נפתח משפטם של מנהיגי הפיכת 1980 בטורקיה

ארדואן מימש את הבטחת הבחירות שלו והרמטכ"ל והגנרל בעת המהפכה נאשמים בפשעים שבגינם הם צפויים להישלח למאסר עולם

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"אני רואה טנק מחוץ לבית שלי, האם זאת הפיכה?", נשמע קולו הרוטט של בולנט אג'וויט, מנהיג האופוזיציה הטורקית ב-12 בספטמבר 1980. בשיחת הטלפון שקיים עם המטה הכללי, הסבירו לו כי אכן מדובר בהפיכה - השלישית שביצע הצבא נגד מה שהוא הגדיר אזלת ידם של הפוליטיקאים בניהול המדינה.

אתמול העמידה טורקיה לדין את שני שרידיה של ההפיכה ההיא, הגנרל קינאן אוורן שהיה הרמטכ"ל שיזם את ההפיכה, והגנרל תהסין שאהינקאיה, שהיה אחד מחמשת הגנרלים שהנהיגו אותה. למעלה מ-500 ארגונים, מפלגות ואזרחים פרטיים ביקשו להיות חלק מהתביעה לצד הממשלה, אבל נראה כי רק 30 יוכלו להגשים את מבוקשם ולבוא חשבון עם סמלי ההפיכה האכזרית. אוורן, בן 94, ושאהינקאיה לא הופיעו בבית המשפט אתמול, שהיה גדוש מפה לפה. שניהם חולים ומקבלים טיפול רפואי בבית החולים. אבל זה לא משנה למשפט ההיסטורי שארגן ראש ממשלת טורקיה, רג'יפ טייפ ארדואן. לשניהם צפוי עונש מאסר עולם בגלל הפשעים שנעשו בהפיכה ובתקופה שאחריה, עד שקמה הממשלה האזרחית. עבור ארדואן, שהיה בן 26 בפרוץ ההפיכה, לא מדובר רק ביישוב חשבון מן העבר. הוא התחייב לפני שנתיים, כחלק מן המסע לקידום הרפורמות החוקתיות במדינה, שיעמיד לדין את האחראים לפשעי ההפיכה. יריביו לעגו לו אז והאשימו אותו בפופוליזם זול שנועד לגייס תמיכה ברפורמות. אבל ארדואן קיים את הבטחתו, וכחלק מן הרפורמות הוא ביטל את חסינותם של מנהיגי ההפיכה מפני העמדה לדין.

לכאורה, נראה המשפט הזה כעוד פרק במאבק של ארדואן להגדיר מחדש את מעמדו של הצבא שרבים ממפקדיו, בהם הרמטכ"ל הקודם אילקר בשבו, עומדים עכשיו לדין בחשד לניסיון הפיכה נגד הממשלה. אם כעת לצבא אין חסינות מפני המדינה, אין סיבה, קובע ארדואן, להעניק חסינות כזאת לאנשי צבא מהעבר. כך הוא גם מבהיר למפקדי הצבא היום שהמדינה והחוק מעליהם.

אבל זהו גם חשבון היסטורי שרבים בטורקיה חיכו לו. ההפיכה שהנהיג אוורן לא רק קבעה חוקה חדשה ודרקונית, שפגעה ברוב זכויות האזרח והתירה להנהגה הצבאית לעשות כמעט ככל העולה על רוחה: סעיפים רבים בחוקה, למרות התיקונים, עדיין תקפים בטורקיה.

זו היתה הפיכה מדממת ורצחנית, ועל הנתונים קיימות מחלוקות: האם הוצאו להורג 50 בני אדם או "רק" 25. האם נעצרו במהלכה 650 אלף בני אדם או "רק" חצי מיליון. זו הייתה הפיכה שבה על פי דו"חות שונים, למעלה מ-500 בני אדם מתו בכלא מעינויים או "מסיבות לא טבעיות". 30 אלף בני אדם נמלטו כדי לחפש מקלט מדיני. נאסר על פרסום עיתונים במשך קרוב לשנה, ולמעלה מ-900 סרטים נאסרו להקרנה. זו היתה הפיכה שביקשה לכאורה לעשות סדר בטורקיה. ערב ההפיכה, נהרגו לפחות עשרה בני אדם ביום, ערים שלמות הפכו למאחזים בלתי נשלטים של מפלגות שמאל או ימין, של תנועות דתיות או של כנופיות.

באותה עת, היתה ההנהגה הפוליטית משותקת ולא הצליחה לשלוט ברחוב או אפילו להסכים על מינוי נשיא חדש. באותה עת, ייחלו אזרחי טורקיה להתערבותו של הצבא והפופולאריות של אוורן וחבורת הגנרלים שלו היתה בשיאה כאשר סילק את הפוליטיקאים מעמדות ההנהגה. אבל עכשיו התחלף הזיכרון הקולקטיבי. אוורן, שפרש להתגורר בווילה לחוף הים השחור, תחת משמר כבד, הוא עכשיו פושע וטורקיה רוצה לסיים עמו את החשבון.

קינאן אוורןצילום: אי–פי

החונטה הטורקית

בספטמבר 1980 הוביל קינאן אוורן, רמטכ"ל צבא טורקיה, הפיכה צבאית שהפילה את הממשלה  לאחר ההשתלטות, נחקקה חוקה חדשה שהעניקה כוח בלתי מוגבל לצבא  בתקופה שאחרי ההפיכה, כ-50 בני אדם הוצאו להורג, וכחצי מיליון נעצרו  אוורן מונה לנשיא ב-1982 וכיהן עד 1989  ב-2010 אושרו רפורמות שהסירו את חסינות ראשי ההפיכה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ