ארה"ב מתכננת: מל"טים מונעים בכור גרעיני

הטכנולוגיה נועדה לאפשר לכלי הטיס להישאר באוויר חודשים שלמים ולשאת יותר נשק וציוד. בשל הסכנות שבטכנולוגיה, הפיתוח נותר לעת עתה על הנייר

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

קבוצת מדענים אמריקאים השלימו תוכנית לדור חדש של מל"טים הפועלים באמצעות כוח גרעיני, ומסוגלים לטוס מעל אזורים מרוחקים בעולם במשך חודשים, מבלי לעצור לתדלוק.

על פי מעבדות סנדיה, הסוכנות האמריקאית הממשלתית למחקר ופיתוח גרעיני, הפרויקט נועד להגדיל את זמן התעופה הפוטנציאלי של המל"טים "מימים לחודשים", ובמקביל להעניק למל"טים כוח רב יותר להפעלת הציוד שעליהם. המחקר שנערך במעבדות נועד להתמודד עם שלוש נקודות תורפה של מל"טים: זמן תעופה רציף נמוך מדי, עוצמה נמוכה מדי שלעתים מונעת הפעלת מערכות מעקב ונשק מתקדמות, ויכולת תקשורת מוגבלת.

החוקרים בדקו כמה מערכות כוח שונות למל"טים גדולים ובינוניים, לפני שבחרו בפתרון הגרעיני. לדבריהם, מל"טים גרעיניים מספקים זמן מעקב ארוך באופן משמעותי ויכולת איסוף מודיעין גבוהה יותר בהשוואה לטכנולוגיות אחרות. הם אף מפחיתים את עלות מערכות ההפעלה והתמיכה של המטוסים, כשמבטלים למשל את הצורך בתדלוק כלי הטיס באזורים שעלולים להיות מרוחקים או עוינים.

נכון לעכשיו, המחקר נעצר בלי שנבנו מל"טים גרעיניים, בשל חששות מביקורת על הפעלת טכנולוגיה כה מסוכנת. החשש המרכזי הוא שכלי טיס המבוסס על כור גרעיני יתרסק ויהפוך למעשה לפצצה, או שמערכת ההפעלה שלו תיפול לידי כוחות לא ידידותיים. במעבדות אישרו שהפרויקט הושלם. "אנו נקראים לעתים לחפש מגוון רחב של פתרונות לאתגרים טכניים מורכבים ביותר. המחקר בנושא היה תאורטי בלבד, וכלל עבודת הכנה. שום מתקן לא נבנה, והפרויקט הסתיים".

על פי תקציר המחקר, שפורסם על ידי פדרצית המדענים בארה"ב, התוכניות נבחנו באמצעות תוכנות ממוחשבות. התקציר אינו מציין שמדובר במל"טים גרעיניים, ומתייחס רק ל"מערכות הנעה וכוח שמשתמשות בטכנולוגיות מתקדמות יותר מאלו הנוכחיות, המבוססות על פחמימנים". בתקציר נכתב כי תוצאות המחקר "ישמשו בדור הבא של כלי טיס ללא טייס, למטרות צבא ומודיעין", וכי המל"טים "יספקו ביצועים שלא ניתן להשוות לכל טכנולוגיה אחרת". עם זאת, הודגש כי "אף אחת מהתוכניות לא ישמשו בטווח הקרוב", בשל מגבלות פוליטיות.

לשם השוואה, כלי הטיס הבלתי מאויש "MQ-9 ריפר", בו משתמש חיל האוויר האמריקאי באופן שכיח באפגניסטאן ובפקיסטאן, נושא כשני טון של דלק, בנוסף למשקל דומה של תחמושת וציוד נוסף, ויכול להשאר באוויר כ-42 שעות, או רק 12 שעות כשהוא מצויד בחימוש מלא. שימוש באנרגיה גרעינית יאפשר לו לא רק להישאר באוויר לזמן ארוך באופן משמעותי, אלא גם לשאת יותר טילים וציוד מעקב, ולהפחית את הצורך בצוותי קרקע באזורים מרוחקים ומסוכנים.

כריס קולס, מארגון בריטי הנאבק בשימוש בכלי טיס ללא טייס למטרות אזרחיות וצבאיות, מתריע כי פיתוח ושדרוג המל"טים מציב סכנות רבות. "ככל שמטוסים ללא טייס הופכים לאלטרנטיבות זולות יותר, ופחות מסוכנות מלוחמה מסותרתית, השימוש בהם יגבר". לדבריו, "התוצאות לא נבחנות באופן מעמיק מספיק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ