לה מונד ושירות "הארץ"

"הקידמה מול החזרה לימי הביניים", אלו היו מילותיו של נשיא צרפת ניקולא סרקוזי על הפולמוס בעניין הגרעין שמתנהל בינו לבין יריבו בבחירות לנשיאות, הסוציאליסט פרנסואה הולנד. כשביקר בסוף נובמבר 2011 בתחנת הכוח בטריקאסטן (חבל בדרום בצרפת), נשא הנשיא נאום ארוך בעניין מדיניות האנרגיה של צרפת, ותקף את ההסכם שנחתם בין הסוציאליסטים לירוקים, שעוסק בעיקר בסגירת 24 הכורים הגרעיניים, במקרה של ניצחון השמאל בבחירות אפריל-מאי 2012.

"האם נשב לאור נרות?", תהה סרקוזי, והוסיף, "האם נהיה המדינה היחידה שתפנה עורף לקידמה? אם נפנה את הגב לגרעין, נתעלם גם מהחלל? מהרובוטיקה? מהמכוניות?".

אך הולנד מציג עמדה שונה. יועצו לענייני אנרגיה ציין כי בכוונת הולנד לצמצם את שיעור ייצור החשמל בתחנות גרעיניות מ-75% ל-50%. לשאלה כיצד מתכוון הולנד ליישם את התוכנית, ענה היועץ שמדובר במסלול עבודות שיימשך עד 2025, ושעלותן תהיה כ-26 מיליארד אירו.

מפגינה במחאה נגד הפקת אנרגיה גרעינית ליד ליון, לפני שבועייםצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

במסמך של צוות החשיבה הצרפתי "טרה נובה", הקשור למפלגה הסוציאליסטית, פורסם כי 66% ממשתתפי סקר, שנערך לפני כשבוע במסגרת שבוע האקלים, סבורים שנושאים כדלק, גיוון מקורות אנרגיה ואנרגיה גרעינית לא זכו לחשיפה ולדיונים הנאותים במסגרת מערכת הבחירות לנשיאות.

אותו סקר חשף גם כי שיעור המתנגדים לאנרגיה הגרעינית בצרפת גבוה בעיקר בחוגי השמאל, וכי רוב המתנגדים סבורים שסרקוזי והולנד אינם עוסקים בגרעין במידה מספקת. על פי "טרה נובה", הגרעין מעסיק רוב משמעותי בקרב תומכי השמאל והירוקים (76% ו-83% בהתאמה), לעומת 39% בקרב תומכי החזית הלאומית (ימין קיצוני). פילוח נוסף הראה שהגברים מתעניינים יותר מהנשים בגרעין - 71% לעומת 53% בהתאמה.

ביום השנה לאסון הצונאמי ביפאן, יצאו עשרות אלפי אירופאים לאירועי מחאה נגד השימוש באנרגיה גרעינית. הפגנת המחאה הגדולה ביותר התקיימה בצרפת כשעשרות אלפי בני אדם יצרו שרשרת אנושית לאורך 230 ק"מ על הכביש המהיר המקשר בין ליון לאוויניון. הפעילים התפרשו לכל אורך הכביש החולף ליד תחנת הכוח הגרעינית קרואס.

"סמלי בעיני שהשרשרת האנושית עומדת מול הכור הזה", אמרה אווה ז'ולי, מועמדת לנשיאות מטעם מפלגת EELV (אירופה אקולוגית והירוקים) שהשתתפה בהפגנה. "הגיוס האזרחי הזה בא לומר בצורה ברורה שהעם בצרפת לא רוצה אנרגיה גרעינית", טענה. במחאה זו בעמק הרון, שאליה הצטרפו גם מפגינים מגרמניה, שווייץ ובלגיה, השתתפו לדברי המארגנים יותר מ-60 אלף איש. כוחות הביטחון העריכו את מספרם ב-31 אלף איש בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ