הטוארג כובשים את טימבוקטו: מי נגד מי בהפיכה במאלי

בצפון מאלי שבמערב אפריקה הצליחו מורדים בני שבטים נודדים להשתלט על אזורים נרחבים. קבוצת הקצינים שביצעה הפיכה הבטיחה לקיים בחירות בקרוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנהיג קבוצת הקצינים שהדיחה את נשיא מאלי לפני כמעט שבועיים, סרן אמדו סנוגו, הבטיח היום (ראשון) להשיב את הסדר ולפעול על פי החוקה, שעות לפני המועד שקבעו ראשי המדינות השכנות להעברה מסודרת של השלטון. ההפיכה במאלי, שמתרחשת על רקע ניסיונות של מורדים להשתלט על ערים בצפון המדינה שבמערב אפריקה, מעוררת דאגה מפני כאוס באחת המדינות היציבות והדמוקרטיות ביותר ביבשת.

בשעה שמנהיגי מדינות ומתווכים דנים בהחזרת השלטון לאזרחים בבחירות קרובות עם החונטה הצבאית החדשה המכנה את עצמה "המועצה הלאומית להשבת הדמוקרטיה ובניית המדינה מחדש", בבירה במקו מפגינים תומכי הקצינים ומתנגדיהם. באותה עת, בצפון מתרחשים קרבות בין הצבא לבין מורדים שבטיים, המנסים להקים מדינה עצמאית לבני הטוארג.

הלחימה בצפון מאז ינואר היא אחד הגורמים העיקריים להתקוממות במרכז. מנהיגי ההפיכה הם אלו שהתאכזבו מחוסר יכולתו של הנשיא, אמאדו טומני טורה, לדכא את המרד בצפון המדינה והתמרמרו על מפקדיהם הבכירים, ששלחו אותם להילחם במורדים ללא ציוד וללא תוכנית של ממש. לאחר סדרה של הפסדים צורבים ללוחמי הטוארג, הם החליטו לקחת את החוק לידיהם. אם הקצינים המורדים יצליחו להישאר בשלטון, זו תהיה המלחמה שלהם.

התזמון של הקרבות הקשים בצפון אינו מקרי. חזרתם של בני טוארג רבים מלוב, לאחר שהיו שכירי חרב בשירות השליט המנוח מועמר קדאפי, העניקה להם יתרון גדול על חיילי צבא מאלי. "היה להם יתרון מספרי, היו להם יותר כלי נשק ותחמושת והם מאורגנים מאוד", אמר בחודש שעבר חייל שהשתתף בקרבות לסוכנות הידיעות רויטרס. מומחים רבים לאזור טוענים כי מאלי ושכנותיה משלמות את המחיר של המהפכה בלוב.

5 מתוך 5 |
חיילי החונטה הצבאית במאלי מחוץ למפקדתם ליד הבירה במקו
1 מתוך 5 |
נשים עוטות רעלה באירוע תפילה למען השלום בבמקו בירת מאלי
2 מתוך 5 |
תמונה מ-2006, בה נראים חמורים בטימבוקטו

זהו המרד הרביעי שמנהיגים בני הטוארג מאז זכתה מאלי לעצמאות מצרפת ב-1960, האחרון שבהם הסתיים ב-2008. הקבוצה העיקרית, "התנועה הלאומית לשחרור אזוואד" (MNLA), טוענת כי היא נלחמת בדיכוי הטוארג באזור. הפעם, הלוחמים מצוידים היטב ומאומנים יותר. בכיר במשרד ההגנה של מאלי תיאר שהם "כמו הצבא הלובי": אוחזים במכונות ירייה, חמושים בטילים נגד טנקים ומטוסים ונוסעים ברכבי שטח.

בימים האחרונים הצליחו המורדים להשתלט על שלוש עיירות חשובות: גאו, קינדאל וטימבוקטו. בעיר ההיסטורית טימבוקטו, בעבר מקום לימוד איסלאמי ומרכז מסחר, ובימינו שם נרדף למקום מרוחק ומיסתורי, נשמעו היום קולות ירי עם כניסת המורדים לעיר. הנוודים בני הטוארג, צאצאיהם של מקימי העיר במאה ה-11, הצליחו בפעם הראשונה לכבוש את העיר – דבר שלא קרה באף אחת מן המרידות הקודמות.

ההצלחות הצבאיות של המורדים גרמו למנהיג ההפיכה סנוגו להבהיר כי הוא מוכן למשא ומתן עמם, אך הוא גם הצהיר כי מאלי לא תחולק לשתי מדינות, כפי שקרה באתיופיה ואריתראה, ובסודאן ודרום סודאן. הצטרפותם של לוחמים איסלאמים קיצוניים, מארגונים המזוהים עם אל-קאעדה, תורמת גם היא ככל הנראה להתלקחות, אך מנהיגי הטוארג מנסים להתנער מהקיצונים בכל הזדמנות, ומזכירים שהמדינה שבכוונתם להקים תהיה חילונית.

מאלי מקווה שהכתמת שמם של המורדים באמצעות קשירתם לקיצונים האיסלאמים תסייע לה לזכות בתמיכה בינלאומית. אך המורדים בכל מקרה אינם נתמכים על ידי הקהילה הבינלאומית, והעובדה שכ-200 אלף בני אדם נהפכו לפליטים בסבב הלחימה האחרון, גם אינה מסייעת להם לזכות בתמיכת התושבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ