מתה אדריאן ריץ', ממייסדות הפמיניזם המודרני

האינטלקטואלית והמשוררת אדריאן ריץ', שהלכה השבוע לעולמה, התעניינה בפוליטיקה של הזהויות הרבה לפני שהמונח נטבע והיה למוקד שיח

צפי סער
צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפי סער
צפי סער

ההוגה הפמיניסטית והמשוררת אדריאן ריץ' מתה ביום שלישי השבוע, בת 82, בביתה בסנטה קרוז שבקליפורניה. ריץ' היתה אחת המנהיגות הבולטות של התנועה הפמיניסטית, אחת האינטלקטואליות הבולטות בארצות הברית בעשורים האחרונים ומשוררת שזכתה בשורה של פרסים. ספרי השירה שלה נמכרו במאות אלפי עותקים. בהיותה אשה, יהודייה ולסבית, ריץ' התעניינה בפוליטיקה של הזהויות הרבה לפני שהמונח נטבע והיה למוקד שיח.

היא נולדה בבולטימור שבמרילנד בשנת 1929. כשהיתה בת 21 פורסם ספר שיריה הראשון. היא נישאה וילדה שלושה בנים ובשנות ה‑60 עברה עם משפחתה לניו יורק והיתה לפעילה פוליטית. היא נמנתה עם המוחים נגד מלחמת וייטנאם ואחר כך היתה לאחת ממנהיגות הפמיניזם הרדיקלי. ב‑1974, כאשר זכתה בNational Book Award - על ספרה "The Wreck Diving into", סירבה לקבל את הפרס לבדה ועמדה על כך שיחד עמה הוא יינתן גם לחברותיה לתנועה ולכתיבה, אליס ווקר ואודרה לורד. השלוש הקדישו את הפרס לכל הנשים בעולם שקולן לא נשמע. בעשור החולף היתה ריץ' מהמתנגדות החריפות ביותר למעורבות ארצה במלחמה בעיראק.

אדריאן ריץ' (מימין) עם מרידל לה סואר ואודרה לורדצילום: ק.קנדל, וויקיפדיה

ספרה המכונן של ריץ', "ילוד אשה" מ‑1976, הוא אבן יסוד בהגות הפמיניסטית בת זמננו, פריצת דרך מבחינת תפישת האמהות על הקשריה ההיסטוריים והתרבותיים. ריץ' מבחינה בו בין מוסד האמהות שנכפה על האשה בחברה הפטריארכלית ­ הכולא את הנשים בתוך גופן ושולט בהן לפי צרכיו ­ לבין חוויית האמהות, שהיא יחסה של האישה ליכולת הפריון שלה ולילדיה. בעולם משוחרר מהפטריארכיה, כתבה, "נשים ייצרו חיים חדשים באמת, ביולדן לא רק ילדים (אם וכאשר נבחר לעשות כן) אלא גם חזונות וחשיבה הנחוצים כדי לכלכל, לנחם ולשנות את ההוויה האנושית. מיניות, פוליטיקה, תבונה, עוצמה, אמהות, עבודה, קהילה, קרבה, יעטו משמעויות חדשות. החשיבה עצמה תשנה את פניה".

חיבור בולט, חשוב ורב-השפעה נוסף של ריץ' הוא "הטרוסקסואליות כפויה והקיום הלסבי" מ‑1980. ריץ' קבעה בו כי הטרוסקסואליות היא מכשיר חברתי ופוליטי המנציח את שליטת הגברים בנשים וטבעה את המונח "רצף לסבי", המתאר חוויה של קשר רגשי חזק בין נשים, שהוא חלק מעולמן של נשים רבות. היא יצאה נגד ההפרדה המלאכותית בין חברות, תמיכה וקהילה נשית לבין קשרים ארוטיים, הפרדה שנועדה להבטיח את הלגיטימיות הבלעדית של האופציה ההטרוסקסואלית, וקראה לנשים לגלות מחדש את ההיסטוריה של קשרים אלה ולהפוך את התרבות הזאת לנראית.

ריץ' גם מתחה ביקורת פמיניסטית על הפסיכואנליזה, על ההנחה המוקדמת שהמשפחה הגרעינית היא המודל היחיד האפשרי ועל ההפרדה בין המרחב הפרטי לציבורי. ביצירתה השתלבו האישי, הפוליטי והפואטי.

היא הותירה אחריה את בת זוגה זה 30 שנה, הסופרת מישל קליף, ואת שלושת בניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ