מתנת האפרוחים הצבועים עומדת במרכז ויכוח בארה"ב

אפרוחים צבועים לחג הפסחא הם תופעה נפוצה בחלקים מסוימים בארה"ב זה דורות, ואולם, בעקבות השינוי שחל בנורמות החברתיות, המנהג הזה מתקיים במחתרת

ג'ניפר קינגסון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ניפר קינגסון, ניו יורק טיימס

הם אמנם נראים מתוקים, אבל הם לא עשויים ממרשמלו. אם הם רק היו עשויים ממרשמלו, לאיש לא היתה בעיה עם צביעה של אפרוחים רכים בצבעים עזים, ומכירתם כמתנה לחג הפסחא. הצבע מוזרק לתוך הביצה בעת הדגירה או מרוסס על האפרוח עם בקיעתו מהביצה. בעוד מגדלי עופות טוענים שהצבע אינו מזיק, רבים אחרים מתנגדים למנהג בנימוק שהוא הופך יצורים חיים לצעצועי חג, הננטשים במהרה.

בחצי ממדינות ארה"ב ובכמה רשויות מקומיות ישנם חוקים האוסרים על צביעת בעלי חיים, אבל בפלורידה אישרו המחוקקים בחודש שעבר הצעת חוק, שתביא לביטול חוק שהיה בתוקף זה 45 שנה ואסר לצבוע בעלי חיים. לפי דיווחים, החוק אושר לבקשת ספר כלבים שביקש להשתתף בתחרויות שבהן מעצבים וצובעים חיות מחמד. ארגונים למען זכויות בעלי חיים מיהרו למחות על אישור החוק.

אפרוחים צבועים לחג הפסחא הם תופעה נפוצה בחלקים מסוימים בארה"ב זה דורות, ואולם, בעקבות השינוי שחל בנורמות החברתיות, המנהג הזה מתקיים במחתרת. "מדגרות רבות כבר לא צובעות בעלי חיים", אומר אנדרו מאלון, מגדל עופות ממלבורן, פלורידה, ומציין כי נתקל במגדלים המוכרים את האפרוחים בפלורידה.

1 מתוך 7 |
אפרוחים צבעוניים מוצגים למכירה בירדןצילום: רויטרס
2 מתוך 7 |
אפרוחים צבעוניים מוצגים למכירה בירדןצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

הצבע מחזיק מעמד רק כמה שבועות: הוא יורד כאשר האפרוחים משילים את הפלומה, ומצמיחים נוצות בצבע טבעי. לדברי מומחים, כל עוד הצבע אינו רעיל, בריאות התרנגולות אינה מושפעת. למנהג יש גם מטרות מדעיות וחינוכיות: חוקרי טבע משתמשים בטכניקה של הזרקת צבע לביצים כדי לעקוב אחר ציפורים כשהן עוזבות את הקן, ומורים צובעים אפרוחים למטרות כדי להראות לתמידים איך הנוצות צומחות.

אבל השימוש העיקרי במנהג הוא לשיווק אפרוחים כמתנה לחג הפסחא. "לוקחים צבעי מאכל רגילים ומזריקים אותם לביצה ביום ה-18 לדגירה", אומר פיטר תיר, גמלאי ומגדל עופות לשעבר מטקסס, המציע מדריך למשתמש באתר האינטרנט שלו. "הם בוקעים מהביצה אחרי 21 ימים. שימו טיפת שעווה למעלה כדי לכסות את החור, והחזירו את הביצה לאינקובטור. זה לא פוגע בהם, כי צבע מאכל הוא בטיחותי לגמרי".

תיר מכר אפרוחים צבועים לפסחא מדי שנה, עד שסגר את החנות שלו ב-2008, ותמיד אמר ללקוחות להחזיר את היצורים אם יימאסו על ילדיהם (תופעה נפוצה). "מכרנו הרבה מהם", הוא אומר. "אנשים קונים כל מה שאפשר. בדרך כלל הם לוקחים אחד או שניים מכל צבע. לילדים נמאס מהם די מהר".

רוב בעלי המדגרות אינם מוכנים לדבר על המנהג. חג הפסחא יחול ביום ראשון הבא, אך על אף שמשווקים עשויים למכור אפרוחים צבועים, מכירתם עדיין אסורה בפלורידה, מאחר שהשינוי בחוק ייכנס לתוקפ רק ב-1 ביולי.

לורה ביבן מארגון Humane Society of the United Statesהביעה תקווה שהמחוקקים בפלורידה יסכימו להכניס כמה שינויים, שיאפשרו לספרי כלבים לעצב את הפודלים שלהם אך יאסרו על צביעת אפרוחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ