בחירות בבורמה: קצת חופשיות, מעט דמוקרטיות, מאוד היסטוריות

אונג סאן סו צ'י מקווה לזכות היום במושב בפרלמנט, בעוד ארה"ב וסין נלחמות על השפעה בבורמה המתחדשת

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

זוכת פרס נובל לשלום אונג סאן סו צ'י, סמל המאבק למען הדמוקרטיה בבורמה (מיאנמר), מתמודדת על מושב בפרלמנט בבחירות משנה המתקיימות היום במדינה. אם תיבחר, היא צפויה לקחת חלק במערכת פוליטית שנבנתה ומנוהלת על ידי הכת הצבאית שכלאה אותה ל-15 שנים בסך הכל.

החלטת המפלגה של סו צ'י להשתתף בבחירות, שבהן ייבחרו נציגים שימלאו רק 45 מושבים מתוך מאות בבתי הפרלמנט, מסמנת שינוי משמעותי עבורה, לאחר שבמשך שנים דחתה את ניסיונות הצבא לגרום לה להצטרף למשטר בתנאים שלו. אולם מאז הבחירות הכלליות בנובמבר 2010 ושחרורה ממעצר הבית האחרון שלה, קצב השינוי המהיר שכנע את סו צ'י להתפשר ולהשתתף במשחק.

אונג סאן סו צ'י עם תומכים במחוז קוומו, היוםצילום: אי-אף-פי

בורמזים רבים רואים במהלך של סמל המאבק מעין "עסקה עם השטן", אך סו צ'י מבהירה שוב ושוב כי "יש לשמור על אופטימיות זהירה, זו רק תחילת הדרך". ללא מפלגתה של סו צ'י, הליגה הלאומית לדמוקרטיה, ייתכן שהבחירות השוליות האלו היו זוכות להרבה פחות תשומת לב תקשורתית. אבל הן הצליחו להצית את הדמיון של רבים, ואם יוכרזו הוגנות וחופשיות (על ידי הפקחים המערביים), הן עשויות להוביל להסרת הסנקציות הכלכליות שהטילו מדינות המערב על המדינה תחת המשטר הצבאי.

השינויים בבורמה עוררו גם מאבק ענקים בין ארה"ב וסין, הנלחמות על השפעה בבורמה המתחדשת. ממשל אובמה מעוניין להשתמש בבורמה כדוגמה נוספת למדינה שעוברת מדיקטטורה לדמוקרטיה בפיקוחו של הנשיא ורואה בכך הישג פוליטי. לזכות בידידה שגובלת בסין יוסיף הישג אסטרטגי.

סין, הפטרון הראשי של בורמה בעשורים האחרונים, רוצה לשמור על יחסים שיאפשרו לה גישה מלאה למשאבי האנרגיה במדינה. אך לאחר שהתרגלה לנאמנות בלתי מתפשרת מצד בורמה באו"ם ובפורומים דיפלומטיים אחרים, נאלצת סין להתמודד עם ממשלה שמעוניינת להיות תלויה פחות בידידתה וקשובה יותר לרצונות אזרחיה.

הביטוי המובהק ביותר של הפתיחות המחודשת למערב הגיע בדצמבר אשתקד, אז ביקרה בבורמה שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון, שהבטיחה לחדש את היחסים, אך הבהירה שסנקציות הכלכליות לא ייעלמו במהרה. סין רואה בהתחממות יחסי בורמה-ארה"ב התערבות בענייניה ומאשימה את וושינגטון בניסיון לדחוק אותה הצידה.

בייג'ין עדיין נהנית מיתרון גדול על וושינגטון בבורמה. שתי הממשלות עושות עסקים מאחורי דלתיים סגורות כבר שנים, סוחרות בנשק וחותמות עסקאות ענק. הבידוד הדיפלומטי של בורמה הפך את סין למשקיעה העיקרית בה, וגם בכירים אמריקאים מודים שארה"ב תתקשה להתחרות בסין.

העניין בבחירות המשנה היום אינו קשור לתוצאות. גם אם הליגה הלאומית לדמוקרטיה תגרוף 45 מושבים, הדבר לא ישנה את מאזן הכוחות: מפלגת השלטון מחזיקה ב-80% מהפרלמנט ותמשיך לשלוט בו. הבחירות משמעותיות והיסטוריות מסיבות אחרות. אלו הבחירות הראשונות שבהן משתתפת הליגה הלאומית לדמוקרטיה מאז 1990, וחשוב מכך, אלו הבחירות הראשונות שעליהן מפקח המערב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ