מיליונר, שמרן ומקורב לצבא

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

תיאוריית המזימה גורסת שהצבתו של חיירת אל-שאטר כמועמד האחים המוסלמים לבחירות לנשיאות, נועדה להרוס לשאר המועמדים הדתיים את הסיכוי להיבחר, ובכך לסלול את הדרך לבחירתו של עומר סולימאן לתפקיד. תומכי התיאוריה מסבירים כי מדובר בעסקה בין האחים המוסלמים לבין המועצה הצבאית העליונה, שלפיה ביום הבחירות יזכה סולימאן, שהיה ראש המודיעין בתקופת מובארק, בתמיכתם של "האחים" ובתמורה הם יקבלו את מבוקשם בכל הנוגע לניסוח החוקה. מוכרחה כנראה להיות מזימה כדי להסביר מדוע שינו האחים המוסלמים את עמדתם והחליטו, אחרי התחבטות קשה וארוכה, לשלוח את סגן מנהיג התנועה כמועמד לנשיאות.

תולדותיו של הבכיר השמרן, שנמנה עם נאמניו של ההוגה הרדיקלי של האחים, סייד קוטוב, גדושים בהפתעות. בגיל 18 הצטרף לפעילות דתית כפעיל באגודת הסטודנטים שבעקבותיה נאסר לארבעה חודשים, ובהמשך דרכו הוא ייאסר עוד חמש פעמים לתקופות ארוכות. אבל פעילותו הפוליטית והמאסרים לא הפריעו לו להשיג תואר שני בהנדסה וארבע דיפלומות בכלכלה, מינהל עסקים, לימודי דת ושיווק, וגם לפתח את אתר האינטרנט המשוכלל של האחים המוסלמים. בתוך כך הוא פיתח וביסס את התשתית הכלכלית של האחים המוסלמים, שהיקפה התברר באחד מכתבי האישום שהוגשו נגדו בשנת 2006, לפיו הוא ביצע עסקאות ענק עבור האחים במדינות המפרץ ובהשקעות בבורסות העולם.

בשנות התשעים הקים אל-שאטר, שהונו האישי בתקופת מובארק הוערך בכ-44 מיליון דולרים, חברת מחשבים בשם "סאלסביל". החברה הפעילה מערכות קנייה, מכירה ושירות, אבל אז גם עלו עליה השלטונות המצריים, אשר תפסו לטענתם עשרות דיסקים ומסמכים שבהם מידע רב, גלוי ומוצפן, על פעילות האחים. אל-שאטר נשפט ונדון לחמש שנות מאסר, ועם שחרורו הוא מונה לסגן שני של מנהיג התנועה.

אל-שאטר, למרות עמדותיו השמרניות, מקושר היטב לכל ראשי ההנהגה הפוליטית במצרים, כולל לראשי הצבא. כאשר בתו סארה - אחת מתוך עשרת ילדיו - התחתנה בקיץ 2007, הזמין אל-שאטר את כל שועי מצרים, בהם ראשי התנועות הפוליטיות החילוניות, ראשי ההנהגה הצבאית וכלכלנים בכירים, לטקס הנישואים. אל-שאטר עצמו היה באותה עת בכלא, אבל איש מבין המוזמנים לא נעדר.

עם היוודע דבר החלטתה של התנועה להציבו כמועמדם, נעלם אל-שאטר לפתע מן הבימה הציבורית, אחרי שהודיע שהוא "מקבל את דין התנועה". עכשיו ממתינים כולם להופעתו הציבורית הבאה של אל-שאטר, שעשויה להיות לקראת הבחירות במאי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ