשלט בידי רוב ערבי. ביולי האחרון הדרום הצביע כמעט פה-אחד בעד עצמאות ונפרד מסודאן.

עם זאת, העוינות בין שני הצדדים נמשכה. דרום סודאןהפסיקה השנה את ייצור הנפט שלה, שהיה אמור להיות מועבר בצינורות השייכים לסודאן, בטענה שהאחרונה גנבה ממנה את הנפט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ