רוסיה: מתקפת חקיקה נגד הומואים ולסביות, והקהילה הגאה חוששת לעתידה

הצעת חוק שהוגשה לאחרונה בפרלמנט מציעה לאסור "תעמולה הומוסקסואלית". הצעד מעורר דאגה נוכח מגמה הולכת וגוברת של פגיעה בקהילה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סוגיית סובלנות החברה הרוסית כלפי הקהילה הלהט"בית במדינה עשויה לעלות בתוך זמן קצר לדיון מהותי בפרלמנט הרוסי (דומא). הצעת החוק האוסר על "תעמולה הומוסקסואלית בקרב קטינים" כבר הוגשה לדומא בשבוע שעבר, אם כי טרם נקבע מועד לדיון. אף כי לא ברור עדיין מה יוכלל בהגדרה "תעמולה הומוסקסואלית", הקהילה הגאה במדינה מביעה דאגה רבה מהצעד. חוקים ברוח זו התקבלו כבר בסנט פטרסבורג ובשלוש ערים נוספות, אם תעבור הצעת החוק בדומא, היא תהיה מחייבת ברוסיה כולה.

הנושא צבר תאוצה לאחר שהזמרת מדונה הודיעה באחרונה כי תבוא להופיע במדינה, בין היתר על מנת לתמוך בקהילה הגאה. יחסים הומוסקסואלים אינם נחשבים לעבירה ברוסיה, אולם יש הרואים בהצעת החוק החדשה עדות למגמה מדאיגה במדינה.

יוזם החוק בעיר סנט פטרבורג, ויטאלי מילונוב, הנהנה מתמיכתה של סיעת השלטון רוסיה המאוחדת, אמר כי קבלת החוק בפרלמנט "ישמש כהוכחה לאחדות העם הרוסי", וכי "ישמח שלא לראות כלל הומוסקסואלים ברוסיה".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים מרחבי העולם ישירות לפייסבוק שלכם

תמיכה בהצעה מגיעה מכיוונו של ראש ועדת מועצת הפדרציה בנושא מדיניות חברתית, ואלרי ריאזנסקי. "עקרונות הסובלנות שמנסה המערב לכפות עלינו אינם חייבים לעבור באופן אוטומטי לרוסיה", אמר.

גאים תחת התקפה. לחצו להגדלה

מספר הורים לילדים הומוסקסואלים הגיבו ליוזמה בזעם, ואמרו כי "תוכנית מילונוב" דוחקת את ילדיהם להתאבד. גם מיכאיל פדוטוב, יו"ר מועצה העוסקת בחברה אזרחית וזכויות האדם, הביע את התנגדותו לחוק ואמר כי "אין להעניש על מה שאינו מוגדר כפשע מבחינת החוק. אם הומוסקסואליות נותרת חוקית בחברה, אזי על ידי איסור מפרים את החוק עצמו".

פדוטוב הדגיש כי למרות שהחוק עצמו אינו פוגע בזכויות המיעוט הקהילה הגאה, קיים צורך דחוף ביותר להגדיר את המושג "תעמולה הומוסקסואלית". לדבריו, אם לא יוגדר המושג ייפתחו אפשרויות רבות לפגיעה בזכויות המיעוט.

מאמצע שנת 2011 מגבירים חוגים שמרניים ברוסיה את המאמצים להוציא את ההומוסקסואליות אל מחוץ לחוץ או, בשלב הראשון, לפגוע מאוד בזכויות חברי הקהילה הגאה. ארגוני זכויות אזרח ופעילי הקהילה מנסים לבלום את היוזמות החדשות על ידי ערעורים לבתי המשפט, אך ללא הרבה הצלחה.

היוזמה האחרונה, פרי עטם של חברי הדומא המקומית באזור נובוסיבירסק, מציעה להטיל קנסות בין ארבעה אלף ועד 500 אלף רובל על "תעמולה הומוסקסואלית בקרב קטינים", מחשש ל"גרימת נזק לבריאות ולחינוך המוסרי והרוחני". יש לציין כי מדובר בהצעה מתונה באופן יחסי בהשוואה להצעות שהועלו בעבר אך נדחו, ובהן קביעת עונשי מאסר בפועל בגין יחסים הומוסקסואלים.

היוזמות החדשות מהוות "גרסאות עדינות" ביחס של החברה הרוסית כלפי המיעוט ההומוסקסואלי. באזור קובאן שבדרום רוסיה, בעל האוכלוסיה הלאומנית אורתודוקסית, התקיים לפני מספר ימים אירוע בשם "בעד האמונה, קובאן והמולדת". האירוע, שמומן על ידי שלטונות האזור, הפך ברובו לאירוע בגנות הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטראנסקסואלים. באירוע נאמרו סיסמאות כגון "לא למצעד הגייז" ו"רוסיה אינה סדום". אחת הנשים המקומיות אף דרשה לשלוח את מי שלא יפנים את דרישותיהם "לבתי כלא ולמחלקות סגורות של בתי חולים פסיכיאטריים".

אך ההומופוביה אינה מנת חלקם של מחוזות שמרנים בלבד. באתר הרשמי של "רוסיה המאוחדת" נכתב ש"התעמולה ההומוסקסואלית זורמת מהטלוויזיה. כל יום אנו צופים באמנים שאינם מסתירים את השתייכותם למיעוט ההומוסקסואלי". לדברי חבר הפרלמנט ויאצ'סלאב ליסאקוב, "במסורת הרוסית הפרבוסלאבית הומוסקסואליות אינה נחשבת לנורמה".

גם תחום הספורט אינו חף מהתופעה. "לא תהיה זוהמה הומוסקסואלית ביציעי האיצטדיונים!", הצהירו בהתאחדות אוהדי הכדורגל הכלל-רוסית, ארגון החבר ב"איגוד הכדורגל הרוסי". לטענת הארגון, הומואים אשמים ב"דמורליזציה של החברה". הצהרות אלה מהוות ניגוד מוחלט לנעשה בבריטניה, שם נחתמה בפברואר אמנה למאבק בהומופוביה בכדורגל. האמנה זכתה לתמיכה מצד ארגוני ספורט שונים בבריטניה, ומצד הוועדה המארגנת של אולימפיאדת לונדון.

חברי הקהילה הגאה מפנים אצבע מאשימה למצב במדינה כלפי הכנסייה הרוסית אורתודוקסית, שלדבריהם מסמנת אותם בתור "אויבי האמונה". לפי תחושתם של פעילים בארגונים ליברליים שונים, הכנסיה מגבה כל פעולה הקוראת ל"איסור התעמולה ההומוסקסואלית", וגורמת לדחיקת המיעוט ההומו-לסבי לשולי החברה הרוסית. הכומר אנדריי קוראייב, הידוע בשל הצהרותיו נגד הקהילה הגאה, אף איים לפגוע בהופעה של מדונה בסנט פטרבורג על ידי צלצול שיודיע על פצצה באולם בזמן ההופעה.

עם זאת, פעילי הקהילה הגאה טוענים שיחסים הומוסקסואלים אינם זרים לכנסיה - בלשון המעטה; ישנן אף שמועות כי אחד הכמרים הבכירים באזור מוסקווה הסתובב לא פעם במקומות המפגש של הומואים במרכז העיר, בחיפוש אחרי נערים.

עיריית מוסקווה מעולם לא אישרה לקיים מצעד גאווה רשמי בעיר, מתוך נימוק של "סכנה לשלום הציבור" - בעיקר עבור חברי הקהילה בעיר, המונה כמה מאות אלפים. מקומות מפגש ובילוי לקהילה קיימים בלא מעט הערים הגדולות ברוסיה, אבל קיום אירועים פומביים נתקל באופן קבוע בהתנגדות השלטונות, בגיבוי הכנסייה ואזרחים שמרניים.

אירגון "וויחוד" ("היציאה") החל ליזום בסוף מארס סדרת פעולות, כולל פניות לבתי משפט ברוסיה ובחו"ל נגד החוק בסנט פטרבורג. ב-2 באפריל התחיל בעיר "שבוע נגד הומופוביה", ובמקביל, התקיימו השבוע ארועים דומים גם במוסקווה הבירה ובערים אחרות.

באוקראינה השכנה המצב שונה - אם כי לא לחלוטין. במאי השנה עתיד להתקיים בקייב מצעד הגאווה הראשון במדינה. הסוציולוג יבגני גולובאחה, אף צופה כי בעוד כעשור יתאפשר במדינה רישום של נישואים חד-מיניים.

על אף הסובלנות היחסית כלפי הקהילה הגאה, יזם השנה חבר הפרלמנט האוקראיני מטעם מפלגת השלטון הצעת חוק דומה לזו שהועלתה ברוסיה, שלפיה תיאסר "תעמולה הומוסקסואלית המכוונת כלפי ילדים".

יו"ר הוועדה לחופש הביטוי והמידע במדינה, יורי סטץ, הודיע כי הצעת החוק והצעות דומות לה "נטולות כל היגיון ועלולות לגרום לאפליה". במקביל, באוקראינה גם מודעים לכך שהאיחוד האירופי ו-אופ"א, התאחדות הכדורגל האירופית, לא יראו בעין יפה התעסקות בנושא הרגיש סמוך לטורניר גמר יורו 2012 שיערך באוקראינה ובפולין ביוני השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ