טרור בסומליה |

ראשי הוועד האולימפי והתאחדות הכדורגל נהרגו בפיגוע

אנשי מיליציית אל-שבאב המוסלמית קיצונית לקחו אחריות לפיצוץ מחבל מתאבד בתיאטרון הלאומי במוגדישו. ראש הממשלה היה במקום, אך לא נפגע

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

לפחות עשרה בני אדם נהרגו היום (רביעי) בפיצוץ מחבל מתאבד בתיאטרון הלאומי המשופץ במוגדישו בירת סומליה. אחד ההרוגים הוא ראש הוועד האולימפי של סומליה ואחר הוא נשיא התאחדות הכדורגל הלאומית. ראש ממשלת סומליה, עבדוולי מוחמד עלי, נכח גם הוא במקום, אך לא נפגע.

עדי ראייה סיפרו כי במקום היו עשרות פצועים, ביניהם גם בכירים במשטרה ובממשלה, שנכחו בטקס חגיגי לציון שנה להקמת רשת הטלוויזיה הלאומית. קצין המשטרה עבד אל-מליק חסן אמר כי שר התכנון בממשלת סומליה נפצע גם הוא בפיצוץ. לפי הבי-בי-סי, בין הפצועים גם שלושה עיתונאים.

התיאטרון הלאומי נפתח בפעם הראשונה מזה 20 שנה ב-19 במארס, אז התקיים בו קונצרט מיוחד. הוא נסגר בתחילת שנות ה-90, בתקופה שבה הידרדרה סומליה למלחמת אזרחים. פתיחתו בחודש שעבר היתה מסימני ההתחדשות בבירה מוגדישו בימים המאופיינים באופטימיות יחסית.

נשים סומליות בזירת הפיגוע בתיאטרון הלאומי במוגדישו, היוםצילום: רויטרס

ראש הממשלה עלי האשים את חמושי ארגון אל-שבאב בפיצוץ, ואחר קח לקח הארגון אחריות לפיגוע. אל-שבאב, המקיים קשרים עם אל-קאעדה, נלחם בממשלה הסומלית החלשה שנתמכת על ידי האו"ם ושולט בחלקים גדולים של המדינה. אנשי הארגון מנהיגים זה שנים שלטון טרור בסומליה וכופים על התושבים גרסה קיצונית של האיסלאם. באוגוסט השנה נסוגו אנשי אל-שבאב ממוגדישו לאחר מתקפה של כוחות האיחוד האפריקאי.

בשנה שעברה, אמרו מומחים כי האיחוד האפריקאי מצליח יותר מכל כוח זר אחר, בהם 25 אלף החיילים האמריקאים שנשלחו לסומליה בשנות ה-90, במשימה של השגת רגיעה במוגדישו, הבירה, שהיא קן צרעות של מוסלמים קיצונים, מנהיגי שבטים, ואין ספור חמושים עצמאיים.

ואולם, לוחמי אל-שבאב אינם ממהרים להיכנע. המורדים הצעירים מגלים התנגדות נחושה לחיילי האיחוד האפריקאי, ולפעמים מנהלים עמם קרבות עקובים מדם. בכירים באיחוד האפריקאי, שמסרבים בדרך כלל למסור נתונים על נפגעים ובעבר אף מסרו נתונים כוזבים, דיווחו כי יותר מ-500 חיילי הכוח נהרגו בסומליה, נתון ההופך את הפעילות לאחת הקטלניות ביותר שידע כוח השלום.

חיילים נושאים את גופתו של יו"ר התאחדות הכדורגל, היוםצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ