המודיעין האמריקאי: האטה בהתקדמות איראן לגרעין

דו"ח של הסי-איי-אי שהוגש לקונגרס על הגרעין האיראני והסורי קובע עוד כי ישנם היבטים בתוכנית הגרעין של דמשק שנותרו טעונים בדיקה

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

איראן התקדמה אשתקד בפיתוח התשתית הגרעינית שלה, אך התקדמות זו הואטה בגלל "מספר מכשולים", לדברי ראש המודיעין הלאומי בממשל אובמה, הגנרל בדימוס ג'יימס קלאפר. בדו"ח השנתי ל-2011 שהגיש קלאפר השבוע לקונגרס על התעצמות איראן, סוריה וסין בנשק השמדה המונית נאמר עוד כי סוריה פיתחה בחשאי את תוכניתה הגרעינית עם צפון קוריאה למעלה מעשור, וכי עדיין נותרו בה היבטים הטעונים בדיקה.

הדו"ח חוזר בעיקרו על קביעותיהם של קלאפר, ראש המודיעין של הפנטגון גנרל רונלד ברג'ס ובכירים אחרים בשימועים לקונגרס ובהזדמנויות פומביות נוספות לאחרונה ועל נתוני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). הוא עוסק רק ביכולות המוחשיות ולא בכוונות ההנהגות הלאומיות להשתמש בהן. גם התנהגותה הכללית של איראן וההתפתחויות העלולות לנבוע ממנה אינן נכללות בדו"ח זה. בימים האחרונים הביעו בכירי הממשל דאגה מהפעילות האיראנית נגד גורמים אמריקאים ובעלי-בריתם בעיראק ובאפגניסטאן. שרת החוץ הילרי קלינטון תיארה את סכנת ערעור היציבות הגלומה בפעילות האיראנית, אך מנגד גם באפשרות של מבצע צבאי לסיכול פעילות זו.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לדברי קלאפר, עד ראשית נובמבר 2011 ייצרה איראן כ-4,900 קילוגרם אורניום מועשר ברמה נמוכה במתקן בנתאנז, לעומת 3,200 ק"ג בנובמבר 2010 ו-1,800 ק"ג שנה לפני כן. לאחר העשרה נוספת נצברו בידי איראן עד לפני חמישה חודשים 4,150 ק"ג אורניום ברמת העשרה של 3.5% ו-80 ק"ג של אורניום ברמת העשרה גבוהה יותר (אך עדיין לא מספקת לנשק גרעיני) של 20%. בין אוגוסט 2010 לנובמבר 2011 צומצם מספר הסרכזות (צנטריפוגות) שהותקנו באיראן בכ-10%, מ-8,900 ל-8,000, אך מספר הסרכזות המופעלות גדל בתקופה זו מ-3,800 ל-6,200.

אובמה מקבל תידרוך מודיעין יומי בעזרת מחשב לוחצילום: פיט סוזה, הבית הלבן

סרכזות הוצבו במתקן ההעשרה התת-קרקעי בפורדו שליד קום, ואיראן החלה להעשיר שם אורניום לרמה של 20%. מתקן המרת האורניום באיספהאן הושבת לצרכי תחזוקה באוגוסט 2009, ועד נובמבר 2011 טרם חודשה הפעלתו. איראן מיצתה כמעט כליל את המלאי המיובא של אבקת תמצית האורניום ("עוגה צהובה") המשמשת להעשרת אורניום.

בתחום הטילים המשיכה איראן לפתח טילי קרקע-קרקע לטווחים של מאות ואלפי קילומטרים, טילי חוף-ים המאיימים על השיט במפרץ הפרסי ובמפרץ עומאן, אסמי-שיגור תת-קרקעיים, יכולת שיגור לוויינים ורשת תקשורת משוכללת. איראן חותרת לייצור עצמאי של טילים בליסטיים, אך עודנה תלויה בספקים זרים – צפון קוריאה וגורמים ברוסיה ובסין (חברות, מדענים, מהנדסים) – לרכיבי-מפתח.

לפי הערכת המודיעין האמריקאי, בתחום הלוחמה הכימית והביולוגית שמרה איראן על כושרה ומקיימת מחקר העלול לכלול גם יישומים התקפיים.

על סוריה אומר קלאפר כי תוכניתה הגרעינית החשאית בשיתוף-פעולה עם צפון קוריאה נמשכה למעלה מעשור, מאז סוף שנות ה-90', וכי הכור הגרעיני שנמצא בבנייה בדיר א-זור, עד להריסתו לפני היותו למבצעי בספטמבר 2007, בתקיפת חיל האוויר הישראלי, היה יכול להגיע לכושר ייצור פלוטוניום לנשק גרעיני. סבא"א ממשיכה לחקור את "התיק הגרעיני הסורי". כוח הטילים הבליסטיים של סוריה גדול וקיימת סכנה של הפצת טילים גם אל מחוץ לגבולותיה. סוריה עודנה תלויה בספקיות זרות כצפון קוריאה ואיראן לרכיבי-מפתח בטכנולוגית הטילים. לסוריה יכולות לחימה כימית (בפצצות, טילים ורקטות ארטילריות) וביולוגית.

ארגוני טרור, במיוחד אל-קאעדה, מתעניינים ביכולות גרעיניות, כימיות, ביולוגיות ורדיולוגיות, לרוב בהקשר של חומרים רעילים וכימיים פשוטים למדי. פעילות סיכול שיבשה את מאמצי אל-קאעדה לפתח כושר התקפי מתוחכם בתחומים אלה. המודיעין האמריקאי מעריך שארגוני טרור מתעתדים להפעיל יכולות אלה, לצרכי לוחמה פסיכולוגית יותר מאשר בתקווה להפיל חללים רבים, נגד מטרות מערביות בעיראק ובאפגניסטאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ