בעקבות העתקת הדוקטורט: נשיא הונגריה התפטר

כמה ימים לאחר שהנשיא אמר שאין בכוונתו לעזוב את תפקידו, הודיע פאל שמיט כי עליו להתפטר מכיוון שענייניו האישיים פוגעים באחדות המדינה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

נשיא הונגריה, פאל שמיט, הודיע היום (שני) על התפטרותו לאחר שהתגלה כי העתיק קטעים מעבודת הדוקטורט שלו. הודעת הנשיא נמסרה כמה ימים לאחר ששמיט אמר כי אין בכוונתו להתפטר מתפקידו. ואולם, בעקבות הלחץ הציבורי הגובר שינה הנשיא את עמדתו.

שמיט אמר היום (שני) בנאום בפני הפרלמנט כי הוויכוח הציבורי שנוצר בעקבות הפרשה מפלג את הונגריה, ולכן החליט לעזוב את תפקידו. "ענייניי הפרטיים מפלגים את אומתי האהובה ופוגעים באחדותה", אמר. "במצב שכזה, אני חש כי זו חובתי להתפטר מתפקיד הנשיא", אמר שמיט, שזכה למחיאות כפיים סוערות.

בשבוע שעבר ביטלה אוניברסיטת זמלווייס בבודפשט פרס שקיבל הנשיא ב-1992, לאחר שהתגלה כי העתיק חלקים נכבדים מעבודת הדוקטורט שלו. ועדת חקירה קבעה כי שמיט העתיק את עבודת הדוקטורט שלו כמעט במלואה. הוועדה, שבה חמישה חברים, מצאה כי העבודה, שהוגשה ב-1992, דומה למדי לעבודות של שני כותבים אחרים.

עבודתו של שמיט, שאורכה כ-215 עמודים, עוסקת במשחקים האולימפיים בעת החדשה. לפי הוועדה, שהוקמה בעקבות דיווח באתר חדשות מקומי, יותר מ-200 עמודים מהעבודה הם תרגום "מדויק או דומה" מעבודות אחרות, אחת מהן של היסטוריון הספורט הבולגרי ניקולאי גרגייב.

חברי הוועדה הביעו ביקורת על האוניברסיטה לחינוך גופני בבודפשט, שלא הבחינה בהעתקה "הנרחבת בצורה יוצאת דופן". לפי הוועדה, 17 עמודים מהתזה של שמיט הועתקו מעבודה של סוציולוג ספורט גרמני בשם קלאוס היינמן; 180 עמודים הועתקו "חלקית" מגרגייב.

שמיט, בן 69, זכה בעבר במדליית זהב בתחרויות סיף במשחקים האולימפיים בשנים 1968 ו-1972 וכיהן בעבר כשגריר בספרד ושווייץ. ביוני 2010 הוא נבחר לנשיא, תפקיד ייצוגי בעיקרו, לכהונה של חמש שנים. הוא נבחר בזכות תמיכה של מפלגת השלטון השמרנית פיד"ס וראש הממשלה ויקטור אורבן. שמיט נחשב לנאמן לממשלה ולא ביקר את החקיקה השנויה במחלוקת שיזמה ב-18 החודשים האחרונים. ראשי האיחוד האירופי תקפו את מדיניות אורבן וטענו כי הוא פוגע בחופש העיתונות ועצמאות הרשות השופטת והבנק המרכזי.


תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ