מזימות ריגול וחיסול צ'צ'ניות בלונדון

בריטניה חושדת כי נשיא צ'צניה שכר רוצח שיתנקש בחייו של יריבו הגולה בלונדון. לדברי היריב, "יש יותר מרגלים רוסים בבריטניה מבמלחמה הקרה"

ראווי סומאיה, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראווי סומאיה, ניו יורק טיימס

ממשלת בריטניה ושירותי המודיעין שלה מאשימים רוצח שכיר מטעם נשיא צ'צ'ניה רמזאן קדירוב בניסיון להתנקש בחייו של יריבו של הנשיא, פוליטיקאי צ'צ'ני הגולה בלונדון. כך עולה ממסמכים משפטיים.

האדם שעל פי החשד נשכר לבצע את הרצח הוא בן 45, יליד צ'צ'ניה, חייל ביחידת עילית לשעבר. ששמו אינו מופיע במסמכים, אלא רק כינויו – E1. התביעה בבריטניה ביקשה לגרשו מהמדינה, ותובעים מטעמה טענו בפני השופטים שהאיש מהווה איום לביטחון המדינה, ושהוא אף קשור להתנקשות אחרת שאירעה בווינה בהנחיית הנשיא קדירוב.

האיש קיבל אישור שהייה בבריטניה יחד עם משפחתו ב-2003, אולם הפרקליטים טוענים כי יש לגרשו בכל זאת. לדבריהם, הוא גילה נכונות "לבצע פעולות שעלולות לסכן את חייו של אחמד זקאייב", יריבו של קדירוב, שקיבל מקלט מדיני בלונדון ב-2003. פרטי האישום מסווגים.

נשיא צ'צ'ניה קדירוב ופוטין בדצמברצילום: אי–פי

מסיכום של השופט עולה כי שירותי המודיעין הגיעו למסקנה שהנשיא קדירוב, השולט בקושי בצ'צ'ניה, הרפובליקה שנאבקה בעבר לעצמאות מרוסיה, וזוכה לתמיכת הנשיא הנבחר של רוסיה ולדימיר פוטין, אחראי, ככל הנראה, לרציחתם של לפחות לשלושה מיריביו. על פי החשד, הרציחות התרחשו בין השנים 2008 ל-2009, במוסקווה, בדובאי ובווינה, וקדירוב אף אחראי לניסיון התנקשות באדם רביעי. סניגוריו של E1 ונציגים של ממשלת צ'צ'ניה לא נענו לפניות של ה"ניו יורק טיימס" לקבל את תגובותיהם.

זקאייב, שחקן לשעבר, המתאר את עצמו כמנהיג בדלני, אמר לסנדיי טלגרף כי לדעתו כיום "יש יותר מרגלים רוסים בבריטניה משהיו בתקופת המלחמה הקרה". והוסיף: "דבר לא ישתנה כל עוד פוטין שומר על מעמדו ברוסיה. הם ימשיכו לנסות ולפגוע בי ובכל היריבים הפוליטיים שלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ