המבצע המצרי בסיני: חדשות טובות ובלתי מספקות

למרות החדשות הטובות מבחינת ישראל, נדמה שמומלץ שלא לעצור את הנשימה. אובדן השליטה בסיני חמור מכדי שניתן יהיה לעוצרו במבצע אחד

עמוס הראל ואבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל ואבי יששכרוף

החדשות שהגיעו אתמול ממצרים נשמעות כאילו נלקחו מעידן אחר: שלהי עידן מובארק, נניח. קהיר הודיעה כי היא פורסת כוחות בצפון סיני, בתיאום עם ישראל, במטרה לעצור את פעילות הטרור ואת האנרכיה המשתוללות בחצי האי. ואילו הגנרל עומר סולימאן, מי שהיה ראש שירותי המודיעין המצרים בתקופתו של הנשיא המודח, הודיע על הצגת מועמדותו בבחירות לנשיאות.

בשני המקרים, אף שמדובר בחדשות טובות לכאורה מבחינתה של ישראל, נדמה שמומלץ שלא לעצור את הנשימה. אובדן השליטה המצרי בסיני (שבא לידי ביטוי גם בשבוע שעבר, בירי הקטיושות לאילת) חמור מכדי שניתן יהיה לעוצרו במבצע אחד. ואילו התפנית בדעת הקהל המצרית בשנה האחרונה, בעקבות הפלת השלטון, היתה כה קיצונית עד שקשה לראות כיצד סולימאן, מאושיות משטר מובארק, מצליח לבלום בכוחות עצמו את הגל האיסלאמי.

גורמי ביטחון מצריים אישרו אתמול את הודעתו של מפקד כוחות הביטחון המצריים בצפון סיני, הגנרל סאלח אל-מסרי, כי קהיר פתחה במבצע נרחב בצפון חצי האי סיני במטרה להשיב את החוק והסדר לאזור. אל-מסרי הסביר כי משרד הפנים המצרי שלח תגבורת של 150 קציני משטרה, אנשי הכוחות המיוחדים ויחידות לוחמות אחרות, כדי לתגבר את הכוחות באזור. הוא סיפר כי הכוחות מצוידים בעשרות כלי רכב משוריינים. לדברי הגנרל, הכוחות שייכנסו לסיני יאבטחו את הכביש הראשי בין אל-עריש לרפיח, ישיבו את השליטה הביטחונית באזור הסמוך לגבול עם ישראל ויגנו על צינור הגז הטבעי המעביר גז לישראל ולירדן, שפוצץ כמה פעמים בשנה האחרונה.

הגורמים המצריים אמרו ל"הארץ" כי המבצע החל ביום חמישי ויכלול פריסה של הכוחות בצירים בעייתיים, בנקודות גישה ובאזור הגבול לישראל. לא ברור עד כמה קשור המבצע בירי הקטיושות לאילת, אבל אפשר להעריך שאם אכן מדובר במהלך נרחב כפי שהמצרים מבקשים לתארו, הרי שתוכנן עוד לפני ירי הרקטה. אך מעבר למבצע הנקודתי אישרו הגורמים המצריים כי באחרונה הושג סיכום עם ישראל על הכנסת שבעה גדודי צבא לרחבי סיני, במסגרת הבנות בין ירושלים לקהיר על פעולה צבאית להשבת הביטחון בחצי האי.

לדברי הגורמים המצריים, אין הכוונה להכנסתם של כל שבעת הגדודים בו זמנית, אלא באופן מדורג. בסך הכל אמרו, מדובר בסדר גודל של חטיבה, המונה כ-2,500-3,000 חיילים. גורמי ביטחון בישראל אמרו לעומתם כי מדובר בחידוש של הסכמות קבועות בין הצדדים, שגובשו כבר לפני זמן רב.

כוחות כיבוי מצריים מנסים להשתלט על אש שפרצה מפיצוץ בצינור הגז בצפון סיני, לפני חודשייםצילום: רויטרס

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

הגורמים המצריים הסבירו כי המצב בסיני עלול ליצור איום משמעותי על המצב הביטחוני בתוך מצרים ולכן הוחלט על הפעולה. ואמנם, בשבועות האחרונים דווח על מקרים רבים של התקפות מצד בדואים חמושים ומיליציות נוספות הפועלות ברחבי סיני, אפילו נגד חיילים מצרים. בכמה מקרים נחטפו חיילים מצרים ובאחרים תיירים מערביים. לשיא הגיעה ההידרדרות כאשר מאות חמושים כיתרו בסיס של כוח השלום הבינלאומי הפועל בסיני ואיימו לפגוע ביושביו אם לא ישוחררו חמישה מחבריהם.

בקהיר מודעים לעובדה שבין מאות החמושים שפועלים כיום בסיני, ישנן גם קבוצות הממומנות על ידי איראן וכן מיליציות המזוהות עם הג'יהאד העולמי (אל-קאעדה וגרורותיו). באחרונה מתחו גורמי ביטחון בירושלים ביקורת על חוסר פעילותה של המועצה הצבאית העליונה בקהיר נגד המתרחש בחצי האי ועל ההזנחה המכוונת כמעט מצד המשטר בקהיר.

בישראל עדיין מתייחסים בספקנות להצהרות המצריות, אם כי רואים בהן לפחות איתות חיובי. עם זאת, נראה שאין להקל ראש בנכונותה של המועצה הצבאית להכריז באופן גלוי על מלחמה בארגוני טרור שמבקשים בין היתר לפגוע בישראל, דווקא במהלך מערכת בחירות טעונה לנשיאות שבה כל מגע עם ישראל (או עם המערב) נתפס כסוג של בגידה.

"האחים המוסלמים" לדוגמה, פרסמו בסוף השבוע תמונות של עומר סולימאן בחברת אישים ישראלים, במסגרת מסע ההשמצות נגדו. סולימאן, שהודיע שלשום שבכוונתו להתמודד בבחירות לנשיאות מצרים, בא אתמול להירשם כמועמד במטה ועדת הבחירות המרכזית. מועמדותו של סולימאן אמנם אינה מהווה איום של ממש על "האחים המוסלמים", כיוון שהוא נוגס כנראה בעיקר בקולותיו של מועמד חילוני אחר, עאמר מוסא, אך נראה שהתנועה האיסלאמית מבקשת לטפח עוינות כלפי כל מי שמזוהה עם המשטר הישן ובעקיפין גם עם הקשר לישראל.

מכל מקום, "האחים המוסלמים" בהחלט יכולים להיות שבעי רצון מאירועי סוף השבוע האחרון. אתמול הודיעה ועדת הבחירות המרכזית במצרים, שאמו של אחד מיריביהם הגדולים במאבק על הנשיאות, איש התנועה הסלאפית השייח חאזם סלאח אבו איסמעיל, נושאת אזרחות אמריקאית. על פי החוק החדש במצרים, אסור שבן/בת הזוג של מועמד/ת לנשיאות והוריו יהיו בעלי אזרחות זרה. אבו איסמעיל הסתמן בשבועות האחרונים כאחד המועמדים הבולטים לנשיאות וכמי שהצליח למקד אליו את אהדת הציבור הדתי, בעיקר על חשבון מועמד "האחים", חיירת אל-שאטר ועבד אל-מונעם אבו אל-פותוח, המועמד האסלמיסט המתון.

צה"ל תקף חוליית שיגור ברצועת עזה

לראשונה מאז ההסלמה בדרום לפני חודש, תקף אתמול צה"ל חוליה שהתכוננה לשגר רקטות מדרום רצועת עזה לעבר ישראל. לפי דיווח של הפלסטינים, צה"ל תקף אופנוען ברפיח, אך זה הצליח לברוח. בצה"ל ציינו כי בעקבות התקיפה אמש, סוכל נסיון ירי לכיוון ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ