ביקורת על השלטון בעקבות פרשת רצח של צעירה באוקראינה

פעילי זכויות אדם באוקראינה קוראים לפתוח בחקירה נרחבת לאחר שמותה של צעירה הצית מחדש טענות בעניין השחיתות המכה במערכת המשפט של המדינה+

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

אוקסנה מקר הובאה לקבורה ביום שבת בלוך, כפר קטן בדרום אוקראינה. גופתה הולבשה בשמלת כלה לבנה, מסורת מקובלת במדינה לאחר מותן של רווקות צעירות.

פעילי זכויות אדם באוקראינה קוראים לפתוח בחקירה נרחבת לגבי מותה של מקר, לאחר שהמקרה הצית מחדש את הטענות בעניין השחיתות המכה במערכת המשפט של המדינה, שהשתייכה בעבר לגוש הסובייטי.

אוקסנה מקר מתה ביום חמישי מהפציעות שסבלה בעקבות אונס, חניקה ושריפה שביצעו שלושה צעירים ב-9 במארס במיקולאייב, עיר מחוז דרומית במדינה.

מאות בני אדם יצאו לרחובות העיר משנודע שהמשטרה שחררה שניים משלושת החשודים, מפני שלהוריהם יש ככל הנראה קשרים פוליטיים באזור. השניים נעצרו מחדש ועונש הוטל על אנשי המשטרה המקומית בעקבות התערבותו של הנשיא ויקטור ינוקוביץ', ששלח צוות חוקרים לעיר.

עוד לפני מותה, הואשמו שלושת החשודים באונס, ואחד מהם גם בניסיון רצח. האתר של העיתון סגודנייה ציטט בשבת גורם בכיר במשרד הפנים שאמר כי כל השלושה יואשמו ברצח.

המקרה שופך אור על המצב הקשה של מערכת המשפט באוקראינה, שבה בעלי קשרים, עשירים ובני משפחותיהם מצליחים לחמוק מהעמדה לדין באמצעות מתן שוחד או הפעלת לחץ פוליטי על המשטרה, התובעים והשופטים.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

התקשורת באוקראינה מדווחת דרך קבע על ילדי האליטה במדינה, המכונים "מז'ורי", החומקים מעונש על עבירות תנועה, אפילו כשמדובר בעבירות חמורות כגון גרימת תאונות קטלניות ורצח.

יורי קרוטסילוב, פעיל למען זכויות האזרח, אמר בשבת לאחר הלוויה כי אנשי האזור יעקבו מקרוב אחרי משפטם של שלושת הנאשמים. "יש לנו עורכי דין. אנחנו פועלים יחד איתם ונעקוב באופן אישי אחר המקרה הזה", מסר. "אם ההליכים לא יהיו שקופים ולא ייעשו כיאות, אנחנו מוכנים לצאת לרחובות".

טטיאנה סירוביצקייה, אמה של הנרצחת, סיפרה ביום שישי: "בתי מתה, אבל היא גרמה לטלטלה באוקראינה. אני מקווה שכעת לפחות חלק ממבצעי האונס יבואו על עונשם ולא יצליחו לקנות את שחרורם מבית הסוהר בכסף".

התקשורת המקומית דיווחה כי מקר פגשה שניים משלושת הנאשמים בבר מקומי ב-9 במארס, ולאחר שבילתה בחברתם, הלכה לדירתו של השלישי. על פי הדיווח היא נאנסה שם, ואחד החשודים ניסה לחנוק אותה בעזרת שרוך. אחר כך הם עטפו אותה בשמיכה, השליכו אותה לבור באתר בנייה וניסו להעלות אותה באש לפני שנמלטו. נוסע שעבר במקום מצא אותה והיא נלקחה לבית החולים כשהיא סובלת מכוויות חמורות. בבית החולים נאלצו לכרות את שתי רגליה ואחת מזרועותיה לפני שמתה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ