מדינות המפרץ יממנו את שכר העריקים מצבא סוריה

הוועידה הסתיימה עם שפע של הצהרות ולעומתן מעט החלטות מעשיות; גם היעדרן של סין ורוסיה מעיב על המאבק נגד המשטר

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

ועידת המדינות ידידות סוריה סיכמה היום (ראשון) באיסטנבול את כינוסה השני עם שורה של המלצות והצהרות אבל עם מעט החלטות מעשיות, כאשר היעדרן של סין, רוסיה ואיראן מהוועידה מעיבה על המאמצים נגד משטר אסד.

נציגיהן של למעלה מ-70 מדינות החליטו, בין היתר, להכיר במועצה הלאומית הסורית, גוף האופוזיציה הפוליטית הגדול ביותר, כנציג לגיטימי של העם הסורי ושל כל פלגי האופוזיציה. מנגד לא הוחלט כי המועצה תהווה הגוף היחיד שיוכל לכהן כממשלה חלופית, כפי ששאף יו"ר המועצה הלאומית, בורהאן רליון.

בתוך 27 הסעיפים שכוללת הצהרת הסיכום, נאמר כי המדינות הידידות החליטו לסייע במימון פעילות האופוזיציה. לדברי גורמים באופוזיציה, מדינות המפרץ כבר התחייבו לסיוע בעשרות מיליוני דולרים, שיאפשרו הזרמת משכורות לחיילים ולקצינים שערקו מן הצבא. עם זאת, נמנעו באי הכינוס מלהחליט על חימוש מתנגדי אסד והסתפקו בהצהרה כללית, שלפיה על כל המדינות הידידות לסייע בכל דרך להצלחת פעולותיה הפוליטיות של האופוזיציה לשינוי שיטת המשטר בסוריה.

הוועידה קראה גם למנוע כל סיוע מהמשטר הסורי, ובמיוחד לבלום כל העברת נשק ותחמושת אליו. בהקשר זה גילה ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, כי אנקרה עצרה משאיות שהיו אמורות להעביר חומרים כימיים מאיראן דרך ארצו. בתשובה להסבר שביקשה טורקיה מטהראן, אמרו האיראנים כי מדובר בחומרים לשימוש חקלאי "אבל אנחנו יודעים שמחומרים חקלאיים אפשר לייצר גם נשק כימי" - הבהיר ארדואן. הוא הצהיר כי לא ייתן יד לשום תכנית שעתידה לסייע להמשך שלטונו של אסד, אבל מנגד הוא גם לא הציע צעדים של ממש לסילוקו של השליט.

מפגינים למען בשאר אסד באיסטנבולצילום: רויטרס

עוד החליטו באי הוועידה, להקים קרן לשיקום סוריה אם וכאשר ייכון בה משטר חדש, וכן ועדה שבראשה יעמדו גרמניה ואיחוד הנסיכויות שתכין תכנית שיקום וסיוע למדינה. בשום סעיף מסעיפי ההצהרה לא נאמר כי על אסד לפרוש מן השלטון ולא נקבע לוח זמנים להמשך פעילות ועידת המדינות הידידות.

המדינות רמזו אמנם כי אם המשטר הסורי לא יישם בזמן הקרוב את תכניתו בת שש הנקודות של קופי אנאן, שבמרכזה הפסקת אש של לפחות שעתיים ביום כדי לאפשר לאזרחים להצטייד במוצרים בסיסיים, יוטלו על סוריה סנקציות נוספות. אולם דמשק כבר הודיעה כי לא תהיה הראשונה להניח את הנשק ונראה כי איננה מתרשמת במיוחד מן הביקורת שהוטחה בה בוועידה, שכן אתמול נהרגו עד שעות הערב כ-60 בני אדם.

שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, אמרה כי וושינגטון החלה לספק לאופוזיציה האזרחית בסוריה ציוד תקשורת. "אנו דנים עם מדינות נוספות בדרכים להרחיב את התמיכה שלנו", אמרה. ממשל אובמה, שמפעיל לחץ על משטר אסד והטיל סנקציות חריפות על בכיריו, עדיין אינו מעוניין לחמש את המורדים או להתערב צבאית כפי שנעשה בלוב. קלינטון הביעה ספק שממשלת סוריה תעמוד בהבטחתה להפסקת אש לפי מתווה אנאן: "עבר כמעט שבוע מאז שההסכם התקבל, ורשימת ההבטחות שהפר המשטר מתארכת. על העולם לשפוט את אסד לפי מעשיו, לא דבריו".

ועידת איסטנבול היא עוד צעד חשוב לקראת ניסיון נוסף להעביר את הנושא הסורי למועצת הביטחון, או לפחות להציג אלטרנטיבה לפעולה בינלאומית שלא במסגרת האו"ם. יעילותה של האלטרנטיבה עוד תצטרך להיבחן אחרי שקופי אנאן יציג ביום שני את דו"ח ממצאיו מביקורו בסוריה. אולם העובדה שהמדינות הידידות נמנעו מלקבוע לוח זמנים להמשך הפעילות - מבהירה כי גם ביניהן וגם בשורות האופוזיציה אין תמימות דעים מלאה ביחס להמשך הפעילות שנחוצה כדי לאכוף אל אסד שינוי מדיניות, קל וחומר לסלקו.

ארדואן וקלינטון באיסטנבול, היוםצילום: רויטרס

אתמול הודיע המשטר בדמשק כי "ההתקוממות נגד אסד הגיעה לסיומה לאחר שנה של לחימה". עם זאת, כוחות צבא אסד יישארו בינתיים בערים, "כדי לשמור על הביטחון", עד שניתן יהיה לסגת בביטחה במקביל לחתימה על הסכם שלום בתמיכת האו"ם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ