התומכים החדשים של גראס: האיראנים והניאו-נאצים

הסופר הגרמני אמר היום כי נתניהו הוא האיש המזיק ביותר לישראל; הימין הקיצוני בגרמניה "גראס שבר את הטאבו סביב התוקפנות של המדינה היהודית"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

סגן שר התרבות האיראני שיבח היום (שבת) את הסופר הגרמני גינטר גראס, שפרסם השבוע פואמה התוקפת בחריפות את ישראל. לדברי סגן השר האיראני, הפואמה של גראס מבטאת בצורה יפה את ההומאניות ואת האחריות ההיסטורית של הסופר.

גראס טען בשירו כי הגרעין הישראלי – ולא הגרעין האיראני – הוא שמהווה איום על השלום העולמי; קורא לגרמניה להפסיק את אספקת הצוללות לישראל; מטיל ספק בתוכנית הגרעין האיראנית; ומזהיר מ"מחיקת העם האיראני" בידי ישראל.

"גילוי האמת של המשורר בן ה-84 עשוי לעורר את הקונסנזוס השקט של המערב", אמר ג'אווד שמאקדארי במכתב שפורסם בסוכנות הידיעות הידיעות האיראנית פארס.

הסופר עצמו אמר מוקדם יותר היום כי הביקורת שלו הופנתה כלפי הממשלה הישראלית ולא כלפי מדינת ישראל בכלליות. גראס, שהואשם מאז פורסם השיר שלו באנטישמיות ושנאת ישראל, אמר בראיון לעיתון "זידויטשה צייטונג" כי מעל הכל הוא התכוון לבקר את ממשלת נתניהו. "אני מבקר את מדיניות הממשלה: מדיניות שממשיכה לבנות התנחלויות בניגוד לחלטת האו"ם; אני מבקר מדיניות שיוצרת לישראל עוד ועוד אויבים ומבודדת אותה יותר ויותר", אמר. האיש שמזיק לישראל באופן הגדול ביותר הוא, לדבריו, ראש הממשלה נתניהו. "את זה הייתי צריך להוסיף לשיר", אמר.

גינטר גראסצילום: אי–פי

עוד אמר גראס, כי הוא אינו מופתע מהביקורת שהושמעה נגדו. "התרגלתי שהיצירות שלי - גדולות כקטנות - מעוררות ביקורת חריפה", אמר. ואולם, הוא מאוכזב מההאשמות שהוטחו בו בגין אנטישמיות. לא הוא האיש שפועל נגד השלום, אלא הממשלה הנוכחית בישראל, לדבריו.

בנוסף לתמיכה האיראנית שקיבל היום גראס, גם אתר האינטרנט של מפלגת הימין הקיצונית, NPD, שחבריה נמנים עם חוגים ניאו נאצים, שיבח את שירו. "גראס שבר את הטאבו כשביקר את המדיניות התוקפנית של המדינה היהודית", נכתב. גם נציג של מפלגת השמאל הקיצוני הגרמנית, "די לינקה", שיבח את גראס. "הוא צודק", אמר וולפגנג גרקה, חבר הבונדסטאג מטעם המפלגה.

ביום חמישי, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לפואמה של גראס, ואמר כי "הצהרותיו הן נבערות ומבישות וכל אדם הגון בעולם צריך לגנות אותן". נתניהו סבור שמניעיו של גראס הם אנטישמיים. "הוא הסתיר במשך שישה עשורים את עברו כחבר בוואפן אס-אס", אמר נתניהו. "לכן, אין זו כנראה הפתעה שהוא מגדיר את המדינה היהודית היחידה כאיום הגדול ביותר לשלום העולם ומתנגד להצטיידותה באמצעים להגנה עצמית".

באותו היום, טען הסופר עצמו כי הוא לא הובן כראוי וכי מתנהל נגדו מסע הכפשות. "במקום להתייחס לתוכן של השיר, המגמה השלטת היא לפתוח נגדי קמפיין ולטעון שהמוניטין שלי נהרסו לתמיד", אמר גראס בראיון לתחנת טלוויזיה גרמנית. "קלישאות ישנות התעוררו, חלקן פוגעניות", הוסיף.

לדבריו, כפי שחזה בשיר עצמו, הביקורת כללה את המונח "אנטישמי". "התברר לי, שבמדינה דמוקרטית, בה יש חופש דיבור, יש גם עדיין קונפורמיזם כפוי, שנמצא בחזית אחת עם סירוב להקשיב לתוכן ולשאלות שאני מעלה", הוסיף. גראס תקף את אחד העיתונים הגרמנים, אשר כינה אותו "האנטישמי הנצחי", פרפרזה על הביטוי האנטישמי "היהודי הנצחי". "זה פוגע ולא ראוי לתקשורת דמוקרטית", אמר גראס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ