"סוחר המוות" הרוסי ויקטור בוט נידון ל-25 שנות מאסר בארה"ב

סוחר הנשק הידוע הורשע בטרור וגם חויב לשלם קנס של 15 מיליון דולר; רוסיה גינתה את הפסיקה וכינתה אותה חסרת הצדקה

מרים אלדר, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרים אלדר, גרדיאן

ויקטור בוט, סוחר הנשק הרוסי הידוע לשמצה שזכה לכינוי "סוחר המוות", נשלח ל-25 שנות מאסר ונידון לתשלום קנס בסך 15 מיליון דולר בעקבות הרשעתו בטרור. בוט נעצר לפני ארבע שנים בתאילנד במבצע עוקץ של ארה"ב והוחזק שם עד הסגרתו אליה בסוף 2010.

הפסיקה, שניתנה על ידי השופטת המחוזית שירה שנדלין במנהטן, התקבלה לאחר שהממשלה תיארה את בוט כאחד הנבלים הגדולים בעולם. לדברי התביעה, בוט מסוגל לספק נשק לרודנים במדינות מוכות מלחמה, ואלה יפנו את הנשק הזה נגד עמם. התובעים אמרו כי הנשק שמכר בוט תדלק סכסוכים מזוינים בכמה מהמדינות השסועות ביותר, בהן רואנדה, אנגולה וקונגו, וכי ביקש לבצע עסקאות נשק במדינות כמו לוב וטנזניה לפני שנעצר.

ההגנה, מצדה, טענה במשפט כי בוט הוא אסיר פוליטי, קורבן של מבצע עוקץ שגרם לו להיראות כאילו הוא שונא אמריקאים ומוכן למכור טילי קרקע-אוויר לארגון מורדים קולומביאני המסווג בארה"ב כארגון טרור - "הכוחות המזוינים המהפכניים של קולומביה" (פאר"ק) - כדי שהאחרון יוכל ליירט מסוקים אמריקאיים.

התביעה ביקשה לפסוק לבוט מאסר עולם, ואילו ההגנה ביקשה לבטל את האישומים. בוט עצמו אמר לשופטת כי אינו אשם וכי ההאשמות נגדו שקריות. כשאחד התובעים אמר בחמישי שעבר כי בוט הסכים למכור נשק כדי להרוג אמריקאים, בוט צעק: "זה שקר!". לשופט אמר כי "מעולם לא התכוונתי להרוג אף אחד" וכי "אלוהים יודע שזאת האמת".

לחצו להגדלה

רוסיה תקפה בחריפות את הפסיקה בבית המשפט האמריקאי, וכינתה אותה חסרת הצדקה ומוטה פוליטית. משרד החוץ של רוסיה הודיע שלשום כי הוא רואה בפסיקה "חסרת בסיס". הממשל הרוסי עמד לצדו של בוט מאז מעצרו ב-2008 בתאילנד, ומאז ניסה למנוע את הסגרתו לארה"ב, אך נכשל בכך. הפסיקה ניתנה בשעה שהיחסים בין רוסיה לארה"ב ממשיכים להידרדר, חודש לפני חזרתו של ולדימיר פוטין לנשיאות.

"העדויות נגד בוט היו חלשות, והוא נעצר באופן בלתי חוקי בתאילנד", נאמר בהודעה של משרד החוץ הרוסי. "ואולם, המערכת המשפטית של ארה"ב - שבאופן ברור יישמה הוראה פוליטית - התעלמה מטיעוני ההגנה". בנוסף האשימו ברוסיה את התקשורת האמריקאית על כך ששיתפה פעולה בקמפיין נגד בוט וקרא לעשות הכל כדי להחזירו "למולדתו".

בוט הורשע בידי בית דין פדרלי במנהטן בנובמבר 2011 באשמה כי תיכנן להרוג אמריקאים, לרכוש ולמכור טילים ולספק נשק שיסייע לארגון טרור. גם אז הכריז כי הוא חף מפשע. בוט, ששימש השראה לדמות הראשית בסרט בגילומו של ניקולס קייג', "שר המלחמה", חזר ואמר כי הוא איש עסקים המבצע עסקאות כשרות וכי הוא לא מכר נשק.

עם זאת, התביעה במשפטו טענה כי ממשלת ארה"ב הורתה לחקור את פעילותו כבר ב-2007 משום שבוט היווה "איום לארה"ב ולקהילה הבינלאומית, וזאת בהתבסס על ההיסטוריה שלו כמי שחימש כמה מהרודנים והמשטרים האלימים" בעולם. "אף על פי שבוט חוזר ומתאר את עצמו כלא יותר מאיש עסקים, הוא היה איש עסקים מהסוג המסוכן ביותר", כתבו התובעים. "פושעים כמו בוט, שמוכנים ומסוגלים לחמש טרוריסטים, הם סכנה חמורה לסדר הציבור".

הכינוי "סוחר המוות" ניתן לבוט על ידי בכיר במשרד החוץ של בריטניה, שניסה למשוך תשומת לב לפעילותו של בוט בשנות התשעים - אז העביר צי של מטוסי תובלה ישנים מהעידן הסובייטי לאזורי סכסוך באפריקה. הכינוי נכלל גם בכתב האשמה של ממשלת ארה"ב נגד בוט, והתובע האמריקאי, פירט בהררה, התייחס אליו כשהודיע על הסגרתו של בוט בסוף 2010: "מי שמכונה ‘סוחר המוות' הוא כעת עציר של ממשלת ארה"ב".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ