מאיה לקר

לקצינים הזוטרים שהדיחו את נשיא מאלי ב-22 במארס היו סיבות להיות ממורמרים. הקצינים התאכזבו מחוסר יכולתו של הנשיא, אמאדו טומני טורה, לדכא את המרד בצפון המדינה, וממפקדיהם הבכירים, ששלחו אותם להילחם במורדים ללא ציוד וללא תוכנית של ממש. לאחר סדרה של הפסדים צורבים ללוחמי הטוארג, הם החליטו לקחת את החוק לידיהם, במדינה שנחשבה אחת היציבות והדמוקרטיות ביותר ביבשת אפריקה.

בימים האחרונים החריף המשבר במאלי - שילוב של ההפיכה הצבאית, הצלחת המורדים בני הטוארג לכבוש ערים בצפון והצטרפות חמושים איסלאמיים קיצונים ללחימה - והגיע לכלל כאוס אמיתי, שהביא את המדינות השכנות במערב אפריקה להטיל על המנהיגים החדשים סנקציות. 15 המדינות החברות בגוש ECOWAS (הקהילה הכלכלית של מדינות מערב אפריקה) הודיעו אתמול כי סגרו את גבולותיהן עם מאלי, שאין לה גישה לים. המסחר עם המדינה הוקפא, וכך גם חשבונות הממשלה בבנק האזורי. מנהיג ההפיכה, סרן אמדו סנוגו, הבטיח בתחילת השבוע להשיב את הסדר על כנו ולקיים בקרוב בחירות, אולם עד כה לא היו סימנים שאכן יפעל כך.

צרפת, ששלטה במאלי עד 1960, דוחקת במועצת הביטחון של האו"ם לפרסם הצהרה המביעה תמיכה בהחלטות ECOWAS, וקוראת לשמירה על השלמות הטריטוריאלית של מאלי, להשבת הסדר הדמוקרטי והחוקה, ולנסיגת המורדים. עם זאת, שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, אמר בסוף השבוע שעבר כי פאריס לא תתערב צבאית בסכסוך, כפי שעשתה בשנה שעבר במשבר בחוף השנהב.

הנפילה של העיר ההיסטורית והתיירותית טימבוקטו לידי מורדי הטוארג, שהצליחו מאז ההפיכה להשתלט על כמחצית משטחה של מאלי, מוכיחה שהדחתו של הנשיא טורה לא קידמה את מטרתם של הקושרים נגדו, שמתמודדים כעת עם התבוסות הקשות ביותר של צבא מאלי זה עשרות שנים. התזמון של הקרבות הקשים בצפון אינו מקרי. חזרתם של בני טוארג רבים מלוב, שם היו שכירי חרב בשירות השליט מועמר קדאפי, העניקה להם יתרון גדול על חיילי צבא מאלי. "היה להם יתרון מספרי, היו להם יותר כלי נשק ותחמושת והם מאורגנים מאוד", אמר בחודש שעבר חייל שהשתתף בקרבות לסוכנות הידיעות רויטרס.

לחצו להגדלה

מומחים רבים לאזור טוענים כי מאלי ושכנותיה משלמות את מחיר המהפכה בלוב. זהו המרד הרביעי שמנהיגים בני הטוארג מאז זכתה מאלי לעצמאות מצרפת. האחרון שבהם הסתיים ב-2008. הקבוצה העיקרית, "התנועה הלאומית לשחרור אזוואד" (MNLA), טוענת כי היא נלחמת בדיכוי הטוארג באזור ופועלת להקים אוטונומיה בשטחים נרחבים של מדבר סהרה. הפעם, הלוחמים מצוידים היטב ומאומנים יותר. בכיר במשרד ההגנה של מאלי תיאר אותם "כמו הצבא הלובי": אוחזים במכונות ירייה, חמושים בטילים נגד טנקים ומטוסים ונוסעים ברכבי שטח.

בשעה שתושבי הבירה במקו מתכוננים למחסור בכסף ודלק בשל הסנקציות, נבעים סדקים בקשרים בין אנשי הטוארג, ברית שבטים נודדים צאצאי הברברים, לבין קבוצות איסלאמיות קיצוניות שלחמו לצדם נגד הצבא המקומי. בכמה אזורים דווח כי חמושים איסלאמיים החלו לאכוף את חוקי ההלכה (השריעה) על עיירות שבהן שולטים קיצונים הקשורים לארגון אל-קאעדה בצפון המגרב.

בין היתר, סיפרו תושבים שנשים נדרשות לעטות רעלות ועל החרמת משקאות אלכוהוליים ומוזיקה מערבית. "טימבוקטו עברה בשקט את הלילה הראשון שלה תחת שלטון השריעה", אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית גורם בשלטון המקומי.

מנהיג ההפיכה אמדו סנוגו עם שר החוץ של בורקינה פאסוצילום: רויטרס

מנהיגי הטוארג מנסים להתנער מהקיצונים בכל הזדמנות, ומזכירים שהמדינה שבכוונתם להקים תהיה חילונית. פרופסור באז לקוק, חוקר טוארג מאוניברסיטת גנט בבלגיה, אמר לניו יורק טיימס כי "בשלב זה, לא ברור כלל מי מהקבוצות שולטת בערים".

במאמר שפרסם לקוק כחודש לפני ההפיכה, הוא ציין כי לכניסת לוחמי אל-קאעדה לאזור היתה השפעה גדולה על הסכסוך, בעיקר משום שהחטיפות והרציחות של זרים מוטטו את תעשיית התיירות והבריחו את ארגוני הסיוע הבינלאומיים.

ארגון החינוך והתרבות של האו"ם אונסק"ו הביע דאגה מההשתלטות על טימבוקטו ודרש מהכוחות הלוחמים לשמור על "פלאי האדריכלות יוצאי הדופן של העיר". העיר, שהוקמה לפני כאלף שנים, היתה בעבר מקום שוקק חיים בזכות מסחר בזהב ומלח, ומרכז חשוב של לימודים איסלאמיים. בספריות בעיר יש כ-700 אלף כתבים עתיקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ