אפקט טולוז: גל מעצרי מוסלמים מעורר ביקורת באופוזיציה בצרפת

באופוזיציה שואלים בגלוי האם הפשיטות שמנהל ניקולא סרקוזי נגד קבוצות איסלאמיות קשורות למערכת הבחירות יותר מאשר ללוחמה בטרור

אנז'ליק כריסאפיס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנז'ליק כריסאפיס, גרדיאן

מהדורות החדשות החזירו אל אזרחי צרפת תמונות של פשיטות על חשודים איסלאמים. שוב ושוב חוזרים הצילומים של אנשי היחידה ללוחמה בטרור מנפצים חלונות ופורצים דלתות בשכונות מגורים מנאנט עד טולוז בקריאות "משטרה", ויוצאים מהבתים כשהם אוחזים בחשודים שידיהם אזוקות ופניהם מכוסות. לפחות 23 חשודים נעצרו בימים האחרונים בגל המתפרש מלבה התעשייתי של צרפת בצפון, ועד למרסיי שבחופה הדרומי.

כשבועיים לפני סיבוב הבחירות הראשון בבחירות לנשיאות, מנהל ממשלו של ניקולא סרקוזי, המתמודד בקרב קשה על קדנציה שנייה, את אחת הפשיטות הגדולות ביותר שבוצעו בצרפת נגד גורמים החשודים בטרור איסלאמי. חלק מהעצורים חשודים בניסיון לחטוף את סגן נשיא בית המשפט הגבוה של ליון, השופט היהודי אלבר לוי, ואחרים הם ככל הנראה אוהדים של הארגון הסלפי הקיצוני "פורסן אליזה" (אבירי הגאווה) שעסקו בהתארגנות ובעידוד אלימות בפורומים אינטרנטיים. ולמרות זאת, התזמון שבו בוצע גל המעצרים מעורר תהיות בקרב פוליטיקאים רבים מהאופוזיציה, השואלים בגלוי אם הפשיטות והסיקור הטלוויזיוני המלווה אותן, קשורות יותר למערכת הבחירות מאשר ללוחמה בטרור.

צרפת שרויה עדיין בהלם ובבלבול שיצר מוחמד מראח, מובטל בן 23 מטולוז, אחרי שורת מעשי הרצח שביצע ובהם קיפחו את חייהם שלושה צנחנים, שלושה ילדים יהודים ורב. אחרי 32 שעות של מצור דרמטי על הבית שבו התבצר, נהרג מראח בחילופי אש עם המשטרה. מאז צצו תהיות בשאלה כיצד ייתכן שפעל, לדבריו, בהשראת ארגון אל-קאעדה, החזיק במאגר נשק גדול והיה למעקב משטרתי, אך לא נעצר בעוד מועד והתקפותיו לא סוכלו. חלק מהפרשנים בצרפת מזהירים כי אסור שהמערכה החדשה נגד טרור, הכוללת גם גירוש שלושה מטיפים מוסלמיים, תסב את תשומת לבו של הציבור ממחדלים שאולי התרחשו בפרשת מראח. רבים מהם עורכים השוואה בין אסטרטגיית הבחירות של סרקוזי לזו שנקט ידידו, ג'ורג' וו. בוש ב-2004, בעת שביקש להיבחר מחדש לנשיאות ארה"ב. בוש הציג אז את עצמו כמגן האמין היחיד של האומה בפני איום חמור, האיסלאם הקיצוני והטרור.

לפני כחודש, האיום הגדול ביותר על צרפת היה לדברי סרקוזי ההתפוררות הכלכלית, אך כעת הוא קרוב יותר לאיום שבוש הציג בזמנו. בשבוע שעבר הוא אף כרך את מעשי ההרג של מראח בטולוז בפיגועי 11 בספטמבר. ממדי ההתקפות שונים, אמר, אבל הטראומה הלאומית שגרמו - דומה.

מערכת המשפט הצרפתית תאמר את המילה האחרונה ביחס לאלה שנעצרו ואינם קשורים ישירות לפעילותו של מראח. אבל במערכת בחירות המתרחשת ברובה על המסך, רבים מתייחסים לגל המעצרים שמנהל סרקוזי כ"מופע". "אני לא מערער על עצם ביצוע המעצרים, אני פשוט אומר שאולי כל זה היה צריך להיעשות הרבה קודם", אמר בימים האחרונים פרנסואה הולנד, מועמד המפלגה הסוציאליסטית לבחירות, המוביל בסקרים.

הממשלה טוענת שלגל המעצרים אין כל קשר לבחירות לנשיאות, אלא לביטחונה ולהגנתה של צרפת, אך סרקוזי יודע שכדי לנצח בבחירות הוא צריך לנצח במגרשה של מועמדת הימין הקיצוני, מרין לה פן. זו, השתמשה במתקפת הטרור בטולוז כדי להשתמש ברטוריקה של פחד נגד האיסלאם, הטרור וההגירה. דבריה הקפיצו פוליטיקאים ואנשי דת מוסלמים שהזהירו מפני הכללת הפונדמנטליזם הדתי על כלל המוסלמים בצרפת.

כך או כך, ל"אפקט טולוז" יש לפי שעה השפעה מוגבלת למדי. מצד אחד, הוא כן אפשר לסרקוזי להשיב לעצמו את מעמדו הציבורי. 70% מהצרפתים הביעו תמיכה בהתנהלותו בפרשת מראח וסייעו לו לצמצם את הפער בינו לבין הולנד. אך מאידך, התקפות הטרור לא שינו את סדר היום הציבורי ולא העלימו את הנושאים שמדאיגים את הצרפתים, ובראשם האבטלה והקושי לגמור את החודש. פשיעה וטרור מדורגים בתחתית הרשימה שלהם.

יתרה מכך, רבים מהצרפתים מלינים על כך שהדיון העיקרי במערכת הבחירות כבר אינו מתמקד בבעיות היום-יום שלהם, אלא בעניין הביטחוני. רבים סבורים כי ייתכן שהדבר יוביל לשיעור ההימנעות גבוה לכשידרשו אזרחי צרפת אל הקלפיות.

שוטרים צרפתים עוצרים מוסלמי החשוד במעורבות בטרור, שלשום במארסייצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ