למרות ריבוי המקרים, בארה"ב מתקשים להגדיר פשע שנאה

הריגתו של הנער השחור טרייוון מרטין בידי מתנדב המשמר השכונתי, ורצח מהגרת מעיראק הגבירו את המתיחות על רקע גזע, אך מערכת המשפט מתקשה להתמודד

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

קהילות המיעוטים בארה"ב הביעו בעבר תמיכה גורפת בהחמרת החוקים נגד פשעי השנאה, בתקווה שזה יגביר את ההרתעה נגד תוקפים פוטנציאלים. אך מערכת המשפט האמריקאית מתקשה עדיין להתמודד עם הטווח הרחב של הגדרת הפשע, ותיקים בודדים מקבלים חיים משלהם מחוץ לכתלי בית משפט, עם הרשעות בזק בדעת הקהל ועליית מתחים בין הקהילות האתניות והקהילות הדתיות ברחבי המדינה.

שני מקרים זעזעו לאחרונה את הציבור האמריקאי: מותו של הנער השחור טרייוון מרטין, בן 17, שנורה למוות בפברואר, ורצח שיימה אל-עוואדי, מהגרת מעיראק ואם לחמישה, שהוכתה למוות בביתה בסן דייגו. קרובי משפחתה סיפרו כי אל-עוואדי, שהתנדבה במסגד המקומי, קיבלה באחרונה מכתב איומים שקרא לה לחזור לעיראק, אך היא התעלמה ממנו. האלמן של הנרצחת, קסין אלחימידי, פנה אתמול לציבור וביקש סיוע במציאת הרוצח - וגם פנה ישירות לרוצח: "הייתי רוצה לשאול אותך, מה יצא לך מזה, ולמה עשית את זה?"

אך בעוד בעניין מותה של אל-עוואדי מתנהלת חקירה בחשד לרצח על רקע שנאה, הקהילה השחורה זועמת על כך שהמשטרה העדיפה שלא לבדוק מניעים אלה במקרה הרצח של טרייוון מרטין.

הפגנה לזכרו של טרייוון מרטין בניו יורק, שלשוםצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

השאלות סביב מותו של מרטין ממשיכות להסעיר את הציבור האמריקאי. בין היתר, בגלל תחושת הקהילה האפרו-אמריקאית, שנעשה פה עוול כפול: בוצע פשע שנאה ורשויות החוק נשארו אדישות, ולא טרחו אפילו לעצור את היורה, שטען להגנה עצמית. הוריו של הנער טענו שלו הקורבן היה לבן והיורה שחור, אין סיכוי שהיורה היה חומק מהכלא.

מותו של הנער והתנהלות המשטרה בפרשה הובילו להפגנות מחאה ברחבי ארה"ב. זמרים אפרו-אמריקאים הקליטו שירים לזכרו של מרטין, ושלשום, רוברט ראש, חבר הקונגרס הדמוקרט שייסד בשנות ה-70 את סניף הפנתרים השחורים של אילינוי, ננזף בעקבות נאום נרגש שנשא במליאה, לאחר שהוריד את הז'קט שלו וכיסה את ראשו בקפוצ'ון - בדומה לבגד שלבש הנער בשעה שנורה. לפי תקנון הקונגרס, אסור לחבוש כובעים במליאה.

ראש טען בנאומו שמרטין, שהיה בדרכו ממכולת לביתו של אביו בפלורידה, עם ממתקים בכיסו, נפל קרבן לפשע על רקע גזעו. "עצם העובדה שבן אדם לובש קפוצ'ון לא הופך אותו לבריון", אמר חבר הקונגרס, שגם בנו נורה למוות ב-1999 על ידי אלמונים ברחוב בשיקאגו.

יש להניח שהסיפור הזה לא היה עולה לסדר היום הציבורי אלמלא התחושה שצעיר שחור, שלובש קפוצ'ון, הופך אוטומטית לחשוד. פרשן "פוקס ניוז", ג'רלדו ריברה, הוסיף שמן למדורה כשאמר בשידור חי לפני שבוע שניתן להאשים את הקפוצ'ון שלבש הצעיר במותו. "אני מוכן להתערב על כסף, שאם הוא לא היה לובש את הקפוצ'ון, שומר השכונה הפסיכי הזה לא היה מגיב בצורה כל כך אלימה ותוקפנית", אמר. מאוחר יותר, ריברה התנצל על דבריו ואמר כי בנו אמר לו, בפעם הראשונה בחייו, שהוא מתבייש בו על מה שאמר.

בקהילה השחורה גם פירשו את דברי הנשיא אובמה בצורה מאוד אישית וכואבת. "אם היה לי בן, הוא היה נראה כמו טרייוון", אמר אובמה בעקבות מותו של הצעיר. בקהילה השחורה הבינו כי אובמה מעריך שבארה"ב של היום, השכלה ובית טוב עדיין לא מגינים על צעיר שחור מפני סטראוטיפים.

אך למרות שעבר חודש מאז נורה, נותרו יותר שאלות מתשובות בנוגע למה באמת קרה שם. היורה, ג'ורג' צימרמן, בן 28, שהתנדב לשמור על השכונה שבה התגורר, סיפר לשוטרים כי מרטין התחיל לעקוב אחריו וזו הסיבה שהוא חשד שמדובר במסומם ש"מתכנן משהו רע". בהמשך הוא טען שמרטין תקף אותו והטיח את ראשו במדרכה, לפני שהוא ירה בו. אך משיחת הטלפון שלו למוקד החירום עולה כי צימרמן פתח במעקב אחרי הנער, גם כשנאמר לו במוקד לא לעשות זאת.

חברתו של מרטין, שאיתה דיבר עד לרגע שבו אירע העימות עם צימרמן, סיפרה שהוא היה מבוהל מכך שגבר עוקב אחריו במכונית עם כוונות לא ברורות, וחשב להימלט. השוטרים גם ציינו בדו"ח שמצאו את צימרמן בזירת הירי כשאפו מדמם ועורפו פצוע כמו מחבטה. אך בסרט וידאו שדלף לרשת ממצלמת הביטחון בתחנת המשטרה, צימרמן אינו נראה חבול בפניו ואין דם על חולצתו. זאת, למרות טענתו של פרקליטו, קרייג סונר, שאמר כי מרטין שבר את אפו של צימרמן. סונר טען שהווידאו אינו מוכיח דבר, כי התמונה מפוקסלת מדי כדי להסיק ממנה מסקנות.

נכון לעכשיו, מתנהלות כמה חקירות מקבילות בעניין מרטין. נגד צימרמן לא הוגש כתב אישום. שתי המשפחות, של ההרוג והתוקף, ניסו להגן על הבנים. אביו של צימרמן טען שהנער איים להרוג את בנו, ושהוא "נלחם על חייו" כשירה בצעיר הלא חמוש. "הוא נתן לג'ורג' אגרוף באף, אפו נשבר. הוא הפיל אותו לרצפה, התיישב עליו והתחיל להרביץ לו בפנים והטיח את ראשו בבטון. הוא המשיך להרביץ לג'ורג', ובשלב זה, ג'ורג' שלף את האקדח ועשה את מה שעשה", אמר.

מצד שני, בני משפחתו של מרטין אמרו שבסרטון הווידאו, צימרמן אינו נראה כמי שעבר אתהתקיפה הדרמטית שתיאר אביו. סיברינה פולטון, אמו של הנער ההרוג, אמרה שהסרטון מספק הוכחה נוספת לכך שטיעוניו של צימרמן מופרכים, וכי יש לעצור אותו.

הפרשה גם עוררה מחדש את הדיון על השסע בין הגזעים בארה"ב, כשהגולשים באינטרנט ניסו לברר אם היורה, שהוא בן לאב ואם היספאנים, יכול להיחשב לשונא מיעוטים. כמו כן, צוין כי מרטין נהג להשתמש בסמים קלים וכי "לא מדובר במלאך". עוד נכתב כי אם צימרמן ייעצר ויישפט "דמו יהיה בראשם של אנשי התקשורת שמלבים את השנאה". פרקליט משפחתו של מרטין אמר בתגובה שהטענה כי הנער הושעה מבית הספר לא רלוונטית לסיפור הירי.

אביו של צימרמן הכחיש שבנו פעל ממניעי גזענות. "זה לא ייאמן, כל השנאה הזאת שבאה מחברי הקונגרס השחורים והנשיא. בני לא גזען והיה בכל רגע נתון מוכן להיחלץ לעזרתו של כל אדם. הוא עיוור לצבע העור".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ