מייקל שווירץ, ניו יורק טיימס

חצי הסרקזם והביקורת של הבלוגוספרה הרוסית מכוונים בימים האחרונים לעבר הכנסייה האורתודוקסית והעומד בראשה, הפטריארך קיריל הראשון. המנהיג הדתי, הנחשב (לכאורה) למצפן האתי של החברה ונמצא בימים אלה בקמפיין "להשבת המוסריות לציבוריות הרוסית", מצא את עצמו במבוכה גדולה, לאחר שתצלום שהועלה לאתר הכנסייה הנציח אותו עונד שעון יד יוקרתי, שעלותו נאמדת ביותר מ-30 אלף דולר.

בכנסייה הרוסית לא איבדו את העשתונות. החליטו לארגן "נס קטן" והורו לעורכי האתר לטפל בתמונה ולהסיר את השעון, מתוצרת חברת ברגה השווייצית. ואכן, בתוך זמן קצר הועלה לדף הכתבה תצלום אחר ובו הוארך שרוול גלימתו של קיריל. בכנסייה קיוו כי באמצעות תגובתם המהירה יצליחו למנוע את התפשטות התצלום המביך ברשת, אך עד מהרה גילו כי הסתבכו עוד יותר כיוון שהתחבולה לא בוצעה כראוי. השעון הבעייתי אכן הוסר מהתצלום, אך השתקפותו על השולחן המבריק שלצד הפטריארך - לא נמחקה.

שמועות על אודות הזיוף נפוצו מיד ברשת והתקבלו בעליזות ובגיחוך על ידי בלוגרים רבים המתנגדים למשטר ובהם אלכסיי נוואלני, ממובילי המחאה העממית שפרצה לפני הבחירות. המקרה מוסיף שמן לזעם הקיים ממילא ברוסיה נגד התדמית הרברבנית שמפגינה הפקידות, וזאת לצד האלימות המשטרתית, מעשי השחיתות, החשדות לזיוף ההצבעה שבה נבחר מחדש ולדימיר פוטין לנשיא, וגם: תפקודה של הכנסייה כסמכות רוחנית.

בעשור האחרון הפכה הכנסייה הרוסית-אורתודוקסית לגורם קרוב לקרמלין, ופעולותיה דומות יותר ויותר לזו של שלוחה ממשלתית. בהנהגתו של קיריל, הרחיבה הכנסייה את השפעתה כמעט לכל תחומי החיים, ובכלל זה: בתי הספר, בתי המשפט והפוליטיקה. הפטריארך גם התייצב בפומבי לצדו של פוטין במערכת הבחירות ודרש, בין היתר, לאסור להקה נשית שקיימה מופע מאולתר בקתדרלה הגדולה במוסקווה במחאה על קשריה הפוליטיים של הכנסייה. בנות הלהקה נאסרו וממתינות למשפטן.

גם סוגיית עושרה של הכנסייה מעוררת אי נחת ברוסיה. בעבר פורסמו שמועות כי הפטריארך מחזיק באחוזת נופש ויאכטה פרטית, וכי יש לו חיבה לחופשות סקי ממושכות בשווייץ. דבר לא הוכח, אולם דווקא במקרה של השעון היוקרתי אין מחלוקת של ממש. הוא נצפה על ידו של קיריל הראשון כבר בראיון טלוויזיוני שהעניק ב-2009 במהלך ביקור באוקראינה. בראיון, אגב, הטיף הפטריארך על חשיבותה של הצניעות. בראיון שהעניק ביום חמישי אמר הפטריארך כי מעולם לא ענד את השעון וכי כל תצלום כזה הוא ככל הנראה תוצאה של עיבוד באמצעות תוכנת מחשב. הכנסייה הרוסית, לעומת זאת, פרסמה הודעה שבה היא מאשימה דווקא את עובדי מחלקת הדוברות שלה וכינתה את המקרה - טעות טכנית. "זו הפרה בוטה של האתיקה הפנימית שלנו והיא תיחקר בצורה מלאה. האשם ייענש בחומרה".

אין זו הפעם הראשונה ששעוני יוקרה משמשים סמל לניתוק ולצביעות שלטונית ברוסיה. סגן ראש העיר מוסקווה לשעבר, ולדימיר רסין, נתפס בעבר עונד שעון שמחירו נאמד במיליון דולר - הרבה מעל משכורתו השנתית. חברת ברגה, אגב, מתהדרת בכך שאת שעוניה ענדו, בין היתר, מרי אנטואנט והצאר אלכסנדר הראשון, ומכנה את מוצריה: "סמל לאריסטוקרטיה או בפשטות: חיים של מותרות ואלגנטיות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

הפטריארך עם השעון
הפטריארך אחרי שהשעון נמחק (וההשתקפות לא)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ