לוגו גרדיאן
גרדיאן

אונג סאן סו צ'י, כלת פרס נובל לשלום, בירכה הערב (שני) על "תחילתו של עידן חדש" בפוליטיקה של בורמה לאחר שוועידת הבחירות של המדינה אישרה שמפלגתה זכתה ב-40 מ-45 המושבים שעמדו לבחירה בבחירות שנערכו אתמול. אף על פי שתומכיה של סו צ'י טענו קודם לכן כי המפלגה זכתה ב-44 מושבים, עדיין מדובר בהישג חסר תקדים במדינה שנשלטה בחצי מאה האחרונה בידי חונטה צבאית.

מחוץ למטה מפלגתה, הליגה הלאומית לדמוקרטיה (NLD) נאמה סו צ'י בפני אלפי תומכיה. לדבריה, הבחירות מסמלות "ניצחון של העם ותחילתו של עידן חדש".

זוהי מערכת הבחירות הראשונה שבה משתתפת כלת פרס נובל לשלום, סו צ'י, בת 66, שהוחזקה במעצר בית בשתי מערכות הבחירות הקודמות, ב-1990 וב-2010. בבחירות אתמול השתתפו כ-6.8 מיליון בעלי זכות בחירה. סו צ'י התמודדה במחוז מגוריה, קאוהמו, שם נרשמה כתושבת, אף על פי שביתה נמצא בראנגון, הבירה לשעבר.

אונג סאן סו צ'י. "תחילתו של עידן חדש"צילום: רויטרס

ביקורת רבה נמתחה על הבחירות שהתקיימו ב-2010, אז ניצחה המפלגה המזוהה עם החונטה הצבאית השלטת, בטענה כי לא היו חופשיות והוגנות. "אני מאושר להצביע הפעם", אמר האן מין הטד, לפני שהצביע במחוז מניאנגונג. "הבחירות האלה חופשיות הרבה יותר מאלה שהיו ב-2010".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

עיתון בבורמה שמבשר על הישגה של סו צ'יצילום: רויטרס

יש לציין לזכות ממשלת בורמה את העובדה שהזמינה - גם אם באיחור - מאות עיתונאים ועשרות פקחים עצמאיים לעקוב אחר ההצבעה. למרות שהיו היו דיווחים על שיבושים שונים, כגון שמות של אנשים שהלכו לעולמם שהופיעו ברשימות המצביעים, לא דווח על תקריות אלימות. אם יוכרזו הבחירות הוגנות וחופשיות (על ידי הפקחים המערביים), הן עשויות להוביל להסרת הסנקציות הכלכליות שהטילו מדינות המערב על המדינה תחת המשטר הצבאי.

על אף חשיבות הישגה של סו צ'י, גם אם תזכה מפלגתה בכל המושבים שעליהם היא מתמודדת בבחירות הנוכחיות, היא תזכה בהשפעה זעומה בשלושת בתי הפרלמנט של בורמה - הכוללים ביחד 1,160 מושבים. חשיבותן של הבחירות היא בכך שהן נתפשות כנייר לקמוס לקראת הבחירות הכלליות ב-2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ